Prečo sa začal tretí pondelok v roku považovať za najdepresívnejší deň – tzv. Modrý pondelok?

Modrý pondelok a ako ho zvládnuť…

Keď som si dnes ráno zapla rádio, tak som započula správu o modrom pondelku. Neviem prečo, myslela som, že tento výraz je príznačný pre každý pondelok – že cez víkend bolo veselo a prichádza tvrdá realita pracovného pondelku. Ale Blue Monday – Modrý Pondelok, je niečo iné. Ide vraj o najdepresívnejší deň v roku. Na svojom LinkedIn profile informuje o tomto dni aj Zuzana Reľovská, s ktorou som nedávno robila rozhovor na tému vyhorenie. Tu je jej vysvetlenie na tému modrý pondelok a ako ho zvládnuť…

Cítite sa tak nejak “namodralo”?

Tretí pondelok v roku sa začal nazývať aj *Blue Monday* od roku 2004. Dôvodom bol fakt, že napriek tomu, že už pracujeme naplno, ešte stále cítime nostalgiu za Vianocami. A možno máme aj výčitky z toho, že sa nám nedarí plniť si novoročné predsavzatia. Motivácia zo začiatku roka nám klesá, no cítime silnú potrebu niečo začať robiť inak. (Dr Cliff Arnall). Chladné počasie a tmavé dni nám taktiež nepomáhajú byť veselšími.

Diskusia odborníkov ohľadom týchto hypotéz je skôr skeptická…

Odborníci z oblasti psychológie, vzhľadom na tému, poukazujú na možný výskyt sezónnej depresívnej poruchy (SAD), ktorá sa môže objaviť v jesenných a zimných obdobiach, ale rázne odmietajú jej jednodňové pôsobenie. Taktiež označene jedného dňa – to jest 24 hodín – ako najdepresívnejšieho z roka považujú skôr za možné trivializovanie depresie.  

Našťastie sa pojem “Blue Monday”, napriek snahám, nestal komerčne úspešným ako napríklad Black Friday.

V každom prípade je dobré sa zamyslieť nad tým, ako sa dnes máte.

A ako ste sa postarali o svoj wellbeing a mentálne zdravie.

Na obrázku nájdete pár užitočných rád, ako na to.

Modrý pondelok a ako ho zvládnuť

K téme bola vyvorená aj takáto zábavná rovnica.

V preklade to znamená:

W – počasie

D – dlh po vianočných nákupoch

d – mesačná výplata

T  – čas od Vianoc

Q – čas odkedy sme zlyhali pri novoročnom predsavzatí

M – úroveň motivácie

Na – pocit, že musíme niečo robiť

Teda cítime sa podľa toho, ako sa nám doteraz vyvíja nový rok. Pevne verím, že na tieto pseudovedecké spájania tém neveríte a žijete si tak, aby ste boli spokojní sám so sebou. Pretože zopovednosť za to, ako sa máme, máme do veľkej miery vo vlastných rukách.

Krásny “modrý pondelok”.

Zuzana Reľovská

Pripravila: redakcia

Rozhovor so Zuzanou Reľovskou na tému vyhorenie…

Ak ste tento rozhovor ešte nevideli, pridajte sa k tisícom ľudí, ktorým už pomáha… A nerozprávali sme iba o vyhorení, ale aj o praktických radách, ako žiť lepší život…

Mohlo by vás zaujímať