Nabíjacie batérie ako ekologické riešenie v domácnosti

Nabíjacie batérie ako ekologické riešenie v domácnostiNabíjacie batérie ako ekologické riešenie v domácnosti

Náhradu jednorazových za nabíjateľné batérie si vyžiadala moderná doba sama. Batérie zabezpečujú chod u väčšiny bežných domácich spotrebičov. Tým sa zvyšujú finančné náklady a rovnako sa hromadí nadbytočný odpad. Nie je to len ekonomická záťaž, ale aj zdravotná, ktorú treba zdôrazniť. Riešením sú nabíjateľné modely, ale aj tie si vyžadujú zodpovedný prístup. Ako na to?

Prečo vlastne uprednostniť nabíjateľné batérie pred jednorazovými?

Ani jednorazové batérie nemôžeme striktne zavrhnúť. Čo nás však núti porovnávať ekologické kvality nabíjateľných batérií, sú staré a rýchlo opotrebované zinkovo-uhlíkové batérie. Vážnejšie zaťažovanie prostredia súvisí už z ich samotným procesom samovybíjania, čo má za následok vytekanie elektrolytov. Presnejšie ide o degradáciu, reakciu zinku s elektrolytom. Počas korózie pokrýva batériu stále tenšia vrstva zinkovej elektródy, až vzniknú trhliny. V okolí sa zhromažďujú ťažké kovy a škodlivé látky ako pre ovzdušie, tak aj pre pôdu a vodu, v ktorých sa rozpúšťajú.

Nabíjateľné batérie v praxi

Ekologickejšie je teda používať tú istú batériu opakovane, napr. až po dobu 200 nabíjacích cyklov. V sade s kompatibilnou nabíjačkou na batérie sa zvyšujú možnosti šetrné k životnému prostrediu. Svedčí o tom aj ich sústava materiálov, recyklovaných a z nich viac ako 90 % opätovne recyklovateľných.

Záťaž pre životné prostredie je minimálna, rovnako ako proces samovybíjania. Ekologické nabíjateľné batérie si oproti jednorazovým dlhodobejšie uchovávajú energiu. Vieme ich tak použiť aj po niekoľkých mesiacoch, pričom v nich zostáva cca. 80 % kapacity. Dostupné sú už aj prednabité batérie, používame ich síce hneď po vybalení, ale nikdy nie pri plnej kapacite.

Rovnako sa hromadia nepravdivé mýty o batériách v súvislosti s častým verzus dlhodobým nabíjaním. V prípade nových nabíjateľných modelov nehrozí také riziko poškodenia, ako pri starších batériach s minimálnou detekciou plne nabitej jednotky.

Zdroj obrázku: Yevhen Roshchyn / Shutterstock.com

  • Infoservis –

Mohlo by vás zaujímať