fbpx

Nová liečba pre pacientov do 10 dní od nástupu príznakov. Nebude rozhodovať či je pacient zaočkovaný.

Monoklonálne protilátky na covid-19 a ako ich získať

Nová liečba pre pacientov do 10 dní od nástupu príznakov. Nebude rozhodovať či je pacient zaočkovaný. Monoklonálne protilátky na covid-19 a ako ich získať?

Pacientov s ochorením Covid-19 možno od minulého týždňa na Slovensku liečiť aj podávaním kombinovaných monoklonálnych protilátok. Aktuálne by mala liečba fungovať už v 36 centrách po celom Slovensku.  Na pôde ministerstva zdravotníctva informoval štátny tajomník rezortu Kamil Száz.

Infektologička a primárka oddelenia dospelých na Klinike infektológie a geografickej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice v Bratislave Alena Košťálová doplnila, že nebude rozhodovať, či je pacient zaočkovaný alebo nezaočkovaný. Je určená pre pacientov do desiatich dní od nástupu príznakov ochorenia Covid-19.

Ste pozitívni?

Pacient s pozitívnym PCR alebo LAMP testom podľa jej slov dostane správu o tom, že je vhodným na takúto liečbu, následne kontaktuje svojho lekára alebo pacient kontaktuje priamo centrum, kde mu bude podaná táto látka prostredníctvom infúzie. Cena infúzie sa pohybuje okolo 1100 eur.

Viac informácií o tejto liečbe je aj na stránke ministerstva zdravotníctva.

Prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Peter Makara vyzval svojich kolegov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Zároveň požiadal o využívanie tejto modernej liečby. „Aby lekári kontaktovali centrá, ktoré sú k nim najbližšie a svojich pacientov vo veku 65 a starších alebo kritických pacientov čo najskôr objednali na podanie tejto účinnej liečby,“ vyzval Makara.

Liek je v súčasnosti v štádiu posudzovania regulačnou autoritou – EMA

Je využívaný vo viacerých krajinách EÚ v súlade s národným povolením pre použitie humánneho lieku.  Použitie na Slovensku je možné na základe povolenia na terapeutické použitie neregistrovaného lieku vydaného Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky. Zdravotnícke zariadenia postupujú na základe usmernenia rezortu zdravotníctva.

Kde sa dá k lieku dostať?

Zoznam nemocníc, kde aktuálne možno podať túto liečbu a ďalšie dokumenty sú zverejnené na stránke ministerstva zdravotníctva: https://www.health.gov.sk/?monoklonalne-protilatky.

Zistite si viac.

-Infoservis-

 

Mohlo by vás zaujímať