fbpx
Mohli by sme z trvalého "letného" času ochorieť?

Mohli by sme z trvalého „letného“ času ochorieť?

Nedávno ma zaujal video rozhovor so Zdenkou Bendovou. Týkal sa (aj) striedania letného a zimného času a úvahy o tom, že ak by sme pristúpili k tomu, že ostaneme natrvalo pri letnom čase, mohlo by nám to zdravotne ublížiť.

Ako ste na tom vy? A ako reaguje vaše telo na striedanie času?

Bývate dva týždne po zmene doslova „rozhodení“? A ktorú zmenu znášate horšie – tú letnú? Či tú zimnú? V Európe čoraz viac silnie požiadavka zachovať celoročne letný čas. Podľa prieskumu si síce ľudia ťažšie zvykajú na letný čas, ale keď už sú naň nastavení, vyhovuje im dlhší deň. 

Tu si však treba uvedomiť, že to čo sa večer pridá, ráno sa uberie. Ak by sa ukotvil letný čas ako trvalý, tak v zime budeme mať svetlo niekedy až od desiatej predpoludním. Vstávať a prebúdzať sa budeme do absolútnej tmy. Ako to vyriešiť? Budeme sa musieť „dosvecovať“ lampami?

Organizmus robí v dnešnej dobe, čo môže. Sme vystavovaní tlaku doby a stresu ako nikdy predtým. Pokrok ide dopredu – ale z hľadiska zdravotného sme dlhodobo vystavovaní novým super technológiám. A teda aj svetlu z elektroniky.

V rozhovore česká chronobiologička Zdenka Bendová  varuje  –  Ľudia si stále neuvedomujú biologické dopady modrého svetla na vlastné zdravie.

Najnebezpečnejšie je, že nedostatok melatonínu nebolí.  Necítite to. Zato sa však môžete o pár rokov prebudiť obézni, chorí, s cukrovkou… A princíp je veľmi jednoduchý. Stačí ak dlhodobo pozeráte do elektroniky a to najmä v čase, kedy by ste mali spať…

Robíte to aj vy?

V čom je modré svetlo nebezpečné? Ako „presvecovanie“ škodí človeku, ale aj životnému prostrediu?

Rozhovor o vplyve letného času ako celoročného nájdete vo videu.

Krásny víkend vám želáme. A ozaj. Nezabudnite si v sobotu posunúť hodinky. Pospíme si totiž presne o hodinu dlhšie ako zvyčajne.

Martina Valachová

Ak si chciete pozrieť celý rozhovor ( napríklad aj vplyve práce na tri smeny a ďalších aspektoch)klik TU

Zdroj: Info.cz