Zachráni nás Colchicine a kde ho kúpiť

Mŕtvych na koronu pribúda. Zachráni nás Colchicine (kolchicín)? Názor MUDr. Etely Janekovej

Mŕtvych na koronu pribúda. Zachráni nás Colchicine (kolchicín)? Názor MUDr. Etely Janekovej.

Agentúra TASR informuje, že protizápalový liek Colchicine je účinný pri liečbe ochorenia COVID-19 a znižuje riziko komplikácií spôsobených týmto ochorením. Vyplýva to z výsledkov štúdie lekárov z montrealského kardiologického inštitútu (MHI), o ktorých v sobotu informovala agentúra AFP.

Výsledky sú, podľa vyjadrenia samotných lekárov, „veľkým vedeckým objavom“ a robia z účinnej látky Colchicine „prvý perorálne podávaný liek na svete“, ktorý sa môže použiť na liečbu pacientov s COVID-19, ktorých stav si nevyžaduje hospitalizáciu.

Ide o skutočnú nádej?

Spýtala som sa MUDr. Etely Janekovej. MUDr. Etela Janeková, PhD., je všeobecná lekárka pre dospelých, internistka, klinická farmakologička a špecializuje sa aj na vplyv vitamínov na zdravie a imunitu.

Pani Janeková, môže Colchicine, podľa vás, znamenať nádej v liečení ľudí pozitívnych na koronu?

Áno, môže, posledné dáta to ukazujú. Musíme byť však opatrní pri hodnotení výsledkov. Ja osobne by som bola veľmi rada, keby sa to potvrdilo, pretože je to „starý známy liek“. Rada použijem liek, ktorý poznám. Poznám jeho žiaduci, nežiaduci a vedľajší účinok, poznám jeho látkovú premenu a nič ma nemôže prekvapiť. História by sa opakovala ako pri Aspiríne, bol určený len na horúčkové stavy a až omnoho neskôr sa potvrdil jeho účinok pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení.

Má užívanie tohto lieku významné vedľajšie účinky?

Otázka je položená v tejto situácii zaujímavo, lebo vedľajší účinok lieku znamená, že môže byť aj pozitívny a často ho využívame pre benefit pacienta (napr. liek na zväčšenie prostaty aj znižuje tlak krvi, čo je u pacienta, liečeného na arteriálnu hypertenziu, benefit), čo v tomto prípade by bol mimoriadny liečebný efekt.

Otázka však bola myslená, akoby liek mal významné nežiaduce účinky. Áno, má významné a často sa vyskytujúce, a to sú hnačky, bolesti brucha, pocit na vracanie, vracanie. Medzi menej časté nežiaduce účinky patrí pokles počtu bielych krviniek, vypadávanie vlasov, kožné zmeny. Ak pacient má už nejaké existujúce ochorenia, je potrebné dávku lieku veľmi zvážiť, pretože rýchlo môže dôjsť k predávkovaniu.

Colchicine sa rýchlo vstrebáva z tráviaceho traktu, už za 1 hodinu po požití dochádza k maximálnej hladine v krvi, a potom následnému prechodu pečeňou, obličkami. Z tohto vyplýva, že liek patrí do rúk lekára, ktorý zváži riziko/benefit pre pacienta.

Liek sa dá kúpiť v lekárni. Môžu informácie v médiách znamenať, že ľudia budú liek húfne kupovať a prípadne si neregulovaným užívaním ublížia?

Colchicine je liek viazaný na lekársky predpis, ktorý je z časti hradený zdravotnou poisťovňou a z časti pacientom, to znamená , že húfne nákupy nehrozia. Cena lieku je priaznivá. Je to liek registrovaný na liečbu akútneho záchvatu dny, prevenciu záchvatov dny a na familiárnu stredozemnú horúčku. Použitie v inej indikácii je viazané na výnimku. Teda liek by bol používaný off-label. Výnimku na použitie môže udeliť MZSR. O výnimku jednotlivú alebo hromadnú môže požiadať len lekár alebo zdravotnícke zariadenie.

Veľa sa píše o Ivermectine. Niektorí slovenskí lekári už otvorene prezentujú svoje skúsenosti s ním. Aký je váš názor a máte s Ivermectinom skúsenosti?

Ivermectin ‒ posledné skúsenosti vo svete pri použití pri SARS-Covid-19 vyzerajú nádejne, potrebujeme však mať možnosť používať liek v prvej línii u našich pacientov. Prvá línia znamená použitie v ambulancii všeobecného lekára. Mám zopár pacientov, ktorí začali užívať Ivermectin. V okolitých krajinách je totiž zaradený medzi voľnopredajné lieky, vyjadriť sa ku skúsenostiam budem môcť však až s odstupom času. Je to malá vzorka pacientov a ochorenie prebieha.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Zameškali vaše deti a potrebujú doučovanie? Odporúčame vypočuť…

Mohlo by vás zaujímať