Návod ako si vytancovať lepšiu pamäť a zdravie

návod ako si vytancovať lepšiu pamäť a zdravie..

Andrea Zelinková je lektorka tanca. Podelila sa s nami o informácie, ako môže tanec ovplyvniť naše zdravie a dokonca i pamäť. Kedy ste si naposledy s chuťou zatancovali? Že to neviete? Že je tanec pre mladých? Nie veru. Tancovať sa dá v každom veku.

Vytancujte si lepšiu pamäť a úsmev na tvári v každom veku 
Mnohokrát vidíme malé deti, ktoré hýbu bokmi skôr ako začnú vôbec chodiť. A pretancovať sa dá takmer celý život. Čím sme starší, tým lepšie poznáme svoje telo, na niektoré veci sa dokážeme lepšie sústrediť a aj párový tanec dáva zrazu väčší zmysel. Výskumy dokonca potvrdili, že vďaka tancu ľudia mladnú. Ešte stále premýšľate nad dôvodom prečo začať? Zhrnuli sme pre vás niekoľko benefitov.

  • Redukuje stres a zlepšuje náladu

Tanec je spojenie pohybu s hudbou, je zmesou športu, hry a umenia. Mnohé štúdie dokázali, že práve táto kombinácia vytvára v ľuďoch pocit šťastia. Okrem toho pri pohybe telo vyplavuje endorfíny, hormóny, ktoré v nás vyvolávajú dobrú náladu.

Tancom sa už odpradávna liečila aj depresia, v boji proti ktorej pomáha doteraz. Najmä tanec v páre znižuje hladinu stresu a pôsobí antidepresívne. 

  • Tanec zvyšuje sebavedomie

Vďaka tancu ľudia zlepšia svoje držanie tela, koordináciu, vystupovanie a vďaka tomu sa cítia a pôsobia sebavedomejšie a viac si veria. 

  • Formuje telo, spevňuje svalstvo a redukuje hmotnosť

Tanec je komplexná aktivita vďaka ktorej nielen zlepšíte svoju koordináciu, ale zapojíte aj veľké množstvo svalov, ktoré sa spevnia a telo sa krásne vyformuje. Keďže väčšina tancov sa tancuje v rýchlejšom tempe, posilňujete svoje srdce a redukujete hmotnosť.

  • Tanec podporuje a zlepšuje funkciu mozgu

Podľa anglickej štúdie tanec posilňujete pamäťové schopnosti, pôsobí ako prevencia proti demencii a Alzheimerovej chorobe. Vďaka tancu si dokonca zvýšite IQ. Je to dôsledkom mnohých pohybov, ktoré je potrebné zosynchronizovať, preto je potrebné zapojenie strategického myslenia a plánovania. Učením sa nových krokov, krokových variácií a ich pravidelným opakovaním posilňujete pamäť.

  • Aktívna forma relaxu

Pre mnohých je tanec ideálnou formou relaxu. Ste nútení sústrediť sa na kroky, rytmus a partnera, vďaka čomu sa odreagujete od bežných denných a pracovných povinností.

O autorke:

Andrea Zelinková – tanečnica, choreografka a tanečná lektorka, majiteľka tanečnej školy Poďme spolu tancovať v Bratislave. Tancu sa venuje už viac, ako 20 rokov, počas ktorých sa pretancovala mnohými súťažami a tanečnými show. https://www.podmespolutancovat.sk/o-mne/

Mohlo by vás zaujímať