fbpx

S radami sa roztrhlo vrece. Aj vám všetci radia? Priamo – MALA BY SI…, nepriamo – JA NA TVOJOM MIESTE..?

Nevyžiadané rady a pomoc v životeNemáte náhodou aj vy pre mňa nejakú radu?

S radami sa roztrhlo vrece. Radí sa vo všetkom. V partnerstve, sexe, peniazoch, investíciách… Ja osobne počúvam rady, ako zdravo žiť, čo jesť, čo nejesť, koľko a čoho piť, koľko a čoho nepiť, aký vitamín brať a kde si ho kúpiť…

Ste na tom podobne či rovnako? Aj vám všetci radia?

Priamo – mala by si…, nepriamo – ja na tvojom mieste…, prahovo – pozri sa, ako to robia…, alebo úplne podprahovo – dvihnutým obočím, tí drzejší aj pokrútením hlavou. Alebo patríte do skupiny radcov a poradcov?

Nech je tak či onak, všetky dobre mienené rady sú vo svojej prapodstate len určitou formou manipulácie, ktorou nás (väčšinou) naši blízki potrebujú dostať do polohy a do stavu a do situácie, ktorá vyhovuje im a nie nám. Častokrát sú vedení dobrými úmyslami (rovnako ako cesta do pekla). Myslia to s nami dobre a chcú nám pomôcť. Aj keď o pomoc ani nežiadame.

Peklo je pre každého z nás niečo iné.

Od ideálneho manželstva, cez chorobu, úraz, znásilnenie, psychické či fyzické týranie… Peklo je súčasť nášho života. Súčasť, ktorú si spoločne budujeme a niekedy vedome, inokedy podvedome si dláždime cestu priamo pred pekelnú bránu, nepočúvajúc rady okolia. Dobre mienené rady. Väčšinou od ľudí, ktorí v našej situácii nikdy neboli.

Danteho Peklo, ktoré je prvou časťou trojdielneho eposu, je dokonalým opisom toho, čo zažívame a prežívame a hlavne, ako prežívame. A tento epos sa úplne nadčasovo volá Božská komédia. Znázorňuje cestu ľudskej duše z pekla, cez očistec, až do raja k Bohu.

Najlepšie finančné rady dávajú dvadsaťtriroční finanční poradcovia v oblekoch, pracujúci pre finančné inštitúcie, a najradšej ohľadne vašich peňazí. Chápete? Niekto vo veku vašich detí vám ide radiť, ako máte investovať zarobené peniaze. Vami zarobené.

(Ozaj, ešte ste ich neminuli? Ak nie, dajte mi vedieť, viem o dobrej finančnej investícii, so super návratnosťou a štandardným rizikom : – )

Najlepšie rady do života dávajú kamarátky, žijúce v šťastnom manželstve, ktoré sú spokojné a pokojné, a s radosťou vám poradia vo vašom stroskotanom vzťahu.

Mne tento týždeň radili hádam už všetci, kto bol so mnou v kontakte. Počul som, aký mobil. Aký počítač. Aký procesor. Aké poistenie domu. Aké investície do detí. Aké pneumatiky. Aký účes. Koľko a kde a kedy behať.

Ale úplne ma dostala dobre mienená rada vo štvrtok. Bolo mi poradené, že mám ísť k barbierovi, nechať sa ostrihať a oholiť, mám si ísť kúpiť nové rifle a tričko, mám schudnúť 5 kíl a mám si nájsť milenku. A potom mi vraj bude sveta žiť.

No, čo poviete na takúto radu do života?!

Ja viem, niektorí sa o mňa bojíte.

O moje morálne, duševné a fyzické zdravie. Niektorým je to úplne jedno a niektorí z vás sa možno vciťujete do mojej kože práve preto, že takúto dobre mienenú radu ste počuli nedávno aj vy.

A viete čo? Sveta žiť vám môže byť aj bez toho. A hneď teraz!

A keďže nikto z nás nevie dokedy tu budeme, nemali by sme to nechávať na neskôr, ale užívať si hneď!

  • Lebo, čo ak neskôr nebude?
  • Čo ak si neskôr nebude čo užívať?
  • Čo ak neskôr budem ľutovať, že som si neužil tieto dnešné maličkosti?

A na záver mám pre vás všetkých jednu radu aj ja. Radu, ktorú dávam celoplošne, od srdca a rád: Nepočúvajte rady iných.

Jozef Prazňák

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať