Mlieko? Majte hlavu na krku, počúvajte svoje telo. Ak vám niektorá potravina škodí, neubližujte si.

Laktózová intolerancia alebo alergia na mliekoMlieko? Majte hlavu na krku, počúvajte svoje telo. Ak vám niektorá potravina škodí, neubližujte si.

„Mlieko je zdravá potravina nevyhnutná pre správny vývoj a fungovanie kostí v detstve i v dospelosti…“ Tieto heslá sú v nás hlboko zakorenené, prijímame ich, takpovediac, s materským mliekom. Sú pravdivé? Nutrigenetika – laktózová intolerancia alebo alergia na mlieko.

Každý živý jedinec má svoju „projektovú dokumentáciu“ zapísanú v génoch. Znamená to, že v bunkovom jadre, ktoré obsahuje genetický materiál, si nesieme všetky informácie o našom tele, ako má vyzerať a ako má fungovať. Informácie, ktoré určujú trávenie potravy, nazývame NUTRIGENETIKA.

Genóm človeka, teda všetky „projektové plány“ ľudského tela, poznáme len približne posledných 20 rokov. Pre každého z nás sú unikátne, výnimkou sú len jednovaječné dvojčatá… Gén pre konkrétnu informáciu, napríklad hladinu enzýmu potrebného na trávenie, sa vyskytuje vo viacerých variantoch – mutáciách. A to je práve prípad LAKTÓZOVEJ INTOLERANCIE.

Trávenie mliečneho cukru – laktózy, totiž záleží od mutácie génu LCT, ktorá znamená, že laktózu v dospelosti trávime rôzne: výborne, trochu alebo vôbec.

Človek patrí do triedy cicavcov.

Znamená to, že mláďatá sa rodia živé a po narodení sa kŕmia materským mliekom cicaním. V tomto období je dostatok a tolerancia mlieka otázkou života a smrti.

Keď nám v druhej polovici prvého roka začnú rásť zuby, je to signál, že hlavný inžinier, meno doplňte podľa svojho vierovyznania, nás naprogramoval doživotne na úplne inú stravu. Schopnosť stráviť mlieko postupne strácame. Líšime sa medzi sebou tým, ako rýchlo a do akého stupňa.

Mutácia je potvora… a k takejto mutácii, teda ľahkej zmene genetickej informácie LCT génu, vraj došlo niekde pred 10 000 rokmi. Vznikla mutácia génu , ktorá spôsobila, že jedinci s touto informáciou boli schopní ako svoju potravu využívať mlieko aj v dospelom veku. Vtedajšie životné podmienky otestovali túto mutáciu a vyhodnotili ju ako pre prežitie výhodnú. V období obmedzených potravinových zdrojov totiž znamenala rozšírenie jedálnička o ďalšiu potravinu – mlieko iných druhov cicavcov. Tu niekde vznikli spoločenstvá pastierov a zberačov.

Predkovia ľudí s laktózovou intoleranciou, teda tí s pôvodnou genetickou informáciou, takúto výhodu nemali.

Pôvodný gén totiž znamená, že schopnosť tráviť laktózu sa stráca rýchlo a už v detstve. Pôvodná informácia, „pôvodný projektový plán“, teda hovorí, že mlieko po ukončení dojčenia nepotrebujeme. Naši predkovia sa museli snažiť prežiť aj bez mlieka. A celkom sa im darilo, inak by sa dnes ľudia s laktózovou intoleranciou nevyskytovali, prevládla by existenčne výhodnejšia mutácia…

Čo tým chcem povedať?

Len toľko, že bez mlieka sa dá žiť a že mlieko nie je základná potravina.

URČITE NIE PRE VŠETKÝCH.

Toto považujem za veľmi dôležitú informáciu najmä v dnešnej dobe, kedy narastá počet mladších i starších pacientov s diagnostikovanou laktózovou intoleranciou, ale i alergiou na bielkovinu kravského mlieka alebo imunitne podmienenou intoleranciou bielkoviny kravského mlieka.

Kým prvá skupina môže svoje telo a genetiku klamať bezlaktózovými výrobkami, pre pacientov s reakciou na mlieko podmienenou imunitnou reakciou je slepé nasledovanie propagačných hesiel mlieko spracovateľského priemyslu a 50 rokov starých pravidiel výživových poradcov zdraviu nebezpečné…

Možno sa pýtate, kde sa táto „mliečna propaganda“ zobrala… Ťažko povedať, no bez vetra sa ani lístok nepohne… a je známy fakt, že mlieko a mliečne produkty majú z potravín najlepší marketing… spomeňte si len za posledný týždeň na reklamy v TV, koľko z nich sa venovalo „zdravému“ mliečnemu výrobku? No kto by už propagoval špenát???

Dá sa laktózová intolerancia oklamať bezlaktózovými produktmi?

Áno, dá, ale… Buď sa spoľahnete na výrobcu takejto potraviny, alebo na roky budovaný mikrobióm, ktorý do určitej miery dokáže za vás laktózu tráviť. Príkladom je južné Taliansko s vysokým výskytom laktózovej intolerancie u obyvateľstva, ale storočia pestovaným mikrobiómom, ktorý stoleruje zrejúce syry s nízkym obsahom laktózy…

A čo, keď mám veľmi slabé príznaky laktózovej intolerancie, nerešpektujem moju nutrigenetiku a neodolám mliečnym produktom ? Je to len nepríjemné/(nafukovanie a podobné signály…) alebo je to aj nebezpečné?

Je to pravdepodobne otázka dávky a vášho individuálneho limitu. Nadbytok laktózy pri laktózovej intolerancii totiž netrávime my, ale naše baktérie… a takáto dlhodobá zmena vo vnútri čreva môže viesť k dysmikróbii, teda nevhodnému zloženiu nášho mikrobiómu. A črevo, teda aj mikrobióm, je základom zdravia. Poškodenie mikrobiómu – dysmikróbia, je len krok od syndrómu deravého čreva, teda poškodenia črevnej bariéry.

A o tom, aká dôležitá je dobre fungujúca črevná bariéra v zabránení vývoja mnohých chronických, tzv. zonulínových ochorení, sme si hovorili naposledy… K chronickým chorobám, ktoré majú potvrdenú súvislosť s poškodením črevnej bariéry, patria napríklad choroby tráviaceho traktu – celiakia, kolitída, Crohnova choroba, autoimunitné choroby, ako je sklerosis multiplex, ale i cukrovka I. typu.

Avšak prekvapivo i metabolické poruchy, ako sú dyslipidémie – poruchy tukov, inzulínová rezistencia ako podklad metabolického syndrómu, stukovatenie pečene, cukrovka II. typu, obezita, niektoré nádory, ale i autizmus, schizofrénia, depresia či Alzheimerova choroba. A, samozrejme, zrýchlené starnutie…

Nie, nechcem vám znechutiť vašu obľúbenú potravinu… Chcela by som len týmito informáciami inšpirovať k zamysleniu.

Rada pre tých, ktorí mlieko nemôžu:

Najväčšou hodnotou mlieka je obsah kalcia. Zostaňte pokojní, nedopátrala som sa v odbornej literatúre k žiadnemu dôkazu, že vynechanie mlieka v strave dospievajúceho a dospelého človeka vedie k zdravotným problémom. Pozitívnym príkladom sú aziati s približne polovičným príjmom kalcia bežného Európana a s porovnateľným výskytom osteoporózy… Využívajte iné zdroje kalcia, napríklad zelenú zeleninu, strukoviny, drobné ryby s kostrou…

Rada pre tých, ktorí mlieko môžu a život bez neho si nevedia predstaviť:

Pokojne si doprajte kvalitné mlieko a prirodzené, nedosladzované mliečne produkty, ideálne z chovov, ktoré nepovažujú kravu za „fabriku na mlieko“. Dbajte na kvalitu a dbajte na mieru…  Nadužívanie akejkoľvek potraviny má aj negatívne následky. A u mlieka sa v klinických štúdiách spomína okrem rizika nadváhy aj riziko nádorov prsníka a prostaty…

Čo dodať na záver?

Majte hlavu na krku.

Urobte si vlastný názor, ale zvážte aj informácie, ktoré vám na prvé počutie nesedia…

Počúvajte svoje telo.

Ak vám niektorá potravina škodí, tak si neubližujte. Aj keď vás presviedčajú, že sa bez nej nedá žiť.

A ak si z rozprávok a rozprávania pamätáte, ako naši starí rodičia žili na mlieku a hrude syra, možno nám nepovedali všetko. Pretože ľudia s intoleranciou laktózy sú tu tisícročia, je to „pôvodný“ kmeň. Len sa o nich toľko nehovorilo…

MUDr. Dana Vavricová Ďureje

Doktorkaonline

Celý webinár venovaný laktózovej intolerancii nájdetre TU

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by sa vám páčiť…

Mohlo by vás zaujímať