Zoltán otvoril motýliu záhradu. „Za týždeň som dostal viac povzbudenia a uznania, ako za 19 rokov v zamestnaní.“

Motýlia zahrada Kostolna pri DunajiMotýlia záhrada Kostolná pri Dunaji

Za jeden týždeň som dostal viac povzbudzujúcich slov, uznania, pochvaly, ako za 19 rokov v zamestnaní.

Keď som mal ísť na SOU, nemal som veľmi na výber. Na najbližšej strednej odbornej škole som získal výučný list ako mechanik – opravár pre cestné motorové vozidlá. Vďaka tomu som nemal problém zamestnať sa v automobilovom priemysle. V tejto oblasti som odpracoval 15 rokov na pozíciách montážny pracovník, kontrolór kvality a operátor na CNC strojoch. Medzitým som pracoval 4 roky aj v tlačiarni.

Veľakrát som sa stretol s tým, že v práci nie sú ocenení alebo si nevážia tých ľudí, ktorí sa snažia a poctivo robia svoju prácu, ale takí, ktorí o robote vedia rozprávať a na druhého ukazovať, ohovárať. Mal som toho plné zuby, a tak nebolo vôbec divné, že som v roku 2019 prijal odstupné v mojom poslednom zamestnaní. Vtedy som sa rozhodol, že teraz je šanca začať podnikať a byť „sám sebe pánom“.

V roku 2013 som už mal nápad na niečo, čo u nás ešte nie je, ale nemal som dostatok financií na rozbehnutie podnikania.

Po ukončení pracovného pomeru som začal hľadať miesto pre moje podnikanie. Navštívil som aj bojnickú ZOO, kde som prvýkrát videl motýliu záhradu. Páčilo sa mi to ako nápad a povedal som si, že postavím vlastnú motýliu záhradu popri tom, čo bolo mojím hlavným plánom. Po prípravách som sa tešil na jar 2020, ale kvôli covidu nebolo možné začať v podnikaní. Tak som bol nútený rok odmakať v stavebnom priemysle.

Motýlia záhrada Kostolná pri Dunaji

Na jar 2021 už bolo jasné, že bude možné naštartovať len motýliu záhradu na Včelárskej paseke. Bola to malá jednoduchá záhrada plná kvetov a motýľov z Filipín, z Malajzie, Afriky a Strednej Ameriky. Veľa návštevníkov ma povzbudzovalo a podporovalo, aby som tú záhradu otvoril aj budúci rok.

Sezónu som uzavrel ako úspešnú, a to nie kvôli peniazom, ale kvôli spokojným návštevníkom.

Za jeden týždeň som dostal viac povzbudzujúcich slov, uznania, pochvaly, ako za 19 rokov v zamestnaní. Tá radosť v ľudských tvárach, či je to dieťa alebo dospelá osoba, je na nezaplatenie. Udialo sa viac pekných zážitkov, ale jeden musím vyzdvihnúť, lebo bol najkrajší. Myslím, že na to nikdy nezabudnem.

Navštívil ma jeden manželský pár v dôchodkovom veku. Pán prekvapil svoju manželku na výročie svadby výletom do mojej motýlej záhrady. Odchádzali spokojní, s úsmevom na tvári, a ja som bol veľmi šťastný a pyšný na moju záhradu. Bolo to 18. augusta, ak sa dobre pamätám. Pozdravujem ich a dúfam, že sú zdraví a navštívia ma aj v tomto roku.

Motýlia záhrada Kostolná pri Dunaji

A sme pri aktuálnej sezóne, ktorá začala množstvom stresu a prekážok.

Žiaľ, výstavbu novej záhrady na Včelárskej paseke nebolo možné začať včas, a preto som rýchlo musel nájsť nové miesto, kde by som bol schopný začať s výstavbou čo najskôr. Vtedy som si spomenul na pána starostu z obce Kostolná pri Dunaji, ktorý bol u mňa s rodinou na návšteve v motýlej záhrade na Paseke. Aj jemu sa záhrada páčila a pýtal sa, či by som nezavítal s motýľmi do ich obce. Vtedy sme sa nad tým len pousmiali.

Keď nastal problém, neváhal som ho osloviť, či by si to teda vedel predstaviť, že by som dlhodobo prevádzkoval motýliu záhradu v ich obci. Po prediskutovaní podrobností vznikla dohoda, po ktorej som mohol začať s výstavbou motýlej záhrady v novej sezóne.

Motýlia záhrada Kostolná pri Dunaji

Motýlia záhrada Kostolná pri Dunaji

Bez podpory rodiny by som dnes nemal druhú sezónu s motýľmi, preto im patrí veľké ďakujem.

V sezóne 2022 návštevníci môžu vidieť, kde a ako sa liahnu motýle z kukiel, ktoré objednávam každé dva týždne. Snažím sa, aby bolo stále dostatok druhov a počet motýľov v záhrade, čo naozaj nie je také ľahké. Motýľov v záhrade čakajú ich obľúbené kvety a ovocie. Pribudlo aj jazierko s fontánou, chodník, po ktorom sa môžu pohodlne premávať aj vozíčkari alebo mamičky s kočíkmi. Ďalej lavičky, na ktoré si sadnete a sledujete, ako okolo vás prelietavajú, naháňajú sa motýle z Filipín, Malajzie, z Afriky a Strednej Ameriky. Najobľúbenejšie motýle sú modré morfo – Morpho peleides a nočné motýle.

Motýle často sadajú aj na návštevníkov, a to najčastejšie, keď to nečakajú.

Sezóna trvá od začiatku júna do konca septembra. V júni bol veľký záujem ZŠ a MŠ navštíviť motýliu záhradu v rámci koncoročného výletu, v júli sa hlásia skupiny z táborov.

Často dostávam otázku, či sa mi to oplatí. No, zbohatnúť sa na tom nedá, čo mi nevadí. Ja budem rád, keď budem mať počas sezóny toľko návštevníkov, aby som mohol otvoriť záhradu s motýľmi aj budúci rok a robiť radosť ľuďom.

Žiaľ, motýle majú krátky život a naše motýle vyčarujú úsmev na tvárach nielen počas života, ale aj po uhynutí.

Motýle aj po uhynutí ožijú v šperkoch…

Vlani ma oslovil pán z faBfly, ktorý vyrába šperky z motýlích krídel, či by som mu neposkytol uhynuté motýle na výrobu šperkov. Zo zisku podporuje nadáciu Debra. Takto pomáhame pomáhať.

Pozývam všetkých na návštevu našej záhrady. Verím, že vo vás zostane nezabudnuteľný zážitok. Tešíme sa na vás.

Zoltán Velebný – motylia-zahrada.sk

Motýlia záhrada Kostolná pri Dunaji

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať