fbpx

Naučte sa MEDITOVAŤ. Vnútorný hlas vás dovedie správnym smerom k šťastiu či práci snov…

Naučte sa meditovať - Nela SullensNaučte sa MEDITOVAŤ. Vnútorný hlas vás dovedie správnym smerom k šťastiu či práci snov…

Pred pár dňami ssme urobili úvod do meditácie. Text pripravila Nela Sullens. Keďže bol podrobný a detailný, rozhodli sme sa priniesť tému v dvoch článkoch. Úvod do meditácie nájdete v tomto linku – https://bit.ly/3LoxIe2. Poďme teda ďalej. Naučte sa meditovať a počúvať svoj vnútorný hlas…

Meditácia a presmerovanie pozornosti na seba…

Najčastejšie meditácia začína určitým presmerovaním pozornosti z prostredia na seba. Používajú sa rôzne techniky, či už je to sústredenie sa na vlastné dýchanie, alebo odpočítavanie. Taktiež sústredenie sa na jednotlivé časti tela, kde nasleduje upokojenie a uvoľnenie napätia vo fyzickom tele. Niekedy je dobré sa pred meditáciou fyzicky uvoľniť vedomým relaxačným pohybom, kde sa odbúra nadbytočný stres. Práve preto je joga úzko spätá s meditáciou, využíva sústredenie sa na pohyb a následné zotrvanie v jogovej polohe.

Potom nastáva fáza odpútania sa od tela a presmerovanie sa na svoje vnútro a pocity. Ak má totiž myšlienka mať svoju silu, potrebuje sa napojiť na emóciu. A tu sa snažíme uvoľniť všetky nahromadené aj negatívne emócie, ktoré nemajú priestor na spracovanie, a naopak, naladiť sa na pozitívne až liečiace emócie a stavy, kde sa čistíme.

Veľmi bežné oblasti riadených meditácií sú:

  • Celkové uvoľnenie a relaxácia.
  • Uvoľnenie napätia v konkrétnych častiach tela, ktoré majú zdravotné problémy.
  • Odstránenie negatívnych emócií, vnútornej viny a hnevu a odpustenie sebe a druhým.
  • Nastavenie sa na nový deň a vytvorenie jeho zámeru.
  • Privítanie a pritiahnutie želaných možností, príležitostí a ľudí do svojho života.
  • Používajú sa aj rôzne mantry a pozitívne afirmácie alebo funkčne formulované výroky, ktoré majú podpornú silu a energiu. Dokonca po dlhodobejšom používaní a tréningu dokážu prepísať nefunkčné vzorce v podvedomí. Tam sú totiž uložené naše automatické programy, ktoré prebiehajú bez nášho vedomia v každodennom procese.
  • Hľadanie riešení a rozhodovanie. Tu je hodnotné nájdenie spojenia a napojenie sa na svoj vnútorný hlas, hlas duše, akési GPS alebo intuícia, ktorá vie, čo potrebujeme a taktiež zadanie našich prianí a následné prijatie riešení.

Takéto techniky, aby skutočne fungovali, sa treba, samozrejme, naučiť. Výsledkom je otvorenie sa liečivej sile a energii, či už ju nazývame silou prírody, lásky, Boha alebo vesmíru.

Meditácii sa budeme venovať aj na SooGooD – víkendovke Tela a Mysle

Nielen cvičiť a zdravo stravovať. Naučte sa meditovať (aj). Ešte máme posledné 4 miesta voľné – viac informácií nájdete v linku: https://bit.ly/3vsM1IQ

Naučte sa meditovať. Meditácia a presmerovanie pozornosti na seba...

Meditácia, podobne ako osobná hygiena, by sa mala stať našou pravidelnou súčasťou, teda návykom.

Až potom si budeme vedieť užívať jej výsledky. Podobne ako hlboké dýchanie, čerstvý vzduch, pravidelný pohyb, cvičenie, výživná strava a kvalitný spánok.

Určitým typom meditácie môže byť aj ponorenie sa do našej obľúbenej činnosti, ktorá nás odpúta od okolitého sveta a zásobí energiou. Preto sa hovorí, že najšťastnejší ľudia sú tí, ktorí robia to, čo ich baví a aj ich to kvalitne živí. Ich vnútorný hlas ich vedie správnym smerom, respektíve ho vedia počúvať a využívajú svoj potenciál naplno.

Určitou meditáciou môže byť napríklad aj prechádzka prírodou alebo fyzická aktivita, ktorú si vychutnávate v stave tzv. mindfulness – sústredíme sa na prítomný okamih a na to, čo je okolo nás. Toto nám dokáže tiež zregenerovať myseľ aj telo.

V minulosti sa ľudia viac fyzicky hýbali, a tým vytvárali viac priestoru na odpočinok mysle.

Boli viac v rovnováhe. Taktiež fyzická aktivita odbúrava stres, vytvára hormóny šťastia a prekysličuje celý organizmus, posilňuje imunitu. Takto sme nastavení od prírody. V dnešnom modernom svete klesla fyzická aktivita kvantitatívne ďaleko za psychickú činnosť, čím je vytváraný dlhodobý tlak a stres pre naše duševné zdravie.

Preto sa čakárne u lekárov plnia. To je už hasenie samotného požiaru.

Keďže v mojej profesii kouča zdravia sa zameriavam hlavne na prevenciu, teda na predchádzanie a zamedzenie tzv. požiaru, tu vidím najväčšiu silu a možnosti zdokonaľovania sa jednotlivca. Každý človek si vie svoje vlastné zdroje zdravia a energie otvoriť a čerpať z nich. Dôležité je uvedomiť si, že v každej etape života sa dá niečo zlepšiť.

Riadená alebo vedená meditácia
Pridajte sa k nám v termíne 20. – 22.5.2022. Informácie o SooGooD víkendovke nájdete aj kliknutím na tento obrázok. Foto z víkendovky SooGooD jeseň 2021.

Meditácia a postupné zdokonaľovanie sa v nej je jedným z funkčných nástrojov ovládania svojej mysle

A tým aj toho, ako a čo prežívame a čo si do svojho života priťahujeme alebo pozývame. Ako to máte s meditáciou vy? Ste už majstrami alebo ešte len objavujete túto oblasť svojho potenciálu?

Keďže sa blíži náš regeneračný pobyt vo Vysokých Tatrách SooGood víkendovka, rozhodli sme sa, že si s vami riadenú meditáciu a jej účinky spoločne vyskúšame.

Aj týmto opäť potvrdíme komplexnosť – naše zdravie a pohoda má viac zložiek. Tú fyzickú, ktorú vidíme a cítime a na ktorej sa dá krásne vedome pracovať. A tú psychickú, ktorá má veľmi veľkú silu a každodenne nás ovplyvňuje, napriek tomu ju nevidno, a, bohužiaľ, mnohokrát je nepochopená až nefunkčná. A to sa dá postupne zmeniť aj pravidelnou meditáciou.

Zdravíčko praje, Nela Sullens

FB SK: https://www.facebook.com/nelasullens/ Insta SK: https://www.instagram.com/nelasullens/ Web: www.nelasullens.com/sk/

Chcete sa prihlásiť alebo potrebujete viac informácií o SooGooD víkendovke?

Vyplňte formulár:


Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať