Neviem, či ste to zaregistrovali, no momentálne Slovenskom prebieha nová črevná viróza.

Našou krajinou otriasali informácie a strach z vojnyAj vy ste mali taký náročný týždeň?

Človek sa zmieta v sprísňujúcich sa opatreniach a rastúcich číslach „nakazených“ na jednej strane a v uvoľňovaní opatrení a faktoch, že nemocnice sú zaplnené len na jednu tretinu, na strane druhej. A potom si vyberaj, človeče, ako sa máš cítiť. Takže ďalej sa radšej budem strániť sledovania televíznych správ a snažiť sa udržať si zdravý rozum. Neviem, či ste to zaregistrovali, no momentálne Slovenskom prebieha nová črevná viróza. Doslova prebieha, ja som veru včera bežala tiež. Takže tohtoročnú očistnú kúru už mám za sebou.

Tento týždeň bol tiež plodný na niekoľko zaujímavých informácií…

Napríklad informácia o tom, že začali olympijské hry. Mnohí sa tešia a mnohí ich zatracujú, uvidíme, ako to dopadne.

Vo svete sa veľa protestuje, najsilnejší protest sa podaril, podľa mňa, kanadským kamionistom v Ottawe, predsa len, isto sú to veľkí Kanaďania z hôr, vo flanelkách a zarastení, so sekerami, teda tak si ich predstavujem ja. Protestovať začal aj náš Dráčik, aj keď to neznie tak frajersky, ako horali z kanadských lesov, ale naše malé slovenské vody rozbúril poriadne.

Čo však asi najviac otriaslo našincom, je prezidentkin prejav…

Bol vraj písaný poslancom zo strany Progresívne Slovensko, teda vlastne nie, nie, písala ho jeho manželka na ich spoločnom počítači. Prečo? Lebo je vraj prezidentkinou poradkyňou, údajne je v tej funkcii nová – až priam novšia, ako celý prejav, tak asi nevedela, že doma na počítači sa takéto prejavy nemajú písať. Možno ešte nestihla prejsť bezpečnostným školením. No spletitá situácia, hodná mozgu Poirota, ktorý by to isto rozuzlil.

Nuž, ten, kto to nechápe, nech sa nestará a ide si po svojom.

Tak si asi povedali aj bratislavské divé svine a pobrali sa preč. Ozajstné divé svine myslím, štvornohé, tie, na ktoré sa teraz dajú brať najväčšie dotácie. Možno to boli naše prvé vycvičené dotované svinky. Asi boli zmätené z celého prezidentkinho prejavu, tak išli radšej do lesa, ani sa im nedivím, tiež mám niekedy chuť do toho lesa ujsť.

Pomaličky začína byť jasné, že v lese je viac inteligencie, ako v mestách.

Tento názor mierne potvrdil aj šéf komunálnych služieb mesta Södertälje vo Švédsku, kde by chceli využívať vrany na zbieranie cigaretových ohorkov. Áno, dobre čítate. Vrany. Vrany sú vraj jedny z najinteligentnejších zvierat, samé sa dokázali naučiť zbierať cigaretové ohorky a hádzať ich do automatu, ktorý im za tento „bordel“ vydá jedlo. Ako povedal vedúci komunálnych služieb: „Bolo by zaujímavé zistiť, či táto metóda funguje aj inde (než v meste). I s ohľadom na to, že dokážeme naučiť vrany zbierať ohorky, ale nedokážeme naučiť ľudí, aby ich neodhadzovali“.

Nuž, je to s nami ťažké, vyzerá to tak, že zvieratám na našej planéte záleží viac, ako nám ľuďom.

Túto moju myšlienku potvrdzuje aj ďalší článok, kde som sa dočítala, že: „Plastový odpad možno už čoskoro nebude znečisťovať oceány ani prispievať ku klimatickej kríze. S jeho likvidáciou by mohli pomôcť mikroorganizmy, ktoré žijú v Antarktíde. Niektoré z nich sa živia fosílnymi palivami. Argentínski vedci preto skúmajú, či mikróby strávia aj plast“. Miestami to vyzerá, že tie zvieratá by nás mali aj vychovávať a hádam nás aj zachránia.

V posledných dňoch našou krajinou otriasali informácie a strach z vojny

Podporila to tiež americká agentúra Bloomberg, ktorá vydala správu o vpáde Ruska na Ukrajinu a následne ju stiahla. Z týchto problémov neviem, ktoré zviera by nás mohlo vytiahnuť. To je riadna šlamastika.

Vyzerá to tak, že koronavírus je pomaličky potlačený do úzadia, teraz nami bude lomcovať strach z vojny a uvidíme, čo si pre nás naše svetové kapacity vymysleli ako ďalšie. Zatiaľ mi to vychádza na ten ekoteror. Budeme jazdiť na bicykli a jesť korienky. Tak ja sa asi radšej sťahujem do toho lesa, možno sa niečo nové naučím od vrán.

Ešte jedna zaujímavá informácia k tomu lesu.

Vedeli ste, že aj stromy majú svoju inteligenciu a dokážu spolu komunikovať, cítiť bolesť a prejavujú svoje emócie? Nemecký výskumník Peter Wohlleben uvádza: „V skutočnosti medzi stromami existujú priateľstvá. Dokážu si vytvárať väzby ako dlhoročné ľudské páry, kedy sa jeden o druhého vzorne starajú. Stromy vedia cítiť.“

Podľa ďalších zistení vedcov z Dánska, stromy majú dokonca niečo, čo sa podobá na tlkot srdca. Vyzerá to tak, že stromy a zvieratá začínajú byť lepšími ľuďmi, ako niektorí z nás. Tak sa posnažme, možno potom dostaneme aj nejakú fajnú dotáciu, ako tie naše dobre chované svine.

Vaša Eva Czermak

Aktuálne správy z domova a zo sveta

P.S : Ak ste sa dobre zabavili, neokúňajte sa. Pošlite tento text vašim priateľom. Skrátka, zdieľajte…

Všetky správy FTIPNÉHO prehľadu za uplynulé obdobie nájdete tu: #právesaNEstalo

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať