„Napísať knihu je ako napúšťať bazén injekčnou striekačkou“ – hovorí obľúbená spisovateľka Kathryn Hughes

Čo ukrýva drevená škatuľka starej dámy?

„Napísať knihu je ako napúšťať bazén injekčnou striekačkou“ – hovorí obľúbená spisovateľka Kathryn Hughes. Kým sa stala súčasťou rebríčka najčítanejších britských autoriek, musela zdolať prekážky debutanta ako každý iný. Jej prvotinu – román List, nechcelo vydať žiadne vydavateľstvo. Kathryn sa však nevzdávala a knihu vydala sama v elektronickej verzii. Avšak v mori tisícok kníh, bez marketingových skúseností a fanúšikov na sociálnych sieťach, bol jej knižný príbeh naozaj len kvapkou v mori.

Kathryn sa však nevzdala a knihu na 5 dní sprístupnila zdarma na webe. Za krátky čas si ju prečítalo viac ako 10 000 čitateľov a napokon prišla aj ponuka z vydavateľstva na jej tlačenú verziu. Toľko k inšpiratívnemu príbehu slávnej spisovateľky, ktorej tento rok vyšla vo vydavateľstve Fortúna Libri ďalšia kniha – Škatuľka spomienok.

Škatuľka spomienok je v poradí jej piatou knihou a písala ju takmer 3 roky.

Inšpirovala ju návšteva Talianska a historické udalosti z obdobia 2. svetovej vojny. Príbeh sa začína v domove seniorov, kde Jenny Tannerová oslavuje svoje 100. narodeniny. Nie je to však senilná starenka, naopak, Jenny je čulá dáma, ktorá má posledný sen – vrátiť sa do Talianska na pietnu slávnosť, ktorá radikálne ovplyvnila jej život. Sama to však nezvládne, a tak poprosí mladú ošetrovateľku Candice. Tá žije v nevyrovnanom partnerstve s hudobníkom, ktorý ju manipuluje a zneužíva. Dve na prvý pohľad rozdielne ženy sa zblížia a rozhodnú sa podniknúť dobrodružnú cestu.

Plánovaný výlet je však len sekundárnou líniou knihy. Tou primárnou je rozprávanie životného príbehu storočnej Jenny a pomalé odhaľovanie pútavého a pre čitateľa nepredvídateľného príbehu. Striedanie pasáží z histórie, keď bola Jenny mladým dievčaťom, so súčasnosťou, v ktorej spomína na svoje zlomové životné udalosti, sú vyvážene prestriedané pasážami zo života mladej Candice. A drevená škatuľka je miestom, v ktorom Jenny skrýva najcennejšie spomienky svojho života – ružový kamienok, drevenú sošku a starý novinový článok.

Akú úlohu zohrali v jej živote?

Priznám sa, že som sa obávala, že pôjde o prvoplánový ľúbostný román s happy endom. Našťastie som sa mýlila. Škatuľka spomienok je typ knihy, od ktorej sa neodtrhnete. A napriek tomu, že má vyše 400 strán, zhltnete ju za pár večerov. Číta sa hladko a čitateľ má pocit, že pozerá film. Film, ktorý ponúka celú škálu emócií – smútok, radosť, výčitky, hrôzu, lásku. Všetko, čo pútavá kniha má mať.

Pripravila: Jana Túry

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať