fbpx

Môže byť strach súkromným peklom? Väzením? Ako si ho uvedomiť, prijať a zbaviť sa ho?

Byť väzňom svojho strachu (žiť v súkromnom pekle)

Mačka na dvore. Väčšinu dňa prespí na stoličke pri dverách do domu. Zbožňuje hladkanie a škrabkanie po hlave. Žije si spokojný a šťastný mačací život. Už niekoľko rokov.

Raz zostali pootvorené dvere do domu. Zvedavá mačka vbehla do vnútra. Chcela som ju chytiť a vyložiť von. Nestihla som. Zachytila som len jej chvost.

Staré programy…

Mačka sa mi vyšmykla a vbehla do nepoužívanej izby. V tej chvíli jej mozog prepol na starý program. Vrátila sa do minulého života. Do času, kedy ju niekto niekde zatvoril. Svet okolo nej prestal existovať. Zostala iba ona a strach, ktorý ju ovládol. Stala sa jeho väzňom. Zaliezla na miesto, kde sa k nej nedalo dostať. A kde bola tma. Počas dňa som ju viackrát skúšala dostať von. Rečami, maškrtami. Nič. Ako keby ma nepoznala. Bola stále na tom istom mieste. Bez pohybu. Minimálne 14 hodín. Paralyzovaná vlastným strachom. Žila vo svojom súkromnom pekle.

Ráno som ju našla v kuchyni. Znova zalezená na mieste, kde sa k nej nedalo dostať. Keď ma uvidela a počula môj hlas, konečne opatrne vyliezla. Bola unavená, vyhladovaná. Ešte stále vystresovaná. Ešte stále tak trochu mimo. Ale počas tej noci prekonala svoj strach. Vystúpila zo svojho súkromného pekla. Ráno už znova žila v našom svete. Pomaly prešla cez dom k otvoreným dverám. Opatrne vyšla von.

O pár minút som ju išla pozrieť. Spokojne ležala na stoličke pri dverách. Natiahla hlavu, aby som ju pohladkala. Znova bolo všetko v poriadku. Ako keby tých 24 hodín ani nebolo. Stačilo tak málo – zbaviť sa vlastného strachu.

Celý ten čas bol svet tam „vonku“ stále rovnaký.

Bezpečný. Stále bola „doma“, nič jej nehrozilo. Ale stačila maličkosť a pohodový život sa zmenil na nočnú moru. Lebo tá maličkosť vyvolala silnú spomienku na život predtým. A ona odrazu ten bezpečný svet „vonku“ nedokázala vnímať. Strach bol silnejší, ako rozum. Na šťastie naša mačka ho prekonala. Stačilo jej na to 24 hodín.

A čo ty? Aký strach je tvojím súkromným peklom? Tvojím väzením? Ak si ho uvedomíš, dokážeš ho pomenovať, tak potom ho dokážeš prijať, spracovať. Tým stratí svoju silu. Rozplynie sa ako ranná hmla. A znova môžeš žiť spokojný a šťastný život.

Ako naša mačka.

P.S. Príbeh nie je vymyslený. Stal sa pred pár týždňami.

Sylvia Smatanová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať