Milujete spánok? Vyberte sa do krajiny, v ktorej spia ľudia najdlhšie

Milujete spánok? Vyberte sa do krajiny, v ktorej spia ľudia najdlhšie

Mnohí z nás majú skreslené vnímanie, že ranný budík narúša náš spánkový rytmus nepríjemným spôsobom. Iní dávajú svoje prebdené noci za vinu alkoholu, zlej posteli alebo večernému prejedaniu. A pritom si neuvedomujeme, že to, ako dlho spíme, závisí aj od kultúry, v ktorej žijeme. A potvrdzuje to aj jedna štúdia, ktorá zistila, že na rozdiel od Japoncov spia Európania na severe najdlhšie.

Ak si preto aj vy užívate privilégium stáleho zamestnania, no musíte kvôli nemu zo svojej obľúbenej masívnej postele skoro vstávať, máme pre vás niekoľko zaujímavých informácií, ktoré vás presvedčia, že dlhí sánok nie je žiadne privilégium.

Holanďania spia dlhšie

Autori štúdie, ktorá sa tohto prípadu týka, pomocou aplikácie pre smartfóny zaznamenávali priemerné časy spánku v 20 rôznych priemyselných krajinách. A prekvapivé bolo, že rozdiely súvisiace s kultúrou boli jasne viditeľné. Tak napríklad v Japonsku a Singapure si ľudia dovolili nočnú prestávku v intervale 7 hodín a 24 minút, pričom obyvatelia Holandska údajne spali o hodinu viac. Ako je to možné?

Kultúra robí svoje

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako malý rozdiel, no každá polhodina spánku má silný pozitívny vplyv na výkon mozgu a dlhodobé zdravie. A nielen kvalitný neurológ v Bratislave, ale aj prax vám to určite potvrdia. Čím dlhšie predsa spíme, tým lepšie sme odpočinutí.

Zaujímavosťou tiež je, že budík zohráva pri spánku len sekundárnu úlohu, pretože za naše rané vstávanie sú z veľkej časti zodpovedné naše vnútorné biologické hodiny. Na druhú stranu, je náš spánok a presnejšie moment zaspávania v mnohých prípadoch významne závislý od spoločenských noriem a kultúry.

Akú silu a význam majú rodové rozdiely

Ak vás zaujíma, ako sú na tom ľudia so spánkom v závislosti od pohlavia, možno budete prekvapení, alebo aj nie, že nedostatok spánku najviac postihuje mužov v strednom veku, z ktorých mnohí nespia ani odporúčané minimum 6 hodín.

Ženy spia v priemere o niečo viac, medzi 30. a 60. rokom je ich nočná prestávka o pol hodiny dlhšia ako u ich mužských rovesníkov. Úlohu by tu mohli zohrať aj rozšírené rodové konvencie, stále však môže na nás vplývať aj to, v akej kvalitnej čalúnenej posteli spíme a s kým 🙂

Tak si na to dajte pozor.

Zdroj obrázka: Rido/Shutterstock.com

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať