fbpx

Neverte hneď každému. Majte na pamäti: nedostatok dôkazov ešte nedokazuje, že dôkaz neexistuje.

Ako sa morská panna na lož navnadila

Keď budete čítať tento list na rozlúčku, už nebudem medzi živými. Rozhodla som sa ukončiť svoj biedny život utopením. Poďme na to ale pekne po poriadku.

Nedávno som absolvovala hĺbkový ponor do vlastnej minulosti. Pani terapeutka ma doslova zahltila tajomnou novinou, že som bola v minulom živote morskou pannou. Po chvíli ma zaliali vody z môjho tela, najprv z podpazušia a potom z močového mechúra. JA som bola morská príšera?

Ja to tak nenechám! A už dupľom, keď som za ten ponor takú pálku v eurách vysolila!

Začala som rozvíjať iné scenáre môjho minulého bytia. Čo keď mi pani terapeutka niečo zatajila alebo ma dezinformovala?… (teraz to frčí, Fakt-čekeri vedia, o čom hovorím). Čo keď som nebola morská panna, ale malá morská víla, ktorá svojím príbehom očarila samého pána Andersena? To bude ono! Moja vzácna rozprávková minulosť teraz zabezpečí moju slávnu prítomnosť a možno aj budúcnosť. Už vidím tie virálne videá na YT, komentáre a lajky v tisícoch na FB, to bude to pravé orechové. Konečne budem celebrita do zlata aj kryptomeny ponorená.

Ako som tak blúznila pri kuchynskom stole, naraz mi padol zrak na tanier.

Pre svätého Poseidona, veď ja mám pred sebou cestoviny s tuniakom! Ja som kanibalom! Už roky sa tu kŕmim morskými potvorami a ani som netušila, že sú to moji príbuzní. Chuť do jedla aj do života ma opustila. Na duši sa cítim ako ryba na suchu a vyschli mi aj sliny v krku. Oblieva ma len úzkostný pocit viny. Dolievam si teda do pohára tretiu vodku, lebo voda už nestačí, a pomaly padám až na samé dno svojej depresie.

So slzami v očiach nadobúdam presvedčenie, že môj život na súši už nemá zmysel a radšej ho ukončím. Ale, keďže ctím zákony tejto krajiny, neodplávam z nej predsa „na sedláka“, ale vyriešim si správne svoje právne záležitosti, a to nasledovne: Všetok svoj hmotný majetok, t. j.: kompletnú zbierku mušlí, jeden obraz majáka, tri námornícke tričká, tucet konzerv tuniaka a 10 kg morskej soli venujem charite. Všetok svoj nehmotný majetok, t. j.: všetky nápady (aj nekompletné), idey a ideály odkazujem celej večnosti (určite to ocení).

V smútku, ale s odhodlaním som nakŕmila rybičky, aby ma neobžierali a vliezla do akvária… uvidíme sa v iných vodách, priatelia…

P.S.

Len tak medzi nami – morskými celebritami, zdá sa vám to absurdné? Je to len strelená satira a ešte k tomu fikcia. Ale… za posledné dva roky sme sa nechali namočiť do kadečoho, však? Ešteže tu máme tých „Fakt-čekerov“. Možno keby mi v ťažkej osobnej dileme niekto z nich poradil, vyvrátil dezinformácie a od lži uchránil, neskončila by som tak fatálne a neslávne. (A že fakt?)

Resumé:

Neverte hneď každému, kto vám tlačí kaleráby či morské riasy do hlavy. Vlastný rozum more nenesie, na horách nerastie a v poli ho nesejú, sejeme ho my vlastnými otázkami, neustálym premýšľaním a zdravým pochybovaním. Descartés to tvrdil vždy, ale on zrovna dnes nie je in. Pripravte sa teda na ďalšie, zaručené a overené fakty, lebo pravde stále prezliekajú šaty. A majte popritom dôrazne na pamäti: nedostatok dôkazov ešte nedokazuje, že dôkaz neexistuje.

Lúčim sa s vami a želám zdar úvahám. Ak by ste sa chceli o svoje myšlienky so mnou podeliť, napíšte na lenka@atelierresume.eu, určite nás to všetkých obohatí.

Lenka Sapárová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám

Mohlo by vás zaujímať