Navštívil Kanárske ostrovy a ostal
Navštívil Kanárske ostrovy a ostal

Krátko pred 50-kou som sa dostal do bodu, kedy sa človek musí rozhodnúť, ako ďalej žiť…

Navštívil Kanárske ostrovy a ostal
Navštívil Kanárske ostrovy a ostal

„Možno ste zažili niekedy ten pocit, že keď navštívite nejaké miesto, tak si poviete, tu by som chcel žiť. Mne sa to stalo, keď som prvý raz navštívil Gran Canariu.“ Píše a pozýva Martin Smolen.

Bolo to ešte v časoch, keď ste na cestu potrebovali víza a na španielske pesety sa stálo v nekonečných radoch pred Štátnou bankou československou neďaleko bratislavského Prioru, prípadne ste zvolili riskantnejší, ale rýchlejší obchod s vekslákmi pred Tuzexom.

Keď som sa po rokoch dostal k výroku Goerga Langbehna: „Plody dozrievajú vďaka slnku, ľudia vďaka láske.“, pochopil som, že presne tieto slová sú tým, čím ma tento ostrov tak očaril. Samotní Kanárčania radi o sebe vyhlasujú, že ostrovy sú pozostatkami bájnej Atlantídy, ktoré sa nepotopili kvôli tomu, že tu žili tí najlepší ľudia. Kanárske ostrovy som navštívil desiatky krát a stále sa mi tieto prirovnania potvrdzovali.

V roku 2018, krátko pred mojimi päťdesiatymi narodeninami, som sa dostal do bodu, kedy sa človek musí rozhodnúť, ako naložiť s ďalším životom.

Reštartovať sa od nuly v 48 rokoch nie je jednoduché. Jednou z možností bolo začínať od nuly na Slovensku a mať možnosť oprieť sa pri tom o rodinu a známych. Na druhej strane mi však bolo jasné, že je to asi posledná šanca ísť žiť na miesto, o ktorom človek 30 rokov sníva. A tak padla voľba na Gran Canariu a stala sa mojím súčasným domovom. Keďže pre mnohých je táto perla Atlantiku stále neznáma, rád by som vám ju trochu priblížil.

Pri predstavovaní si ale opäť pomôžem slovami miestnych obyvateľov:

„Sme neuveriteľne hrdí na to, že sme Kanárčania,“ povedal mi raz pri návšteve Gran Canarie Alfredo, majiteľ malej reštaurácie v Playa del Inglés. „Sú tu najkrajšie pláže, na ktorých je ten najkrajší piesok s tými najúžasnejšími vlnami. Na brehu sú tie najkrajšie hotely, promenády a kaviarne. Na ostrove žijú najpohostinnejší ľudia. Rastú tu najchutnejšie paradajky, najsladšie banány, najvoňavejšie ruže. Dorobíme tu tie najkvalitnejšie vína a domácej kuchyni sa nevyrovná žiadna na svete.“ Keby som ho nezastavil, tak so superlatívmi pokračuje asi dodnes.

(Celú galériu fotografií nájdete TU alebo na konci článku…)

Navštívil Kanárske ostrovy a ostal

Gran Canaria je tretí najväčší ostrov Kanárskych ostrovov.

Celé súostrovie tvorí 13 ostrovov, z čoho je 8 obývaných. Hlavné mesto Gran Canarie, Las Palmas, je zároveň sídlom provincie, ktorú tvorí spolu s Gran Canariou 9 ostrovov, z toho 4 sú obývané. Nakoľko Kanárske ostrovy sú súčasťou Španielskeho kráľovstva, aj napriek tomu, že geograficky ležia v Afrike, na návštevu nepotrebujete víza a ani si zamieňať peniaze. Ostrovy sú súčasťou Európskej únie, Schengenského priestoru a, rovnako ako na Slovensku, oficiálnou menou je euro.

Už pri pohľade z lietadla vás zaujme rozmanitosť ostrova. Nie nadarmo sa hovorí, že Gran Canaria v sebe spája to najkrajšie zo všetkých kontinentov. Sever ostrova je zelený, posiaty banánovníkovými plantážami, ktoré v roklinách prechádzajú do pralesov. Západ ostrova zase pripomína drsné skalnaté pobrežie Škandinávie. V strede ostrova sa budete cítiť ako v Tatrách. Rokliny juhozápadu vo vás obnovia spomienky na westernové filmy z Divokého západu.

Východ ostrova je pre svoj večne neutíchajúci vietor rajom surfistov, podobne ako austrálske pláže. Pieskové duny na juhu vám pripomenú Saharu. To všetko na jednom ostrove, kde vzdušnou čiarou zo žiadneho miesta na iné miesto nie je viac ako 50 kilometrov.

Tieto rozdiely treba brať do úvahy aj pri plánovaní svojej dovolenky.

Bohužiaľ, na Slovensku som sa často stretával s názormi, že Gran Canaria je studená, upršaná, veterná. Svoju rolu v tom zohrali aj niektoré odporúčania na sociálnych sieťach od ľudí, ktorí Kanárske ostrovy ani v živote nenavštívili, ale veselo odporúčali hotely, lebo majú super akciové nízke ceny. Samozrejme, ľudia išli skôr po cene, lokalita ich až tak moc nezaujímala, však im to odporúčali.

Ostrov je celoročnou destináciou. V južných strediskách ako je Playa del Inglés, Maspalomas, Meloneras je zima mierna, s teplotami cez deň (v tieni) okolo 22-25 stupňov, nezriedka ale dosiahnu teploty aj 30 °C, oceán má teplotu minimálne 19 °C, nikdy nemal menej, a počet daždivých dní nepresiahne 1-2 za mesiac. Naopak, na severe ostrova teploty dosahujú obvykle maximálne teploty 18 °C a môže pršať aj niekoľko dní, ba aj týždňov v kuse. Takže možno také malé odporúčanie do budúcnosti.

Pokiaľ si chcete svoju dovolenku užiť aj v zime, treba voliť juh ostrova. Severné časti je vhodné voliť v letnom období. Práve v júli a auguste, keď na juhu teploty často prekonávajú hranicu 35 °C, to môže byť aj príjemnejšie. Ak máte radi turistiku, určite si zvoľte termín dovolenky v máji alebo v novembri, ak si chcete užiť najteplejší oceán, voľte koniec septembra a október. Ale stále platí, peknú dovolenku na Gran Canarii si môžete užiť počas celého roka.

Ako som už spomínal v predchádzajúcich riadkoch, ostrov je veľmi rozmanitý.

Preto, pokiaľ prídete na dovolenku prvý raz, ale nielen vtedy, treba obetovať nejaký čas aj spoznávaniu. Je len málo dovolenkových destinácií na svete, kde sa ráno môžete okúpať v oceáne a za hodinu a pol sa už kochať výhľadmi na celý ostrov, pri dobrej dohľadnosti aj na ďalšie ostrovy, z najvyššej hory ostrova Pico de las Nieves, po slovensky Snežná hora, vo výške 1949 metrov nad morom.

V januári alebo februári sa vám môže stať, že sa ráno budete na pláži Maspalomas vyhrievať na slnku pri 30 °C a na Pico del Nieves uvidíte vo vzduchu poletovať snehové vločky. Na ostrove nájdete množstvo krásnych horských mestečiek so zaujímavou architektúrou. Za návštevu určite stojí aj hlavné mesto Las Palmas so svojou viac ako 540-ročnou históriou. Určite nevynechajte príležitosť zoznámiť sa so životom praobyvateľov ostrova v niektorom z pôvodných jaskynných sídiel. Myslím si však, že tu už treba za seba nechať hovoriť radšej fotografie.

Ak sa rozhodnete pre návštevu ostrova, rád vám budem nápomocný.

V ponuke mám viacero výletných trás, ktoré spolu môžeme absolvovať. V spolupráci s partnermi vás rád zoberiem napríklad na oceán na pozorovanie delfínov a veľrýb v ich prirodzenom prostredí. Odvážnejší majú možnosť zajazdiť si napríklad na bugginách v hlbokých skalných roklinách.

V prípade, že si radi plánujete dovolenku samostatne, rád vám pomôžem aj s výberom ubytovania. Všetky hotely, ktoré ponúkam, poznám osobne. Ak ste skôr typ klasického dovolenkára, obráťte sa na niektorú z kvalitných cestovných agentúr. Dovolenky pre Slovákov sú dostupné najmä prostredníctvom veľkých svetových tour operátorov a ich ponuku nájdete v cestovných agentúrach.

V takomto prípade, najmä ak idete prvý raz, odporúčam radšej využiť osobnú návštevu cestovnej agentúry a nie internetových predajcov.

Majitelia agentúr vám radi poradia. V prípade, že vám nebudú náhodou vedieť poradiť sami, s mnohými sa poznám osobne a nemajú problém obrátiť sa s prosbou o radu aj na mňa. Napríklad, ak ste z okolia Pezinka, odporúčam Calypso Travel. Majiteľka agentúry spoznávala ostrov spolu so mnou a priamo pod magickým Roque Nublo sa stala aj krstnou mamou mojej knižky „Život so slnkom v srdci alebo prečo je Gran Canaria taká úžasná“

My, Canarios, tak sa volali pôvodní obyvatelia Gran Canarie, vás radi u nás privítame, predstavíme vám náš krásny ostrov. A na cestu domov vám pribalíme kúsok nášho slnka. Nielen toho z oblohy, ktoré si odnesiete v podobe do hneda opálenej pokožky, ale aj toho, ktoré každý Canarios nosí vo svojom vnútri.

Martin Smolen

Odkazy:

https://sk.grancanariatravel.es – stránka s ponukou ubytovania a výletov v slovenčine

https://sk.grancanariatravel.es/vylety/vylety-so-slovenskym-vodicom/ – prípadne priamo moje výlety, ktoré robím a sprevádzam

https://www.canaria.guide – stránka o histórii a prírode najmä Gran Canarie, ktorú sám píšem

Kanárske ostrovy v obrazoch…

Pico del Nieves

Pohľad z Pico del Nieves, najvyššej hory ostrova. Z hory je nádherný pohľad na celú južnú a západnú časť Gran Canarie. Pri dobrej dohľadnosti je v diaľke vidno aj ostrov Tenerife so sopkou Teide, ktorá je so svojou výškou 3718 m. n. m. najvyššou horou Atlantického oceánu aj Španielska.

pico-del-nieves

La Fortaleza

V rokline Tirajana sa v jej strede vyníma skalné bralo La Fortaleza. Je významným archeologickým náleziskom s pozostatkami osídlenia pôvodných obyvateľov ostrova. Stredom brala prechádza tunel, ktorý umožňoval obyvateľom prístup do jaskynných obydlí na inak nedostupnej strane brala. Tunel je zaujímavý aj z astronomického hľadiska. Jediný deň v roku, kedy celým tunelom preniknú slnečné lúče, je deň letného slnovratu. Aj takýmto spôsobom vedeli praobyvatelia ostrova určovať ročné obdobia.

la-fortaleza

Mercado de Vegueta

Počas návštevy ostrova si určite nenechajte ujsť príležitosť navštíviť miestne tržnice. Napríklad v Mercado de Vegueta v Las Palmas. Je to pastva pre oči a útok na chuťové bunky.

mercado-de-vegueta

Moya

Mestečko Moya na severe ostrova patrí medzi jedno z najkrajších miest na ostrove. Určite vás zaujme miestny kostol Iglesia de Nuestra Señora de la Candelaria. Vyníma sa na úbočí skalnej rokliny Barranco de Moya.

Navštívil Kanárske ostrovy a ostal
moya

Barranco de Los Cernícalos

Aj keď na väčšinu návštevníkov pôsobí Gran Canaria ako suchý vyprahnutý ostrov, nájdete tu aj takéto krásne zákutia. Jedným z nich sú aj vodopády v rokline Los Cernícalos.

barranco-de-cernicalos

Molino de agua

V minulosti bola na Gran Canarii bujná vegetácia a dostatok vody. Toto obdobie pripomína viacero stavieb, ako napríklad pozostatky vodného mlynu v mestečku Fataga.

molino-de-agua

Dunas de Maspalomas

Bezpochyby najväčšou atrakciou pre turistov na juhu ostrova sú duny v Maspalomas. Tento unikátny ekosystém, rozprestierajúci sa na ploche 403 hektárov, patrí k ojedinelým na svete a právom mu patrí najvyšší stupeň ochrany. Celá oblasť je vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Vzhľadom na veľké znečisťovanie odpadkami zo strany turistov rozhodla v roku 2020 vláda o ich uzatvorení a pohyb v nich je možný iba po vyznačených trasách.

Navštívil Kanárske ostrovy a ostal
dunas-maspalomas

Presa del Parralillo

V hlbokých roklinách sa nachádza množstvo menších aj väčších priehrad. Všetky priehrady slúžia na zachytávanie dažďovej vody a jej následné využitie v poľnohospodárstve. Na obrázku sa nachádza jedna z najväčších priehrad Presa del Parralillo.

Navštívil Kanárske ostrovy a ostal
presa-parralillo

Pico del Nieves – východ slnka

Východ slnka vysoko v horách má svoje neuveriteľné čaro. Rozhodne najkrajší výhľad je z Roque Nublo na slnko vychádzajúce nad najvyššou horou ostrova Pico del Nieves (1949 m. n. m.).

pico-del-nieves-východ-slnka

Arucas

Okrem množstva historických architektonických skvostov sa ostrov môže pochváliť aj viacerými krásnymi novodobými stavbami. Napríklad kostol Sv. Jána Krstiteľa v meste Arucas bol dokončený v roku 1977. Okrem svojej nádhery sa pýši aj jedným prvenstvom. Hlavná kostolná veža je so svojou výškou 88 metrov najvyššou kostolnou vežou na Kanárskych ostrovoch.

arucas

Las Palmas

Las Palmas je hlavným mesto ostrova aj rovnomennej provincie. Pri prehliadke mesta určite nevynechajte historickú časť Vegueta. Na jej hlavnom námestí sa nachádza Katedrála sv. Anny. Aj napriek tomu, že jej výstavba trvá už 500 rokov, stále nebola ukončená podľa pôvodných projektov.

Navštívil Kanárske ostrovy a ostal
las-palmas

Roque Nublo

Mojím najobľúbenejším miestom na ostrove je skalný monument Roque Nublo, Oblačná skala. Má svoje magické čaro a odraz vychádzajúceho slnka túto magickosť ešte viac umocňuje. Skala sa nachádza takmer úplne v strede ostrova, na okraji Tejedského krátera. Je to symbol ostrova, ktorý už praobyvatelia ostrova považovali za jedno zo svojich posvätných miest.

roque-nublo

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať