fbpx

Naďalej nám budú vládnuť tí, ktorí sú lepší manipulátori, sú väčší grobiani a/alebo psychopati?

Ako si vybudovať imunitu počas koronyMalá krajina s dostatočným počtom obyvateľov na testovanie všeličoho, to je Slovensko.

Poslúžilo na mnoho účelov. My si však vytvárame laboratórne podmienky aj dobrovoľne. Musíme to robiť tak sebazničujúco?

Napr. trojnásobný expremiér si síce oficiálne nemôže dovoliť kúpiť ani byt, ale jeho manželka má/mala viac ako 700 zahraničných firiem a syn si kúpil byt bez hypotéky za 500 tis. eur. (Nepochopím, prečo sa od tak šikovných ľudí v domácnosti nepriučil. Možno sa učil od jeho predchodcov, ktorých chyby opakovať nechcel.) Všetko sú to iba informácie presstitútiek a presstitútov, ako ich „náčelník“ strany udávajúcej smer-ovanie krajiny volá. A kam nás smerovanie dostalo?

Krajina, ktorá mala majetok a výrobné závody, má pár úspešných oligarchov a krajinu zadlženú na niekoľko generácií.

Navyše, z rečníckej elity manipulátorov a organizovaných zločincov, ktorí nasľubovali viac, ako by bol ktokoľvek schopný splniť, krajine zavládol spolok egoistov a psychopatov neschopných vysporiadať sa s „našimi“ ľuďmi, vďaka čomu nemožno zásadné zmeny očakávať ani v nasledujúcich rokoch.

Aktuálne má Slovensko ministerku spravodlivosti, porušujúcu zákony, ministra financií, ktorého manželka spravuje súkromné financie, lebo on peniazom nerozumie, ministra zdravotníctva z armády, ministra obrany s modrou knižkou, bývalý vekslák a člen podsvetia je predsedom Národnej rady SR, podpredsedníčku vlády Slovenskej republiky a ministerku investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktorá nepozná ani sadzbu DPH, a mnoho ďalších exemplárov.

Cieľom tohto textu nie je opisovať všetkých a všetko, čo napáchali (bez ohľadu na to, či vedome, alebo nevedome – nevedno, čo je horšie).

Všetci to vidíme na kvalite života, ktorý väčšina obyvateľov žije. Aj tí, ktorí majú dobrú prácu a zárobok, skôr či neskôr môžu zažiť dopad na ich kvalitu života kvôli zväčšovaniu sa skupiny ľudí žijúcich na pokraji existencie. Žiaľ, blahobyt často zabíja záujem o okolitý svet a keď bude neskoro, bude proste neskoro. Fakt, ak sa aj máte dobre, nekašlite na tých, ktorí sa tak dobre nemajú. Mnohí sa starajú o zdravotnú starostlivosť, výrobu základných potravín, poľnohospodárstvo, odvoz a likvidáciu odpadu, prepravu, energie a mnoho ďalšieho, čo považujete za samozrejmé.

A to samozrejmé, samozrejme, zmizne s tými „menej šikovnými“ (to len pre prípad, ak by to niekomu nedochádzalo).

Čo je cieľom tohto textu? 

Slovensko potrebuje pomoc! Potrebuje pomoc každého jedného poctivého vlastníka. Všetci sme vlastníci Slovenska a nie iba hŕstka tých, ktorí o poctivej práci veľa nevedia, pretože väčšina z nich ešte nepracovala – mali „iba“ šťastie, správne kontakty a hlavne boli ochotní hrať hru tých, ktorí ťahajú za nitky.

Podľa mňa (nevadí, ak sa mýlim) je väčšina ľudí v politike kariérne. Proste sú v tom celý život, a to je dôvodom, prečo sú politici odtrhnutí od reality bežných ľudí a prečo sa racionálne riešenia veľmi nerealizujú a ak sa robia, sú dosť ťažkopádne.

Som si istý, že aj keď je na Slovensku plagiátorstvo vo vzdelávaní akceptovaným štandardom, sú ľudia, ktorí naozaj vyštudovali. Navyše, som si úplne istý, že mnohí nevyštudovali, ale majú vzdelanie, vedomosti, nadanie a ešte aj majú správne nastavený morálny kompas.

Je nevyhnutné z rozhodujúcich pozícií odstrániť nekompetentných a dosadených ľudí, úlohou ktorých je „splácanie“ záväzku za svoj post, presadzovaním záujmov niekoho iného, čo v praxi znamená ďalšie rozkrádanie verejných financií. Na systém je napojených veľmi veľa ľudí, ktorí z neho profitujú bez pridanej hodnoty pre spoločnosť, resp. štát.

Slovensko potrebuje stransparentniť fungovanie a zároveň zabezpečiť anonymitu všetkým, ktorí by sa podieľali na expertných rozhodnutiach.

Slovensko nepotrebuje politikov, ktorí rozhodujú podľa „vyšších“ záujmov niekoho iného. Potrebuje hovorcov expertov aj ľudí, ktorí svoje ego neuspokoja verejne, ale uspokojenie príde v inej, oveľa hodnotnejšej podobe, a to v podobe skvelého miesta pre život.

Za roky skúseností existencie Slovenska musí byť každému jasné, že tak ako v politike je koalícia aj opozícia, nevyhnutné je a vždy bude, aby aj experti mali odlišné vnímanie problémov a možných riešení. Veci verejné majú byť dostupné verejne, prezentované bez pretláčania ega či jednej jedinej možnosti. Riešenia nie sú bojom strán odlišných názorov, ale hľadaním najlepšieho možného riešenia. Nástroje v dnešnej dobe na to sú.

Nik by nemohol spochybňovať rozhodnutia, lebo by vznikali s cieľom najlepšieho riešenia, a nik by nemohol nikoho motivovať (finančne ani hrozbou ublíženia na zdraví jemu či blízkym) k pretláčaniu riešenia, ktorým by sa zvýhodnili záujmy niekoho iného, ako celého národa.

Slovensko môže pokračovať aj v zaužívanom systéme spravovania štátu.

Naďalej budú v štátnych podnikoch prebytoční ľudia, ktorí ostatným komplikujú život a svojou neschopnosťou brzdia zmeny k lepšiemu. Naďalej nám budú vládnuť tí, ktorí sú lepší manipulátori, sú väčší grobiani a/alebo psychopati s napojením na podsvetie a/alebo zlodejov v bielych golieroch. Naďalej budú šikovní ľudia zo Slovenska utekať do zahraničia, a keď budeme chcieť lepšie služby (napr. v zdravotníctve), budeme dúfať, že ich dostaneme aspoň v súkromných zdravotníckych zariadeniach, ktoré si zaplatíme čiastočne alebo celkovo z vlastných peňazí (čo tam po tom, že celý život platíme do spoločného).

Ak si myslíte, že dosť bolo sľubov, dosť bolo nasledovania nefunkčných modelov iných krajín a je čas zo Slovenska urobiť štát schopný viac ako iba prežiť na dlh a zároveň štát, ktorý nebude dojnou kravou pre pár ľudí, ale bude bezpečným miestom pre život v hojnosti národa, je to vo vašich rukách.

Takýto štát totiž potrebuje slovo/vôľu/voľbu každého poctivého občana.

Po desaťročiach nechutností, ktoré sa tu diali (a stále sa dejú), je pochopiteľná skepsa a apatia. Tým sa však k lepšiemu nič nezmení. Neriešte, čo urobia iní, či to môže fungovať, či sa na to nevykašlú – riešte seba. Konajte za seba. Dajte si šancu. Čerpajte zo skúseností, pozerajte sa však do budúcnosti.

Vieme, že spravovanie štátu politikmi a politrúdmi vedie k štátu, aký dnes máme.

Mať úradnícku vládu s ľuďmi dosadenými garnitúrami, ktoré sa tu desaťročia obmieňajú, je tiež cesta do záhuby.

Ak by sa našli ľudia, ktorí by chceli prispieť k niečomu úplne novému, ak by bolo dosť ľudí, ktorí by niečo úplne nové podporili, mohol by vzniknúť systém správy štátu, v ktorom by nebolo možné kradnúť bez vyvodenia dôsledkov. Rozhodnutia by sa nerobili za zatvorenými dverami, riešenia a hlasovanie za ne by nevznikali v politických klubovniach podľa dohody a ani so záujmom robiť zle skupine s iným politickým presvedčením.

Som iba jeden z vás. Nemám patent na rozum a ako jednotlivec nezmením nič. Možno som naivný, ale aj tak sa aspoň opýtam každého čitateľa tohto textu…

Tak čo, ty, občan Slovenska, chceš zmenu?

Chceš dať šancu sebe, svojim blízkym a Slovensku ako takému na lepšiu budúcnosť? Tak daj vedieť zdieľaním tohto textu a pridaj jeden z nasledujúcich komentárov pod príspevkom:

  1. Podporím zmenu
  2. Chcem prispieť k zmene

Jedno je totiž isté, všetkých nás čaká riadna jazda. Nič neurobíme a pôjdeme riadne z kopca alebo to skúsime a poletíme hore, aj keď s rizikom, že sa pri štarte popálime, že nás turbulencie (politická nevôľa) vytrasú a možno aj vydesia.

Ja som prvý krok s riadnou dávkou naivity urobil.

Držme si klobúky, Slováci!

Martin Vacho

Ak máte víziu, čo s tým, tak tu je môj mail:  zacniapokracuj@gmail.com

Korektúry k textu: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať