Nekonečná dilema: Neprispôsobiví, problémoví a hluční susedia

Nekonečná dilema: Neprispôsobiví, problémoví a hluční susediaNekonečná dilema: Neprispôsobiví, problémoví a hluční susedia

Bývanie v meste je pre ľudí v aktívnom a produktívnom veku ideálne. Rozvinutá infraštruktúra, dostupnosť lepšie platenej práce, všetkých služieb a možnosť kultúrneho vyžitia, sú len jedny z mnohých dôvodov, prečo sa ľudia do metropol sťahujú. Komplikovať to na druhú stranu môže problémové bývanie v blízkosti susedov, ktorí neberú na nič a nikoho ohľad.

Dobrou správou však je, že pre systematické porušovanie práv ostatných obyvateľov domu možno  fungovanie neprispôsobivých susedov vo vašom okolí riešiť aj súdnou cestou, ktorej úspešným koncom by mohlo byť nariadenie odpredania bytu.

Kedy a ako môžete zakročiť?

Nadmerný a dlhodobo pretrvávajúci hluk sa dá riešiť

Podľa výsledkov vedeckého výskumu je pre sluch hluk 80 dB považovaný za bezpečný (nie príjemný) a hladina hluku od 30 dB do 55 dB je pre ľudské vnímanie pohodlná. Samozrejme, závisí to od podmienok, V uzavretých priestoroch, kde spoločne s ostatnými zdieľate spoločné priečky, steny a balkóny, je vnímanie zvukových vĺn úplne iné, často zdvojnásobené, čo núti mnohých majiteľov bytov pre zvýšenie svojho interiérového komfortu k výberu špeciálnej kročajovej izolácie pod plávajúcu podlahu.

Pod dlhodobým zaťažením nadmerným hlukom stráca sluch svoju funkciu. Naše telo reaguje stratou koncentrácie a osobného pohodlia. Byty preto musia zo zákona a vyhlášky spĺňať hygienické a technické požiadavky vrátane hluku a vibrácii.

Správca, polícia, zákon alebo súd?

Maximálne prípustné hladiny hluku pre tieto priestory sú stanovené hygienickými a epidemiologickými pravidlami a normami, schválenými uznesením hlavného štátneho hygienického lekára.

To znamená, že v obytnej oblasti by hladina hluku nemala prekročiť maximálne prípustné hodnoty: cez deň – 55 dB, v noci – 45 dB. Prípustné hladiny hluku generovaného vetracími systémami a inými inžinierskymi a technologickými zariadeniami by mali byť o 5 dB nižšie ako uvedené úrovne. Steny a priečky musia mať index vzduchovej nepriezvučnosti najmenej 50 dB.

Ak tomu tak nie je, vplyv nepríjemných zvukov budete musieť riešiť s majiteľom alebo správou budov. Pod kompetencie kompletnej správy budov patrí veľmi veľa vecí a zásah v prípade porušovania práv ostatných obyvateľov bytového domu neprispôsobivými susedmi tiež.

Hluk v obytnej štvrti je porušením verejného poriadku. Ak váš sused vydáva hlasné zvuky, ktoré presahujú prípustné limity, máte právo upovedomiť správcu, majiteľa (ak ide o nájomníkov) alebo zavolať políciu. Ak to nepomáha, v krajnom prípade je tu a chráni vás zákon, ktorý môže nariadiť až odpredanie bytu. Prípadne môžete v prípade častejších problémov zvážiť aj možnú zmenu správcu.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať