fbpx

Moc politikom chutí ako čokoláda. Je opojná. Celý čas, čo tu máme pandémiu, cítim jej politický rozmer.

Aktuálne opatrenia - mapa SlovenskaMoc politikom chutí ako čokoláda. Je opojná.

Všetci sa snažíme hľadať informácie. Teda všetci nie, ale mnohí áno. Síce sa nám môže stať, že už za to, že hľadáme, sme vyhlásení za somárov, ale nevadí. Ako povedal Pavol v liste Timotejovi: Veď Boh nám nedal Ducha strachu a bojazlivosti, ale Ducha sily, lásky a rozvahy.

Kto sa bojí, môže od strachu aj zomrieť. Na to človeku netreba nič ďalšie. Strach má totiž ohromnú silu. Ohromnú.

Preto hľadám a denne mi prejde pred očami veľa informácií. Robím to v mene zachovania vlastného prehľadu a zdravého rozumu.

Včera som si všimla správu z TASR, a skôr, ako sa do mňa pustí nejaká novinárka, že vytrhávam z kontextu, tak to tu dám takmer celé. Správa je z TASR, a preto verím, že sa môžeme spoľahnúť na zdroje a aj na informácie. A tiež na správny preklad.

Vhodné je sadnúť si a nečítať informáciu v stoji. Mohla by sa vám hlava zatočiť, mohli by ste spadnúť a keď nie ste pozitívny na koronu, tak bohvie kedy by vás ošetrili. Tak opatrne s tým padaním, prosím…

Berlín 4. októbra (TASR) – Na úrovni jednotlivých krajín nie je badateľný žiaden vzťah medzi percentom plne zaočkovanej populácie proti ochoreniu COVID-19 a výskytom nákazy. Naopak, výskum v 68 krajinách dokonca ukázal „marginálne“ viac nových prípadov nákazy v krajinách s vysokým podielom plne zaočkovaných v porovnaní s menej zaočkovanými krajinami.

Uvádza sa to v najnovšom čísle karentovaného vedeckého časopisu European Journal of Epidemiology.

Ako píšu autori článku, Izrael s viac než 60-percentnou zaočkovanosťou mal počas sledovaného týždňa najviac prípadov nákazy koronavírusom na milión obyvateľov spomedzi skúmaných krajín.

V USA si vedci všimli výrazné rozdiely v počte nových prípadov v rámci vysoko zaočkovaných okresov. Avšak počet nových prípadov výrazne neklesal so stúpajúcou zaočkovanosťou. Napríklad spomedzi piatich najviac zaočkovaných okresov, kde dosahuje podiel plne vakcinovaných od 84,3 percenta do 99,9 percenta, označilo americké Centrum pre kontrolu a šírenie chorôb (CDC) štyri za okresy s vysokou úrovňou šírenia infekcie. Spomedzi 57 okresov s nízkou úrovňou šírenia nákazy má zase viac než štvrtina okresov zaočkovanosť pod 20 percent.

Autori vyzvali na prehodnotenie očkovania ako primárneho nástroja boja proti covidu, osobitne s ohľadom na šírenie variantu delta a pravdepodobnosť vzniku ďalších mutácií.

Ďalej podľa údajov izraelského ministerstva zdravotníctva dosahuje účinnosť dvoch dávok vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech proti nákaze iba 39 percent oproti avizovaným 96 percentám. Najnovšie údaje tiež ukazujú, že imunita po prekonaní infekcie je silnejšia než po podaní vakcíny od Pfizer/BioNTech.

Na záver autori výskumu apelujú na úrady, že pri snahe zvýšiť zaočkovanosť by sa mali vyvarovať stigmatizácie nezaočkovaných, ktorá podľa nich „môže spôsobiť viac škôd než úžitku“.

Volajú po opätovnom používaní vyššie uvedených nefarmakologických prostriedkov pri „nastoľovaní rovnováhy života s ochorením COVID-19 rovnako, ako už sto rokov žijeme s rozličnými sezónnymi variantmi chrípkového vírusu z roku 1918″.

Celú správu nájdete tu:  TASR

Správu som poslala niekoľkým lekárom a čakám na ich vyjadrenie. Samozrejme, že som to poslala viacerým, aby som zabezpečila vyváženosť. Hneď ako mi pošlú odpovede, prinesieme k tomu článok.

Nateraz však chcem k tomu napísať niečo ja.

HURÁ. To bolo prvé, čo mi prešlo hlavou. HURÁ, že sa vôbec takáto správa dostala do online a priniesla ju TASR. (Pre istotu si ju ukladám celú ako printscreen, lebo čo, keď to nahodil stážista a netušil, že takéto správy sa nemajú distribuovať???)

Že preháňam? Nie. Nepreháňam.

Na Slovensku je čoraz širšia skupina vedcov a lekárov, ktorí nedostávajú priestor a sú ostrakizovaní. A keď priestor dostanú, následne je ostrakizované aj dané médium. Aj ja to mám na tanieri na dennom poriadku, pričom som takých rozhovorov nerobila desiatky. Robila som ich vtedy, keď sa títo odborníci dostali k slovu aj v RTVS alebo v TA3. Chcela som vedieť viac a zistiť, prečo a na základe čoho tvrdia to, čo tvrdia. Ale povedala som si, že mi útoky nevadia. Doma ma učili, že žiadna otázka nie je hlúpa. Ja sa rada pýtam.

Nie som lekár. Neviem vyhodnotiť, čo je správne a čo nie. Ale vedie ma moja intuícia a chuť sa pýtať. A hlavne si myslím, že ak sa človek pýta, tak sa aj dozvie.

A nie. Neexistuje jedna pravda.

A hlavne vo vede a medicíne neexistuje jedna pravda. Ak by existovala, tak by vlastne vývoj a výskum zastal, lebo by sme si to už odfajfkli a HOTOVO… Ale takto to predsa nie je.

„Na úrovni jednotlivých krajín nie je badateľný žiaden vzťah medzi percentom plne zaočkovanej populácie proti ochoreniu COVID-19 a výskytom nákazy…“ Opakujem, že toto nepovedal ani Mesík a ani Bukovský (ospravedlňujem sa obom pánom, že som vymenovala práve ich, ale podľa hlavného prúdu sú to práve oni dvaja, ktorí šíria bludy a dezinformácie). Táto informácia je z karentovaného vedeckého časopisu European Journal of Epidemiology.

Celý čas, čo tu máme túto pandémiu, cítim jej politický rozmer. Možno vy to tak nevnímate. Ale ako inak sa dá vysvetliť konanie politikov? A nielen na Slovensku? Moc chutí ako čokoláda. Je opojná.

Ak sa všetci prestaneme pýtať a budeme iba prijímať podsúvané názory, tak amen tma.

Ona tá tma je tu už dosť dlho. A niektorí, vyzerá to tak, si už na tú tmu zvykli a považujú ju za normál. Za nový normál. Ale je tu zopár ľudí, ktorí jednoducho vidia, že opatrenia, ktoré tu máme už takmer dva roky, nemajú slúžiť iba pre ochranu zdravia. Neboja a nebáli sa napísať, že napríklad antigénový test a jeho výsledok je sprostosť. Nemá žiadnu váhu. Napriek tomu sme to tu trpeli a trpíme aj naďalej. A biznis tečie. A to som tu uviedla iba jeden príklad.

Kde v tom celom je tok peňazí na očkovaciu lotériu, keď mnohí onko pacienti doslova zomierajú, lebo nemáme peniaze na ich liečbu?

Dookola opakujem – spojme sa, prosím vás, v mene zdravého rozumu. Prestaňme sa deliť na očkovaných a neočkovaných. Spájanie funguje. Pomohlo napríklad aj pri ukončení nosenia rúšok v základných školách. Bolo sa treba len spojiť a ozvať!

Začnime rozmýšľať. Začnime žiť ako ľudia. Žiadajme, aby sa do diskusie dostávali širšie spektrá odborníkov (vedcov a lekárov). Skrátka #hovormespolu. Nesprávajme sa ako vystrašené…. (tu nech si doplní kto čo chce…)

A zakončím to zase slovami Pavla v liste Timotejovi: Veď Boh nám nedal Ducha strachu a bojazlivosti, ale Ducha sily, lásky a rozvahy.

Martina Valachová

P.S.: Ihneď ako budem mať vyjadrenia lekárov k spomínanej tlačovej správe, prihlásime sa…

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujať…

Mohlo by vás zaujímať