Výroba voskových obrúskov a obalov

Mirka s Martinou cítili na prahu 40-ky potrebu zmeny

Keď príde človek na prah 40-ky, tak zrazu pocíti potrebu zmeny. Nie vždy, ale je to dosť častý jav. Ostatne, veď náš magazín vznikol práve preto, aby vedel inšpirovať k zmene a keď treba, tak aj podporiť. Som rada, že cestou mi vchádzajú do života rôzni ľudia s krásnymi príbehmi a myšlienkami. Tak ako napríklad Mirka a Martina.

Mirka, čo vás viedlo k vášmu aktuálnemu podnikaniu, ktoré je „bez obalu“?

Ako majiteľka dvoch predajní so značkovým textilom a doplnkami som sa roky snažila popri komerčnom sortimente nenápadne robiť osvetu a ponúkať svojim zákazníkom aj ekologické a trvalo udržateľné výrobky. Z obchodu za všetky roky nevyšla ani jedna plastová taška a všetky plastové sáčky, v ktorých mi chodil tovar, som používala opätovne na odosielanie tovaru cez e-shop alebo ich triedila, separovala, alebo posúvala ďalej.

V oblasti obchodu je nadbytok plastu a vy to chcete zmeniť?

Je potrebné si uvedomiť, že každý jeden kúsok oblečenia alebo iného tovaru príde od dodávateľa v plastovom obale. Vždy som si kládla otázku, či každý majiteľ predajne sa správa podobne. Jeden deň, keď som išla na nový výber kolekcie do Viedne, som si všimla za Bratislavou veľké pole, ktoré bolo nafúkané igelitovými sáčkami. Dotklo sa ma to, pretože moji starí rodičia boli poľnohospodári a uvedomila som si, že ak sa tieto sáčky zaorú do zeme, tak sa nič neurodí. Nie je šanca, aby cez plast niečo vyklíčilo.

Bol tvoj boj s plastmi základným impulzom pre podnikanie?

Asi tak nejako. Nedalo mi to a po príchode domov som začala riešiť balenie desiaty pre svojho manžela. Pretože bolo, samozrejme, v mikroténových sáčkoch, ktoré nikdy nepriniesol späť. Našla som kanadský výrobok z včelieho vosku a bol to zázrak. Pohodlné balenie, jednoduchá údržba, a keď som povedala cenu voskového obrúsku manželovi, tak ho poctivo nosil domov späť. Ale jeden obrúsok je málo. Tak som si objednala ďalší od slovenského výrobcu, no ten, žiaľ, nemal vlastnosti toho kanadského. A tak prišiel telefonát s kamoškou Maťkou.

Vyrobiť a predať plastový obrúsok je ich biznis

Odkiaľ ste sa s Maťou poznali?

Spojil nás aktivizmus v roku 2018 a častokrát sme hovorili po telefóne hodiny o nespravodlivosti a neprávostiach, ktoré Maťka riešila cez deň v Banskej Bystrici a vlastne aj v Banskobystrickom kraji. Voskové obrúsky ju nadchli, pretože jej na Slovensku veľmi záleží. Máme obe po 40-ke a chceme mať spravodlivé a ekologické Slovensko. Nechceme žiadať od niekoho, aby sa zmenil… najskôr sme zmenu urobili u seba.

—–

Maťa

Som veľmi vďačná za to, že sme sa stretli a že sme naladené rovnako. Je to vzácne, aj keď nám rok 2018 dal množstvo lekcií, aj množstvo skvelých ľudí. Pre mňa bolo skrz aktivizmus veľmi dôležité aj zmobilizovanie sa mladých ľudí v hnutí Fridays for Future, to ma len utvrdilo, že EKO musí byť doma u každého z nás. Preto som obrúsky vnímala aj ako nakopnutie pre seba samu, že sa musím viac snažiť o minimalizáciu odpadu a špeciálne plastov. Nie je to jednoduché, ale aj malé kroky sú lepšie, ako žiadne.

Je to o tom, či sa viem pozrieť večer do zrkadla, keď cez deň stojím s mladými na námestí za čistú planétu a doma potom čo? Vyhodím štyri guče plastu do koša? To nejde dokopy.

Obidve žijeme na Slovensku od narodenia, je to náš domov, máme to tu rady a veľmi nám záleží na stave krajiny, tak životného prostredia, ako spoločnosti. Bolo to také „organické“.

Aké boli vaše prvé kroky?

Maťa:

Ja som nadšená hľadačka, beriem to ako výzvu, keď niečo neviem a potrebujem informácie. Takže som sa pustila do zisťovania všetkého okolo obrúskov. Okrem toho, DYI a šitie/tkanie je môj relax, mala som dobrý základ nástrojov a materiálu aj na obrúsky doma. Mima sa mi smeje, že neexistuje vec, ktorú by som doma nemala. Látky, rezačky, podložky, aj včelí vosk. To už bol len kúsok k obrúskom.

Voskové obrúsky nahradia plastové
Nevytvárate odpad z množstva plastových obalov. Voskované obrúsky Môj obal viete po roku používania obnoviť, skompostovať alebo použiť na zapálenie táboráku.

Mima:

Kúsok, ako sa vezme. Skúšali sme podľa návodov na internete, ale prichádzali sme na to, že to nie je až také jednoduché. Nájsť správny pomer včelieho vosku, živice a oleja a vyrobiť dokonalý voskový obal. Skúšali sme rôzne kombinácie a vylepšenia. Bol to dlhý proces, ktorým sme úspešne prešli, no zostala za nami v domácnostiach menšia spúšť. Maťka mala, našťastie, pred rekonštrukciu kuchyne (úsmev) a ja bývam v rodinnom dome, tak som sa vysťahovala do samostatnej izby, v ktorej mám dielničku.

Cez deň sme boli obe v práci a po večeroch sme robili voskové obrúsky. Obrúsky sme vo fáze testovania dávali priateľom a priateľkám, aby ich testovali spolu s nami. A všetci boli nesmierne nadšení. Nikdy o podobnom produkte nepočuli a chceli si ich od nás kupovať.

Výroba voskových obrúskov a obalov
Naši predkovia mali chladnejšie a vlhkejšie domy, preto im na skladovanie chleba stačili ľanové utierky alebo vrecúška, alebo drevené chlebníky. Dnes, vo vykúrených, suchých bytoch si chlebík žiada niečo iné.

Takže priatelia boli aj prví odberatelia?

Áno. A potom prišli prvé malé lokálne trhy a s nimi úspechy. Veci začali fungovať a myšlienka začala dávať význam. Obe sme stará škola a žijeme myšlienkou znovu používania obalov. Či už na potraviny, nákupy, nápoje a vlastne na všetko, na čo ľudia bežne používajú jednorazový obal. Preto sme sa aj pri názve značky produktu nefixovali len na voskový obrúsok, ale vo všeobecnosti na obaly.

Je smutné použiť akýkoľvek obal len na dobu prenosu potravín z predajne domov alebo z domu do práce a potom ich vyhadzovať. Pokiaľ by si ľudia začali osvojovať myšlienku znovu používania obalového materiálu, vytváralo by sa tak omnoho menej odpadu.

Dnes už v oblasti voskových obalov naplno podnikáte?

 Mirka:

Pri čoraz väčšom uvedomovaní si tvorenia odpadu, globalizácii, zrýchľovaní cestovania som si čoraz viac uvedomovala potrebu zmeny vo svojom živote. Zákazníčky v predajniach boli čoraz viac náročné a potrebovali čoraz viac noviniek, ale zároveň chceli kupovať všetko len v zľavách. Začala som čoraz viac sledovať slow fashion (ktorým som sa celý život riadila, ani som o tom nevedela), a tak som začala čoraz viac myslieť na zmenu.

voskový obrúsok na chlieb
Pre milovníkov jednoduchosti a čistoty je tu aj voskový obrúsok Môj obal čistá bavlna. 100% prírodná bavlna s logom Môj obal je pripravená na každodenné používanie vo Vašej domácnosti

Rozhodnutie padlo začiatkom roku 2020, že je neudržateľné, čo fashion priemysel vytvára, a tak som svoju predajňu v Rimavskej Sobote zatvorila a chcem sa aj s Maťou venovať už len myšlienke trvalej udržateľnosti.

Maťa:

U mňa síce naďalej ostáva práca na aktívnom občianstve v Banskej Bystrici a v regióne, pretože to považujem za základný kameň spoločnosti a bez toho by tu neboli ani mnohé ekologické hnutia. Ale voskovým obrúskom sa budem venovať s radosťou, ako svojej druhej práci a poslaniu, okrem toho, vôňa včelieho vosku je skvelá relaxačná terapia.

Mirka:

Už na jar sme chceli v Rimavskej Sobote postupne organizovať SWAP oblečenia a šíriť myšlienku zodpovedného nakupovania. Kríza však vo veľkej miere ovplyvnila naše plány. Jarmoky a trhy sú dočasne zrušené, nevedno dokedy, hromadné akcie sa nekonajú, ale počas pandémie sa podarilo zdokonaliť e-shop, vylepšiť balenie obrúskov a myšlienka slow sa v pravom slova zmysle preniesla do našich životov.  

Prekrojené ovocie alebo zelenina. Ako ich uskladňujete vy - skúste voskový obal
Prekrojené ovocie alebo zelenina. Ako ich uskladňujete vy? Skúste voskový obal:)

Baby, tak sa našim čitateľom predajte. Ktorý produkt z vašich voskových obrúskov je najžiadanejší?

Chlebový! A to nielen preto, že počas pandémie všetci kváskovali a piekli chlebíky. Chlieb, či domáci, či kúpený, si jednoducho zaslúži niečo lepšie ako mikroténový sáčok. Zaslúži si organický, kvalitný obal, ktorý mu dovolí dýchať, ale nedovolí mu pokaziť sa za pár dní. Naši predkovia mali chladnejšie a vlhkejšie domy, preto im na skladovanie chleba stačili ľanové utierky alebo vrecúška, alebo drevené chlebníky. Dnes, vo vykúrených, suchých bytoch si chlebík žiada niečo iné. A to tomu chlebíku ponúka voskový obrúsok.

Okrem toho, chlebík sa v peknom dizajne voskového obrúsku stane doplnkom kuchyne, netreba ho skrývať. U mnohých sú teraz populárne folklórne vzory, ktoré sme priniesli ako jedny z prvých. Veď, nakoniec, tie modrotlačky máme v kuchyni obidve.

Kde vás naši čitatelia nájdu a ako si môžu objednať?

Najjednoduchšie je online, na www.mojobal.sk, prípadne na Facebooku, kde sa občas objavia aj „limitky“, vzory, ktoré sa do e-shopu nedostanú, lebo ich nemáme toľko – väčšinou sú to látky, ktoré nevieme zabezpečiť vo veľkých množstvách, ale sú natoľko pekné, že nás zaujali. Samozrejme, už postupne nastavujeme aj spoluprácu s obchodmi na Slovensku, zoznam postupne dopĺňame na našu webstránku.

No, a pokiaľ sa otvoria trhy, budeme s radosťou aj tam. 

Set voskových obrúskov Môj obal je ako stvorený na zabalenie desiaty na výlet alebo zakrytie misiek na stole
Folklový set voskových obrúskov Môj obal je ako stvorený na zabalenie desiaty na výlet alebo zakrytie misiek na stole

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať…

V 40-ke sa mi v živote od základov zmenilo všetko

Mohlo by vás zaujímať