fbpx
Najlepší priatelia sú podvodníci

Dobre mienená rada je často ako servírovať pokazenú rybu. Zasýti, ale niečo na nej smrdí.

Najlepší priatelia sú „podvodníci“

Kamarátka si vylieva srdce, ako ťažko sa jej hľadá balans medzi materstvom a vlastnou sebarealizáciou. „Poradím ti! Musíš si na seba vyčleniť čas,“ hovorím jej. Našťastie, je to len hlas v mojej hlave. Dobre mienená rada je často ako servírovať pokazenú rybu. Zasýti, ale niečo na nej smrdí.

Ako prvomatka sa učím toľko nového, že moja trojstupňová inštitucionalizovaná vzdelávacia história dostáva na frak.

Každý deň čelím výzvam a plávam v neprebádaných vodách.

Začiatky pre mňa boli ako hlboký ponor bez kyslíkovej masky. Videla som krásne trblietavé rybičky a tancujúce koraly. Boli na dosah. No ja som sa ich nevedela dotknúť. Dochádzal mi dych a hučalo mi v hlave.

Často sa mi nepáčilo, ako sa správam. Vypočula som si toľké poučné príbehy. Čítala som múdre knihy o výchove, psychológii. Pracovala som na svojich témach, aby som ich na potomkov neprenášala… a potom môj malý syn spustí plač. Banálna situácia. Všetko, čo som dovtedy vedela, v sekunde zabúdam. Skúšam desať vecí, ako ho upokojiť. Na jedenásty pokus sa hlasno rozplačem a zúrim z pocitu vlastnej bezmocnosti.

Ak by mi teraz niekto povedal: „Musíš si na seba vyčleniť čas,“ jednu mu uštedrím.

Som v emócii, zneistená. Neviem utíšiť krehké stvorenie, ktoré sa na mňa spolieha. Som spochybnená, či takto ako mama stačím. Roztočila som bludný kruh pochybností a nenachádzam cestu von.
Cítim sa, akoby ma mocná ruka tlačila pod vodu, kde nestačím lapať po dychu.

Túžim opäť plávať pokojne, zhlboka dýchať. Nechať sa unášať toľko skloňovanou ženskou intuíciou. Kam sa podela, keď ju naviac potrebujem? 

Sama to neuplávam, vlny sú príliš vysoké a stratila som smer.

Potrebujem uistiť. Chcem pri sebe blízkeho človeka, priateľa. Skutočný priateľ je ochotný sa so mnou ponoriť. Risknúť to. Zachová pokoj, aj keď si je vedomý, že so mnou vstúpi do divokej vody. Má zásoby kyslíka pre nás oboch. Položí mi ruku na rameno, upokojí ma svojou prítomnosťou. Dodá mi odvahu pozrieť sa hlbšie a skúmať, posmelí ma vykuknúť nad úroveň vody, keď som pripravená.

Možno sa tiež ocitneš so svojimi pocitmi pod hladinou.

Nájdi tam pre seba skutočného priateľa ‒ „podvodníka“. Nemusí mať plavecké telo a schopnosti pobrežnej hliadky. Podvodník je ten, čo ťa sprevádza, nadľahčuje, vníma. Mlčí. Nehovorí, nadýchol by sa vody. Vyčká, kým spolu vyjdete na breh a na kožu sa ti oprie hrejivé slnko. Vysuší tvoje slané slzy, pohladí ťa a dobije energiou.

Vtedy sa slobodne nadýchneš a budeš sama pripravená požiadať ho o cennú radu.

Jana Hoosová, podnikateľka a projektotvorička

FB: https://www.facebook.com/jana.hoosova/
insta: ja_sova

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/ 

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová