fbpx
Neexistujúci sviatok-deň bonusových matiek

Neexistujúci sviatok – deň bonusových matiek

Neexistujúci sviatok –  deň bonusových matiek

Spomenie si niekto aj na mňa? Prešlo mi hlavou, keď som videla, ako moje tri bonusové deti chystajú darčeky pre svoju mamu ku dňu matiek. Bolo mi z toho aj trochu smutno. Veď aj ja pre nich varím, periem, vymýšľam zábavky. Všimol si to vôbec niekto? Ja viem, nie som ich ozajstná mama, ale starám sa o nich každý druhý týždeň. To sa nepočíta?

Niekto kedysi vymyslel deň matiek, aby sa deti učili poďakovať svojim mamám za všetku námahu a starostlivosť. V škole to deťom každoročne pripomínajú učiteľky. Pomáhajú deťom s nápadmi na nejaké ručne vyrobené prekvapenie, aby spravili svojim mamám radosť. O bonusových matkách učiteľky zatiaľ nič nehovoria, veď taký pojem ani neexistuje.

Avšak doba sa mení, rozvodov pribúda a následne narastá aj počet komponovaných rodín. A tak sa zrazu niektoré ženy ocitnú v roly macochy. Z rozprávok sme sa naučili, že macochy sú zlé, deti nemajú radi a dávajú im len zbytky. Nikdy som si ako malé dievčatko nepredstavovala, že sa jedného dňa stanem macochou. To si asi nikto nepraje. A predsa sa to stalo.

Vždy som mala rada deti a predstavovala som si, že raz budem láskavá mama.

Tak teda kto som dnes? Láskavá mama či zlá macocha? V dnešnej spoločnosti je rola nevlastnej matky zatiaľ šedá zóna. A tak nečudo, že ma občas zaskočia situácie, ako napríklad prípravy na deň matiek.

Nemá význam sa však hnevať na deti, že vyrobili darčeky len pre mamu. Však odkiaľ by to mali vedieť, že deň matiek je vlastne o vďačnosti za starostlivosť? Niekto im to musí vysvetliť. Aj toto je jedna z tém, ktorou sme si ako komponovaná rodina museli prejsť. Musíme si vytvárať vlastné pravidlá a sviatky, ktoré spoločnosť zatiaľ oficiálne neregistruje.

A tak som tento rok požiadala manžela, aby sa detí potajomky spýtal, či už stihli pripraviť nejaké prekvapenie aj pre mňa ku dňu “bonusových matiek”. Tento nový sviatok je ako doplnok ku sviatku dňa matiek. Nevytvára to deťom psychologický konflikt medzi ozajstnou mamou a tou druhou bonusovou mamou. Ozajstná mama je predsa vždy na prvom mieste a to je úplne v poriadku.

Pred obedom ma dnes príjemne prekvapili.

Manžel prišiel za mnou so všetkými deťmi a dostala som od každého nejakú ručne vyrobenú drobnosť. Vysvitlo, že podaktorí si darček pripravovali dokonca skôr, ako im otec niečo povedal. Teší ma, že naša rodinná osveta po minulé roky priniesla svoje ovocie. Deti sa tak učia, že máme všetci vzájomne na seba myslieť. Nezabudli sme ani na ich ozajstnú mamu. Všetko majú pre ňu pekne pripravené a v nedeľu to s ňou oslávia.

Michaela Ray de Witters

Autorka je NLP koučka

https://www.michaelaray.com/

Pripravovaná kniha pre deti: “Som skvelé dieťa”

https://www.michaelaray.com/som-skvele-dieta/


Mohlo by sa vám páčiť…

Mám veľkú chuť vyhlásiť vojnu balastu

 

Mohlo by vás zaujímať