5 odborníci radia, ako na CV a motivačný list

Prinášame druhé pokračovanie miniseriálu na tému ako si pripraviť úspešné a funkčné CV.  Našich odborných spolupracovníkov sme sa pýtali na to, čo je a čo nie je v CV podstatné a  tiež nás zaujímalo, na čo je vlastne dobrý motivačný list.

Aký druh informácií v CV uvádzať a do akej hĺbky. Čo je a čo nie je v CV podstatné. 
Skúsený personalista dokáže vo vašom CVčku čítať aj medzi riadkami. Nemá zmysel prikrášľovať či zveličovať vaše schopnosti alebo  pracovné skúsenosti. Ale ani zbytočná skromnosť z vás víťaza nespraví. Celkom nás prekvapilo, že naši odborní spolupracovníci nezávisle na sebe upozornili na dôležitosť toho, aké kontaktné údaje v CV uvádzate. Drobný detail, ktorý o vašej serióznosti a profesionalite veľa napovie. Lebo mailové adresy typu lienocka@…., cicuska.anicka@…, agent007@… môžu váš životopis šupnúť do virtuálneho koša skôr, než sa adresát dozvie o vašom štúdiu na Harvarde.

 „Ideálne je, aby sa vo vašej mailovej adrese objavilo vaše priezvisko. Ľahšie vás nájdu v došlej pošte.“ – radí Dagmar Sliacka, špecialistka v oblasti HR a poradenstva. Ak už ste teda zmenili svoju mailovú identitu z filmového hrdinu na vaše vlastné priezvisko, je na čase pozrieť sa na ďalší obsah CV.  To, čo personalisti, recruiteri a napokon aj samotní manageri berú do úvahy, sú nie len vaše skúsenosti a vzdelanie, ale aj zodpovednosť za konkrétne projekty alebo činnosti. A v neposlednom rade ich zaujímajú vaše úspechy.

„ Nebojte sa uviesť aj svoje úspechy, ktoré ste dosiahli v jednotlivých zamestnaniach.“ – radí Dagmar Sliacka a dodáva: „Vynechajte informácie, ktoré budúci zamestnávateľ nepotrebuje (napr. obšírny popis pozície, ktorá nesúvisí s tou, o ktorú sa uchádzate). Zamerajte sa na obsah inzerátu, čo od vás požadujú.“

Dalibor Slávik, mozgolovec nám povedal, čo je v CV dôležité z jeho uhla pohľadu:  „ CV patrí k jednému z najdôležitejších dokumentov v živote človeka, povedal svojho času Mišo Truban, a ja s týmto výrokom súhlasím. Je našou vizitkou a podľa toho by mal aj vyzerať. CV má byť výpovedné do takej hĺbky, aby po jeho prečítaní bol čitateľ schopný sa zorientovať vo vašom profesionálnom živote – vzdelanie, jazyky, skúsenosti a zručnosti. Pre mňa sú dôležité aj záľuby. K pozícii je dobré uviesť aspoň 3 kľúčové činnosti, za ktoré je človek zodpovedný.“

Zaujímavý pohľad na obsah CV nám poskytla Dagmar Polievková, nezávislý HR konzultant a kouč, ktorá  radí, aby bola motivácia záujemcu o pozíciu vyjadrená nielen v motivačnom liste ale aj na prvej strane CV. „Pravda je, že motivačné listy sa dnes posielajú už akosi automaticky,  ale po pravde, čítajú ich dostatočne aj vyberajúci manažéri? Majú na pohovore pred sebou aj náš motivačný list alebo len CV? Neriskujme. Odporúčam preto uviesť v troch – štyroch vetách hneď pod kontaktami a pred súhrnom praxe kratučký súhrn toho, čo chceme v kariére robiť a prečo. Čo nás pre túto firmu, alebo pozíciu motivuje? Naša motivácia, bude tak pri výberovom pohovore viac na očiach. Niekedy práve inakosť môže zaujať a výrazne pomôcť.“ 

A keď sme už pri tom motivačnom liste –  je alebo nie je dôležitý?

Podľa našich odborných spolupracovníkov o vás motivačný list dokáže prezradiť viac, ako si možno myslíte. Preto je dobré, aby ste k jeho napísaniu pristupovali rovnako zodpovedne a otvorene, ako k samotnému CV.  Vždy ide o poctivú  prípravu. Ako hovorí Patrícia Walsheová, HR manager BENESTRA:  „Ak sa človek dostane do situácie, že si hľadá novú prácu či už dobrovoľne alebo nedobrovoľne, v prvom rade by si mal v kľude dobre popremýšľať, čo sú jeho najväčšie hodnoty, aký význam má pre neho v jeho novej životnej situácii práca, sebarealizácia a peniaze. Zosumarizovať si všetko, čo vie ponúknuť od znalostí a skúseností až po osobnostné charakteristiky, ktoré by mohli byť užitočné pre nového zamestnávateľa. Zadefinovať si, čo už nie je ochotný robiť, čo ho prestalo baviť, kde nie je pripravený na kompromisy. Ideálne je urobiť si túto poctivú prácu a potom ísť s jasnou predstavou do kontaktu s ľuďmi na trhu.“

Rozhovor pre 40plus.sk

Motivačný list môže byť pre vás aj skvelým priestorom na sebaprezentáciu. Ako radí Anna Janošková, riaditeľka ľudských zdrojov Dr. Max Slovensko:

„ Predajte svoje skúsenosti, tie sa cenia. A ak ste matka, predajte aj to! Ja osobne oceňujem matky ako kolegyne, lebo ako jedna z nich viem, že si vedia zorganizovať prácu, priorizovať úlohy a sú zvyknuté na multitasking.“

Dalibor Slávik považuje motivačné listy  za dobrý indikátor toho, ako vážne to uchádzač o pozíciu myslí: „ Rád  ich prečítam, pretože vidno, kto motivačný list  len zlepil z fráz a klišé a kto si naozaj dal záležať, resp. kto úprimne píše.“

Dôležitosť kvalitne napísaného motivačného listu podčiarkuje aj Dagmar Sliacka: „ Motivačný list poukazuje na profesionalitu uchádzača a jeho schopnosť odprezentovať sa. Nepoužívajte tie vzorové na pracovných portáloch. Takých dostávajú stovky. Inšpirujte sa nimi, ale buďte sami sebou.“

Motivačný list – ako ho správne písať? Zhrnutie:

 Vo svojom CV uvádzajte:

  • korektné kontaktné údaje, vaša mailová adresa má obsahovať vaše priezvisko
  • vaše pracovné úspechy, skúsenosti a zručnosti
  • vaše vzdelanie, úroveň ovládania cudzích jazykov
  • minimálne 3 vaše kľúčové činnosti, za ktoré ste v práci niesli zodpovednosť

Prečo je motivačný list dôležitý:

  • toto je to miesto, kde môžete krásne predať svoje skúsenosti
  • dobrý personalista v ňom vidí, či píšete úprimne, alebo sa spoliehate na ošúchané frázy
  • vyhnite sa vzorovým motivačným listom ( je to ako ísť do Národného divadla s igelitkou)
  • buďte originálni, sami sebou, autentickí

V ďalšom pokračovaní seriálu sa budeme venovať otázkam sociálnych sietí v súvislosti s CV a tiež tomu, či fotku na CV dávať, alebo nie. A prečo…

Motivačný list - ako ho správne písať?

Mohlo by vás zaujímať