fbpx
Náladovosť človeka a vplyv počasia či splnu

Nerozbime si hubu len preto, aby sme boli spokojní a v pohode, za každú cenu. Viete čo myslím?

Nebyť v pohode je v pohode

Zobudila som sa s opuchnutými očami. Kým som spala, oteplilo sa o deväť stupňov. Hlava ma už mierne pobolievala a vedela som, že dnešné doobedie prežijem so slnečnými okuliarmi na tvári a slúchadlami v ušiach. S vypätím všetkých síl som spáchala rannú hygienu a podarilo sa mi vyliezť z domu. Obvyklá cesta do práce, ktorá mi zvyčajne trvá pätnásť minút, mi dnes zabrala takmer polhodinu.

V podchode, kde si každé ráno kupujem na raňajky zeleninovú polievku, ma iritoval hluk z masy migrujúcich ľudí a z električiek rachotiacich nad našimi hlavami. Z útrob mojej kabelky sa ozvalo zapípanie prichádzajúcej správy a to mi dostatočne zhoršilo náladu, nech je to ktokoľvek, teraz tu nie som. Rozbúchalo sa mi srdce a najradšej by som zaliezla pod perinu vo svojom byte, kde je ticho a súkromie.

Poznáte? Každý máme občas takéto rána.

Veľa som rozmýšľala nad tým, čo ovplyvňuje náladu, energiu a nastavenie, čo sú faktory ktoré ovládať vieme a čo s tými, ktoré vôbec neovplyvníme.

Vychádzajme z toho, že nálady sa striedajú u každého človeka. Ale každý máme nastavenú hranicu inak a inde a je to tak v poriadku. Niekedy ( väčšinou) ale veci fungujú len vtedy, keď sa trochu hecneme a vydýchame, lebo mám odskúšané, že nič nepomáha na nálady lepšie ako sebareflexia. Nikto z nás nechce otravovať okoliu vzduch našou náladovosťou, pokiaľ to nie je nejaké jeho  masochistické hobby. Lebo verte mi, aj také typy sú a potrebovali by papučou po tvári…ale to už je na iný článok.

Pozorovaním som zistila, že okrem vlastného temperamentu vplývajú na nálady aj tieto faktory:

Meteosenzitivita

Niektorí ľudia zmeny počasia nevnímajú vôbec, iní sú pri zmene tlaku ako priklincovaní k podlahe. Na nohe máte olovenú guľu, ktorá vás spomaľuje a drží vás za ruku ako úzkostlivá matka pred križovatkou.

Fázy Mesiaca

Akože fakt. Nie je v tom žiadna mágia ( alebo možno trochu, no dobre), ale odsledovala som, že inak reagujem keď je nov alebo spln. Niektoré dostupné zdroje tvrdia, že Mesiac na nás pôsobí práve preto, že sme tvorení prevažne z vody ( pôsobí aj na hladinu oceánu, príliv a odliv. V niektorých kultúrach napríklad ľudia sadia plodiny práve na báze mesačných cyklov). Čiže to môžeme brať tak, že každý z nás je takým malým oceánom a bolo by fajn, keby sme niekoho našimi  rozbúrenými hladinami neutopili. Že?

Cyklus (ženy)

O PMS už sa toho popísalo toľko, že čokoľvek ďalšie by bolo len nosenie dreva do lesa. Ženy sú cyklické tvory a aj keď je táto téma často terčom posmechu a dokonalou pôdou na vtipkovanie, emócie a psychika žien sa menia najmä v druhej luteálnej fáze. Pokojne žartujte, ale váš nervový systém si bude aj tak žiť vlastným životom.

Obavy, úzkosti

Nič nerozkolíše náladičku viac, ako nedostatočný zostatok na účte, obávaný  zložitý projekt v práci, strach zo sveta okolo mňa ( korona, politika), strach o blízkych alebo o vlastné zdravie.  Strach zo samoty, z nedostatku pochopenia a nedostatku uznania. Bez ohľadu ako veľmi závažné tieto obavy sú, množstvo z nich dokážeme ovplyvniť. V ideálnom prípade sami, ale ak treba, tak s odbornou pomocou. Ľahko sa to povie a ťažšie urobí, viem, viem.

Vzťahy

Máte partnera, ale nefunguje to, niekto to drhne? Alebo ste single a trápi vás práve to? Chýba vám pochopenie, vypočutie, intimita, blízkosť.  Cítite sa sami aj keď nie ste, alebo by ste radi boli sami, ale nedá sa. Zodpovednosť, povinnosti, stereotyp….kto by to nepoznal.

Strava

Dali ste si večer viac vína ako obvykle alebo ste dojedli neskoro večer rebierka z obeda? Dorazili ste sa vanilkovými venčekmi, prípadne ste deťom vyžrali zásoby kindervajec? Strava výrazne vplýva na energiu a teda aj na náladu. Niektorí terapeuti predpisujú svojim pacientom s depresiou úpravu stravy, okrem iného. Keď sa nad tým zľahka zamyslím, áno, asi by som mala lepšiu náladu vtedy, keď  sa cítim ako laň pobehujúca v lese, než ako veľkotonážny hroch vyvaľujúci v bahne, ktorému ešte zopár dní bude tráviť.  Či?

Únava

Nielen spánok, ale aj dostatočný oddych. Mnoho ľudí okolo mňa vôbec neoddychuje, myslia si, že oddych znamená večer si ľahnúť do postele. Ale nie, únava existuje nielen telesná, ale aj psychická a obidve vyžadujú zodpovedný prístup. Nuž lebo…nemladneme. A energetické zásoby sa míňajú ako výplata na konci mesiaca.

Rada by som na záver ponúkla čarovnú formulu, ako nebyť šesťhlavým drakom chrliacim oheň, keď práve nemáte najlepší deň. Nič také ale neexistuje. Ak vychádzame z predpokladu, že nechceme ľuďom okolo nás liezť na nervy a našich vzťahoch nám záleží a dokážeme svoje nálady aspoň trochu moderovať, pomáha uvedomiť  si, že toto zažíva každý z nás.

Mne veľmi pomáha povedať si, že TOTO JE LEN OBDOBIE a že takýto deň tiež skončí.

Nič také, ako ideálny deň alebo život neexistuje. Niekedy to ide hladko a vychádza všetko čo chcete, v práci to odsýpa, vyzeráte skvele, niekto na kom vám záleží je tu pre vás a počuje vás, ste zdraví a spokojní, svokra príde opäť až na Vianoce a konečne ste schudli. Podarilo sa vám prestať fajčiť, alebo ste konečne začali s tou rekonštrukciou kúpeľne. A niekedy nie, lebo je všetko naprd. No a? Zajtra bude ďalší deň a ten bude iný. Toto je ten skutočný život, aj tieto výkyvy, odtiene, niekedy takmer  ako na húsenkovej dráhe.

Niekde je svetlo na konci tunela a každý to svetlo vidí inak a inde. Ale nerozbime si hubu len preto, aby sme boli spokojní a v pohode, za každú cenu. Viete čo myslím?

Čítala som niekde také príslovie: Netlač rieku, tečie sama.

Výstižné, že?

Nora Remiarová

Autorka je redaktorka a blogerka

Mohlo by sa vám páčiť…

Súťaž o biolampu STIMLIGHT v hodnote 139€. Získajte prístroj, ktorý pomáha zdraviu celej rodiny!

Mohlo by vás zaujímať