nárast úzkosti, pokusy o samovraždu, domáce násilie

Pomáhajme s rozumom. Vstupujeme do stavu, ktorý sme nezažili od 2. sv. vojny.

“Ja ani neviem kde začať. Nikdy to u nás doma nebolo ľahké. Otec často pije, potom po nás kričí a niekoľkokrát mňa aj mamu udrel. Ale teraz to je všetko len horšie! Zavreli mi školu, takže som len doma. Otca z práce poslali domov, tak je doma tiež, pije viac ako zvyčajne. Čo viac, je naliaty stále, budí sa ožratý a len si dopĺňa hladinu! Bojím sa ho, je ako také hovädo rozvalené na gauči, čo sa potáca a nezrozumiteľne kričí! Včera strašne mamu zbil. Nedokázala som ju ochrániť, schovala som sa radšej ako taký hnusný slaboch Hocikedy to môžem schytať aj ja, hocikedy nás môže zabiť!“

Len za včerajšok 100 príbehov, za 17 hodín našej služby + 27 emailových žiadostí o pomoc. Nárast úzkosti, pokusy o samovraždu, domáce násilie…

94 z nich samozrejme o korone a takto je to teraz stále.

Pred pár týždňami sme navýšili počet poradcov o 50%, zo 40 na 60. Aktuálne keby nás bolo 120, aj tak by to nebolo dosť. Makáme, snažíme sa. Ako organizácia máme 8 ročné skúsenosti a všetci, ktorí si to vyskúšali, vedia, že robiť na takejto krízovej linke vôbec nie je jednoduché.

Na IPčko sme zaznamenali nárast úzkosti, pokusy o samovraždu, domáce násilie,… fakt nám je na Slovensku ťažko a keďže mám informácie, ako to sa to bude ďalej vyvíjať, napadá mi pár vecí:

– Kamoši, prosím, buďte zodpovední. Opatrujte sa, podporujte sa, aktívne sa chráňte, fyzicky ale aj psychicky. Ak ste doteraz praktizovali čokoľvek z prevencie na ochranu duševného zdravia (duševnú imunitu), udržte si to a pozvite k tomu aj Vašu rodinu a ďalších kamošov.

Ak ste to doteraz neriešili, prosím začnite a aktívne dodržujte psychohygienické návyky, aby sme spoločne vydržali tento nápor.

Je to dôležité, sranda skončila, stav je vážny – ale o to viac je dôležité byť láskavý, k iným a k sebe, ak si viete zachovať humor, alebo máte milosť viery, sú to dary, pestujte si ich a rozvíjajte ich aktívne.

– Prosím podporte existujúce aktivity na pomoc v kríze, ak môžete – pošlite im finančnú podporu, je to dôležité a kľúčové, nie je to o 20eurách, je to o posunutí dobrej energie, o poslaní slov: „vydržte, sme s Vami“. Každá drobná pomoc sa násobí.

– Pomáhajúci odborníci, skúste pokračovať v robení toho čo viete, a môžete… teraz nie je vhodná chvíľa na zakladanie úplne nových iniciatív, je lepšie podporiť existujúce veci.
Viete, že pomoc, aby bola účelná, musí byť realizovaná systematicky a odborne, niektoré veci potrebujú čas a nedá sa teraz za pár dní urobiť všetko.

Prosím, ospravedlňte mňa a kolegov z IPčka, ak v súčasnosti nereagujeme na všetky požiadavky a ponuky, ktoré dostávame – nedá sa to fyzicky.
Dokonca nestíham odpovedať ani na Vaše správy a otázky, ako sa mám.

Aktuálne mám tú česť pomáhať na MZ SR s tým, aby sme eliminovali dopady COVID-19. Vstupujeme do stavu, ktorý sme nezažili od 2. sv. vojny.

Robíme maximum a ešte trocha viac, ale nie je to dosť a nebude to dosť. Skúsme to nejak prijať, akceptovať.

Opatrujte sa, prosím, všetci.

Marcus Madro

Foto: Martin Lachkovič/tvnoviny.sk

-red- po konzultácii s Marcusom Madrom

Mohlo by vás zaujímať