Stĺpik Milana Markoviča: Keď už strašiť, tak od podlahy!

Čo ja viem…

Hádam už niet takej otázky, ktorú by som pri početných intervjú ešte nedostal. Až na tú nedávnu, ktorou ma síce nezaskočil, ale predsa len prekvapil istý študent: – Z čoho mávate strach?

Viem, že odpovedať treba hneď a dostatočne suverénne. Nenaťahovať čas rozmýšľaním. A múza nemeškala ani v tomto prípade: – Zo strachu, pán kolega.

Zažil som už všelijaké režimy, takú aj onakú totalitu, a verte-neverte, všetky si zakladali práve na strachu.

Na strachu z toho, že vás ktosi udá, že počúvate Slobodnú Európu, že ste kdesi povedali protiruskú anekdotu a že Gottwald mal zaručene syfilis, že šírite nepravdy o únose prezidentovho syna, prípadne že na hlavnej stanici vás videli bez rúška.

Dodnes panuje strach z návštevy doktora aj strach niektorých lekárov z návštevy pacienta. Napokon to všetko kulminuje stresovou reakciou spôsobenou strachom o život pri nejakom kašli či dýchavičnosti a máme blízko k panike, ktorá spôsobí úplnú stratu kontroly.

Ešte nikdy médiá tak intenzívne nepriživovali strach medzi ľuďmi okrem iného aj tým, že denne do nás tlačia čísla, čísla, čísla. Dnes: toľko nových „prípadov“, toľkí v nemocniciach a dokonca dvaja zomreli. Ale – koho to zaujíma?

Teda, vlastne, mňa áno. Pozor, pre mňa je to dokonca málo! Chcem vedieť nielen o tých, čo ochoreli na covid či momentálne premenovanú chrípku. Chcem vedieť: Naozaj u nás ešte stále zomiera DENNE vyše štyridsať ľudí na onkologické choroby? Takmer šesťdesiati DENNE na srdcovo-cievne? Koľkí dnes doplatili na nezvládnutú nadváhu a zanedbanú hypertenziu? Koľko je nových cukrovkárov? A koľkí sa neskoro spamätali, keď si ten či onen vírus pochutnával na ich prefajčených pľúcach?

Takto si ja predstavujem precízne info správy.

Keď už strašiť, tak od podlahy!

Nech si stres podáva ruky so svojím najlepším kamarátom, strachom.

Veď komu sa najlepšie vládne, ak nie dokonale vystrašenému národu?

Áno, dalo by sa aj kultúrnejšie, rozumnejšie, citlivejšie.

Ale je niekto taký, kto by sa už konečne spamätal?

Čo ja viem…

Milan Markovič

Pozrite si aj rozhovor s Milanom Markovičom…

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať