Nemusíte byť za každú cenu dokonalí. Buďte radšej originálni. Všetkým sa aj tak nedá vyhovieť.

Nemusíte byť za každú cenu dokonalí. Buďte radšej originálni

Všetkým sa nedá vyhovieť. Ak vyjdete v ústrety jednému, hneď sa nájde ďalší, ktorý vás bude kritizovať. Robte preto veci podľa seba, prineste svoju jedinečnú esenciu do všetkého, čo robíte, a názory druhých si neberte osobne.

Puntičkár za každú cenu?

Človek je tvor tvorivý a každý deň niečo vytvorí. Niekto obraz, niekto báseň, chutné jedlo na tanieri, fotku, video či článok do novín. Čokoľvek. Často si to ani neuvedomujete, a zrejme je to tak dobre. Ale možné je aj to, že ste človek, ktorý nikdy nie je spokojný s tým, čo vytvoril. Stále na svojich výtvoroch hľadáte chyby a nezdajú sa vám dosť dobré. Hľadáte, čo by ste ešte opravili a vylepšili, aby to bolo stopercentné, aby nikto nemohol vášmu výtvoru nič vyčítať.

Dá sa to? Dá sa vyhovieť každému a vytvoriť dielo, ktoré sa bude páčiť každému? Ktoré každý pochváli a nenájde sa ani jeden jediný, čo by ho skritizoval?

Spomeňte si na príbeh o somárovi

Muž a žena idú vedľa somára a ľudia sa im posmievajú, že sú hlúpi, keď majú somára a nikto sa na ňom nevezie. Tak si žena vysadla a ľudia sa smiali znova: pozrite, ten chlap je pod papučou, nechá ženu, aby sa vozila a on kráča pešo. Tak sa vymenili a na somára vysadol muž. To je nevychovanec, on sa vezie a svoju ženu nechá kráčať pešo! Hovorili si znova ľudia. Tak si na somára vysadli obaja a ľudia ďalej kričali: fuj, to je nehoráznosť, takto trápiť chúďa zviera, tá záťaž je na neho priveľká.

Všetkým sa, jednoducho, nedá vyhovieť. Ak vyhoviete jednému, hneď sa nájde ďalší, ktorý vás bude kritizovať. Prečo? Každého z nich ku kritike ženú ich vlastné subjektívne dojmy a prežívanie. U niekoho prevláda závisť, u iného nenávisť, niekto má pocit, že vie všetko lepšie ako ostatní. Niekto má zas nedostatok sebavedomia, ktorý sa prejavuje tým, že keď iného ponížim, moja hodnota oproti nemu stúpne (ona v skutočnosti nestúpne, ale ten človek to v danej chvíli nevie, a tak útočí).

Každý si svoj názor filtruje cez vlastné skúsenosti a znalosti. Takže nech robíte, čo robíte, aj tak sa vždy nájde niekto, kto vašu prácu či výtvor skritizuje. S tým sa treba zmieriť. Zároveň si však treba uvedomiť, že to neurobí preto, že váš výtvor je naozaj zlý, ale preto, že má naň odlišný pohľad ako vy. Nedá sa vytvoriť nič, čo by prijali bez výhrad absolútne všetci.

Aj tie najväčšie svetové hviezdy – herci či speváci majú svojich odporcov

Niekto je nadšený, keď počuje spievať Mariah Carey, a iný vám povie, že škrieka ako pavián a keď ju vidí, tak by grcal. Je preto zlá speváčka? Niekto nemá rád Adidas, a iný zase Nike. Mali by preto zatvoriť fabriku a výrobu tenisiek prenechať Reeboku či Pume? Ale aj voči nim budú mať niektorí výhrady. Niekto by však mal zostať a vyrábať ďalej, inak budeme všetci bez tenisiek!

Ak niekto pod článok napíše komentár, že s textom v článku nesúhlasí, znamená to automaticky, že autor by mal prestať písať? Mal by si vyčítať svoje názory a radšej sa niekde zahrabať a hanbiť sa za to, čo vytvoril? Nie. Znamená to len toľko, že názory autora nie sú v súlade s názormi jedného konkrétneho čitateľa, s jeho mentálnym a hodnotovým nastavením. Nič viac. Pokojne píšte ďalej, tvorte a inšpirujte. Nenechajte sa odradiť.

A s jedlom je to podobne. Keď sa ľudí opýtate na ich najviac a najmenej obľúbené jedlo (nemám rada to slovo JED-lo), každý vám povie niečo iné. Ale to neznamená, že ak niekto nemá rád bryndzové halušky, tak sú halušky zlým jedlom. Je to vždy len subjektívny pohľad daného človeka. A ak niekto nemá rád vás či kritizuje vaše dielo, platí to rovnako.

Máte to v sebe správne nastavené?

Ak sa vás však takéto negatívne komentáre a kritika dotýkajú až tak, že sa s nimi dlho neviete vyrovnať, asi máte niečo nesprávne nastavené sami v sebe (nemyslite si, občas ani ja nie som výnimka, ale zlepšuje sa to).

V takom prípade pátrajte. Hľadajte dôvod, prečo vám to ubližuje. Možno si myslíte, že keď nevytvoríte niečo dokonalé a bezchybné, tak sa druhým nezapáčite. A vy sa im chcete zapáčiť! Chcete, aby vás pochválili. Aby vás ocenili. Aby vás prijali a akceptovali. Chcete byť obľúbení. No ak to robíte len pre druhých a ste závislí na ich názore, možno sa neakceptujete vy sami. Neuvedomujete si svoju hodnotu. Svoju jedinečnosť a výnimočnosť. Tak si pripomeňte jednu vec: na Zemi je osem miliárd ľudí, ale NIKTO na celom svete nie je ako vy! Ste originál a tomuto svetu môžete priniesť svoju jedinečnú esenciu.

Nie je náhoda, že psychológovia hľadajú príčiny problémov v detstve

Niektorí si zrejme poviete, že vám sebavedomie ničili už od malička vaši rodičia. Ľudia, ktorým ste verili každé slovo, ktorí vás učili postaviť sa na nohy, chodiť aj rozprávať. Naučili vás, ktorá farba je žltá a ktorá červená. Že nemáte byť dlho na slnku, lebo sa spálite, a ak sa budete v decembri kúpať v jazere, tak prechladnete. Učili vás, čo je dobré a na čo si treba dávať pozor. Ako dieťa ste im verili každé slovo. Nekriticky. Úprimne. Z celého srdca. Ak vám povedali, že niečo nezvládnete, asi ste im tiež uverili. Celý život si potom o sebe myslíte, že nie ste dosť dobrí. Že na niečo nemáte schopnosti. Že to nezvládnete. Nezapáčite sa.

Pozrite sa však na svojich rodičov (alebo hocikoho iného, kto vás kritizoval) s odstupom času. Mali vždy vo všetkom pravdu? Sú to ľudia, ktorí sú neomylní a ich pravdy sú nemenné? Znamená to, že keď niečo povedali, tak to tak skutočne JE?

Ak ste si odpovedali NIE, tak si položte ďalšiu otázku. Prečo ste im teda uverili, že nie ste dosť dobrí a niečo nedokážete? Prečo im to veríte doteraz natoľko, že to negatívne ovplyvňuje váš život?

Keď vám povedali, že niečo nezvládnete, pozerali sa na to zo svojho uhla pohľadu. Oni by to zrejme nezvládli. Oni by sa tak nechovali. Oni by to robili inak. To ONI. Je to o nich, nie o vás. Vy dokážete všetko, čo budete chcieť. Stačí si veriť, rozhodnúť sa a ísť si za tým. Nech si hovoria, čo chcú. Ak si vy budete veriť, nič vás nezastaví. Neberte si preto ich slová osobne. Neničte svoje sebavedomie tým, čo vám povedal niekto iný. Ich slová nič neznamenajú – ak im vy sami neprisúdite význam a moc nad vami.

Ak už viete, kde je problém a čo ho spôsobilo, máte obrovskú výhodu

Môžete sa rozhodnúť, že s tým niečo urobíte. Že zmeníte svoj pohľad na samého seba. A svoju hodnotu nebudete viac odvíjať od toho, čo o vás hovoria a čo si o vás myslia druhí. Ale len od toho, že vy sami viete, čo všetko ste už v živote dokázali a zvládli. A nebolo toho málo! Pripomeňte si, v čom všetkom ste dobrí a buďte k sebe láskaví. Robte aj naďalej všetko najlepšie, ako viete, a tak, aby to bolo v súlade s vašimi hodnotami a nastaveniami.

Nemusíte byť za každú cenu dokonalí, aby vás mali radi. Skúste byť radšej originálni. Robte si veci po svojom, a nech si rozpráva o vás kto chce – čo chce, buďte nad vecou. Pretože najdôležitejšie je, aby ste boli v súlade sami so sebou.

Martina Janková

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať…

 

Mohlo by vás zaujímať