Milan Markovič: Len pred necelými dvoma rokmi sme protestovali proti tým, s ktorými dnes protestujeme.

Čo ja viem…

Množia sa protesty. Na nejakej tribúne či aj bez nej, na uliciach, na námestiach a isto aj kdesi v krčme niekto len tak, pre seba, tresne päsťou do stola. Opozícii už nestačia parlamentné lavice, a tak organizuje, podnecuje, protestuje, čo jej sily stačia. A prečo by aj nie? Veď práve na to je opozícia opozíciou.

Zmätok v našich hlavách spôsobuje len to, že len pred necelými dvoma rokmi sme protestovali proti tým, s ktorými dnes protestujeme. Môžem sa však mýliť, lebo čo ak všetci tí nespokojenci sú práve tí, čo sa počas ficovlády triasli kdesi doma v kúte a s obavami pozorovali, ako sa nad ich obľúbeným Smerom čoraz viac zmráka a stmieva? A teraz z ničoho nič slniečko predsa len vykuklo a im sa črtajú nádeje na návrat ich hranatého obľúbenca…

Nie som si istý.

Nikoho z nich som sa nepýtal, odkiaľ pochádza, ku komu patrí a komu vernosť sľúbil. Kto sa v tom má vyznať?

V jednom však istotu mám: zbytočne sa obávajú a darmo protestujú, márne silami i hlasmi plytvajú. Daromne rodiny opúšťajú a za jesenného vetra spievajú, drukujú a pritakávajú. Netreba totiž.

Od samého rozhorčenia im akosi nedochádza, že v tom istom protivládnom snažení si rovnako cieľavedome a úspešne počína i sama vládna koalícia. Áno, mafiáni a korupčníci, štedrí živitelia oligarchov slovenských iba na chvíľu poľavili v obozretnosti, prehrali voľby a urazení konštatovali, ako ich, politických profíkov, zručne od koryta vysánkovali akísi politickí amatéri, dengľavci neduživí.

Skôr či neskôr však celkom isto prídu na to, že netreba mrhať akýmkoľvek úsilím.

Stačí si doma na gauči polebediť, ba aj zdriemnuť občas, v dobrom rozpoložení správy z telky vypočuť, s manželkou či milenkou pošpásovať, no a všetky argumenty proti tým nemehlám v úrade vlády – teda proti sebe samým – si poctivo povyrábajú všetci tí slobodne zvolení, čo ešte stále neprišli na to, že prišli slúžiť a nie panovať. Ešte aj to mizerne.

Netreba referendum, zbytočné je búchať na otvorenú bránu. Žeby to už dávnejšie nevedel každý?

Čo ja viem…

Milan Markovič

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Pozrite si aj rozhovor s Milanom Markovičom…

Mohlo by vás zaujímať