Ako neprísť o dáta z telefónu, aj keď vám padne do WC

Nedávno moja priateľka napísala výzvu na facebook. „Priatelia! Prosím hláste sa mi, pretože sa mi stala nepríjemná vec. Nemyslela som si, že ma postihne tiež. Telefón mi padol do WC. Nie…nesmejte sa. Naozaj. Už ho prezreli dvaja servisáci a vyzerá to tak, že som prišla nielen o fotografie a videá, ale aj vaše telefónne čísla.“ Bingo. Hneď som začala uvažovať nad tým, že kde mám dáta zálohované ja? A ako ste na tom vy? Uvažujete nad tým vôbec? Obrátila som sa preto na môjho priateľa, ktorý je na slovo vzatý odborník nielen na zálohovanie dát. Poslal mi návod ako neprísť o dáta z telefónu, aj keď vám padne do WC a chcem sa oň s vami podeliť. Verím, že pomôže!

Hovorí sa, že existujú dva typy administrátorov. Tí, čo zálohujú a tí, čo ešte len budú. Myslím, že pri telefónoch je to podobné. Keď ho máme a funguje, tak je všetko v poriadku. Hovorí Dominik Procházka, IT špecialista. Čo ale v prípade, keď o svoje zariadenie prídete?

Dnešné telefóny ponúkajú niekoľko možností záloh, či už lokálne do počítača, alebo cez internet na vzdialené úložiská. Priblížim vám niekoľko spôsobov, ako si môžete svoje dáta zálohovať.

Telefóny so systémom Android

V prípade, že používate mailový účet od spoločnosti Google, tak máte možnosť jednoducho zálohovať kontakty a kalendár prostredníctvom tohto účtu. K zálohovaniu sa dostanete cez menu:

Nastavenia -> Účty a synchronizácia -> Google.

Po ťuknutí na Google sa vám zobrazia možnosti záloh dát, tu vyberte, čo by ste radi zálohovali a telefón sa o ostatné postará. Po tomto kroku sa vám pri ukladaní kontaktov a položiek kalendára pri oboch zobrazí možnosť ukladať lokálne, alebo na konto Google. Stačí teda prepnúť na konto Google a máte kontakty a kalendár zálohované.

Zálohovanie fotografií a videí

Pri tomto type dát budete potrebovať kábel k telefónu na prepojenie s počítačom. Po prepojení telefónu s počítačom so systémom Windows sa zobrazí váš telefón ako externý disk. Z tohoto disku potom stačí prekopírovať zložku s názvom DCIM, kde sú umiestnené vase fotografie a videá.

Správy

Od Androidu verzie 8.1. boli správy pridané do synchronizácie s Google účtom, ak teda máte tento system a dôverujete úložiskám od Googlu, tak môžete zvoliť tento spôsob.

Pre ostatné verzie existuje niekoľko druhov aplikácií. Osobne som zvolil na testovanie aplikáciu SMS Backup & Restore z Google Play a funguje dobre. Po inštalácii zvolíte, či chcete zálohovať len správy, alebo aj údaje o telefonických rozhovoroch. V ďaľšom kroku vyberiete, či chcete uložiť dáta na disk Google, Dropbox, OneDrive, alebo na telefón. Následným potvrdením vykonáte zálohu.

Telefóny so systémom iOS

Zálohovanie telefónu so systémom iOS rozdelím do dvoch kategórií:

1-lokálne zálohy na počítač

2-zálohy cez internet na vzdialené úložiská

ako neprísť o dáta z telefónu, aj keď vám padne do WC

Lokálne zálohy

prostredníctvom softvéru iTunes (https://www.apple.com/lae/itunes/). Fungujú spoľahlivo na sýsteme Windows a aj MacOS.

Postup je nasledovný:

-Nainštalujete softvér iTunes

-Zapojíte svoje zariadenie do počítača

-Spustíte softvér iTunes

-Kliknete na ikonu svojho zariadenia

-Vyberte v menu možnosť zálohovať a tým spustíte zálohu.

Zálohy cez internet

Apple umožňuje svojim používateľom použiť iCloud úložisko, ktoré ponúka možnosť jednoducho zálohovať dáta prostredníctvom internetového pripojenia. Registráciou a vytvorením Apple ID získa používateľ 5GB dát na zálohovanie zdarma. Pre zväčšenie úložiska je potrebné dokúpiť priestor, ale myslím, že v dnešnej dobe, keď zariadení používame niekoľko investícia, ktorá nám do budúcna môže pomôcť.

Nastavenie je nasledovné:
1) v menu telefónu vyberiete Nastavenia
2) Z nastavení iCloud – následne iCloud zálohovanie
3) Ťuknete na Zálohovať teraz, čím sa spustí záloha.

Verím, že vám tento návod pomohol. Odložte si ho a priebežne používajte. Ak totiž telefón skončí tam kde nemá, už bude v zásade neskoro.

Tému spracovala. Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať