Najobľúbenejší záhradkár, profesor Hričovský zomrel (†92). Ľuďom rozdával cenné rady…

Najobľúbenejší záhradkár, profesor Hričovský zomrel (†92). Ľuďom rozdával cenné rady…

TASR – Aktualizované: 3. 7. 2024 13:12:00

V utorok (2. 7.) vo veku 92 rokov zomrel uznávaný slovenský profesor a pomológ Ivan Hričovský. Správa o jeho úmrtí sa objavila v stredu (3. 7.) na sociálnej sieti. Ivan Hričovský bol neodmysliteľne spätý s obľúbenou televíznou reláciou Farmárska revue, prostredníctvom ktorej divákom rozdával cenné rady v oblasti záhradkárstva a ovocinárstva.

Hričovský sa narodil 23. januára 1932 v Hornom Hričove. Po skončení štúdia v roku 1955 na Vysokej škole záhradníckej v Lednici na Morave pôsobil v ovocinárskom výskume.

V roku 1989 sa jeho život spojil so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre, kde sa zaslúžil o vznik Fakulty záhradného a krajinného inžinierstva. Na akademickej pôde vychoval veľa odborníkov ovocinárov a záhradníkov pre potrebu záhradníckej praxe.
Práca pre širokú verejnosť

Svoje znalosti prezentoval nielen na akademickej pôde, ale mnoho informácií z oblasti ovocinárstva či záhradníctva poskytoval aj širokej verejnosti. Absolvoval mnoho prednášok a praktických inštruktáží, bol členom redakčných rád a prispievateľom v mnohých časopisoch.

Bohaté odborné znalosti odovzdával aj prostredníctvom televíznej obrazovky či rozhlasu. Napísal desiatky odborných publikácií a v rokoch 1990 – 2010 pôsobil ako predseda Slovenského zväzu záhradkárov. Neskôr bol aj čestným predsedom Republikového výboru Slovenského zväzu záhradkárov.

V roku 2010 mu prezident SR Ivan Gašparovič udelil za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti hospodárstva, osobitne v oblasti ovocinárstva, štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra druhej triedy.

Slovenská televízia a rozhlas s jeho výraznú osobnosť pripomenie na Dvojke v stredu.

Pripravila: Martina Valachová

Zdroj foto: Wikipedia

Mohlo by vás zaujímať