Rašia nám chlpy, telo je mľandravé a kilo po kile pribúda? Menopauza a moje experimenty, ako na to…

Menopauza? Meno a pauza vraj patria k sebe.

Moje meno, a hlavne moju osobu, som si s touto pauzou – menopauzou nespájala. Ale nedokázala som zastaviť Zem, aby sa prestala točiť okolo Slnka, a roky pribúdajú neúprosne aj mne. Ale aj tak som si naivne myslela, že táto pauza menom menopauza na mňa vyskočí, až keď budem ozaj babka, ktorá zháňa podpultovo fertuchu, galoše a šatku na hlavu, aby zakryla pravé nefalšované šediny.

A figu z jedle. Menopauza vôbec nie je rozprávkové babičkovské obdobie. 

 • Kilá začínajú pribúdať aj kostrnkám (rozumej, takým ženám, ktoré boli celý život chudučké).
 • Najhoršie je to v oblasti brucha, v prsiach je to práve žiadúce, teda pre tie kostrnky.
 • Pridávajú sa nepríjemné návaly horúčavy.
 • A začínajú rednúť kosti, dokonca môžu vypadávať vlasy či bolieť chrbtica a kĺby.
 • Metabolizmus sa výrazne spomalí a tie prirodzene štíhle priberú kilo ročne, my ostatné aj viac. Je to taká skrášľovacia kúra, ale v opačnom garde.
 • Aby toho nebolo málo, tak „skrášľovanie“ pokračuje tým, že ubúda kolagén a my sa začíname podobať na šarpeja.

A všetko to začne tým, že naše vaječníky prestanú vyrábať estrogén.

V podstate sú tri druhy estrogénu, keď to poviem tak ľudovo. Keď telo príde o ten z vaječníkov, tak sa tejto úlohy chopia nadobličky. Nerobia to moc dobre, lebo však sú v tom nové, a normálne som naštvaná a mám chuť im nadať, či sú pribrzdené. Veď oni tento estrogén nepoučia, čo má robiť, a on, zmätený, presúva tuk zo zadku do pneumatiky, čo máme okolo brucha. Ak sme ju doteraz nemali, tak teraz je nádej, že ju budeme mať. Tam sa udomácni okolo našich vnútorných orgánov, doslova k nim priľne a bráni im v činnosti. Čo má za následok hromadenie ďalšieho tuku.

A tradá… ocitáme sa v začarovanom tuku… teda kruhu.

Aby toho nebolo málo, tak estrogén sa stará o reguláciu vody v tele, takže sme pekne nafúknuté. 

Ďalej má vplyv na tvorbu molekúl cukru (veľmi zjednodušene napísané), ktoré viažu vodu a regulujú vlhkosť. A nielen pokožky! Prídeme aj o vlhkosť niekde, kde bola vždy potrebná ako vodičák pri šoférovaní. Niežeby to bez neho nešlo, ale nie je to úplne ono. Treba niečo na zvlhčenie… teda, ehm, na plynulú jazdu.

Keďže máme málo toho pohlavného hormónu, vrásky pribúdajú tak rýchlo ako nikdy doteraz.

Menopauza a kolagén…

Kolagén sa prestáva tvoriť, je ho menej, neprejaví sa to len na tvári, ale začnú nám haprovať kĺby. To je už  krôčik k osteoporóze. Estrogén je totižto zodpovedný aj za zabudovanie vápnika do kostí. No, a keďže ho máme menej a treba ho pri toľkých iných funkciách, tak je logické, že zrazu sú kosti oň ochudobnené. Niet divu, že každá tretia žena po 50-ke si dobre rozmyslí, či bude šťastne hopkať po schodoch, lebo ani nevie, ako dohopká so zlomeninou.

U nás v práci sa teraz striedajú tri kolegyne na PN, ktoré si zlomili nožičky. Všetky sú 55+. A nerobili žiadnu divočinu, len išli po schodoch, nejak sa to kdesi zvrtlo a oni zle dopadli.

A stále som ešte neskončila s negatívami.

Lebo kvôli takýmto banalitám by sme to nejak prežili s úsmevom a načo o tom vôbec písať. Je tu ešte najväčší bonus. Návaly tepla, keď sme teplo zababušené v perinkách. Kto to vtedy potrebuje?! No nikto! Kvôli nim a nočnému poteniu je spánok prerušovaný a nastupuje neskutočná únava. A to skutočne nechceme. Na spánok nám nikto nesmie siahať, ten sa nedá nahradiť žiadnou tabletkou či kofeínom. A to všetko len preto, že my, ženy, máme sťaby lusknutím prsta zrazu menej estrogénu.

Na prvý pohľad taľafatka, je tam toho, tak ho máme zrazu trošku menej, ale vidíte, čo to s naším telom navyvádza.

Už by som aj rada skončila s výpočtom nepríjemností, ale stále nekončím. 

 • Rašia nám chlpy kade-tade, hlavne na brade, a začíname sa podobať na ženu z Planéty opíc.
 • Telo je mľandravé napriek cvičeniu, ktorému sa začneme aspoň trochu venovať.

Ale je tu aj jedno pozitívum.

Strácame pamäť, takže občas zabudneme, v akom zúboženom stave vlastne sme. Aj vám napadlo, že riešenie je predsa jednoduché? Nemusíte mať na to ani mozog Einsteina, veď v dnešnej dobe nie je problém predsa doplniť estrogén v tabletkách.

A predsa je.

Viete prečo?

Lebo s takto umelo dodaným estrogénom utekáme infarktu oproti. A toto tiež nechceme, stačia nám tie nočné horúčavy napriek krutej zime. Inak, to tvrdia výskumy. To o tých infarktoch. Niektoré to zas vyvracajú. No je to veľmi diskutabilné, ale ja by som to neriskovala.

No, a teraz akože čo?! Máme to rovno všetky vzdať a ísť na výlet do krematória, nech vieme, do čoho ideme?! 

NIE!!!

 • Mojou odpoveďou je napríklad aj prerušovaný pôst. Počas neho si zregenerujeme tri dôležité orgány, ktoré nám pomáhajú pri metabolizme a regulácii estrogénu. Treba sa v prvom rade zamerať na pečeň. Potom na črevá a následne na už spomínané nadobličky.
 • Existujú bylinky, ktoré čistia pečeň, ostropestrec je skvelý, to je dávno známe, aj keď ja poznám niečo oveľa lepšie. Na črevá je výborné aloe, ale to tiež nepíšem žiadnu novinku.
 • A nadobličkám pomôžete, keď sa nebudete stresovať. Ja viem, som vtipná. Že nestresovať sa…

Menopauza a moje experimenty…

Tým, že prestanete zaťažovať telo kvantami jedla a neustálym trávením, telo sa vám odmení.

Keď som zistila, že menopauza sa už týka aj mňa, kupovala som si čaj vhodný na toto čarovné obdobie. Fungovalo to trochu, ale zrazu som mala pocit, že je tých návalov nejak viac. Skúsila som ho prestať piť a návaly pomerne ustúpili. To som už bola na prerušovanom  pôste.

Bolievali ma aj kolená, v noci som začala mať divné kŕče, dala som si magnézium, pomohlo to, ale predsa len tie kĺby strácali ohybnosť. Preto som vstávala ako stará babka. Opäť mi pomohol prerušovaný pôst.

A čo sa týka nadobličiek, keď mám pokojný deň, tak nemám skoro žiadny nával, a keď nejaký príde, tak je smiešne malý. Nedochádza k žiadnemu spoteniu sa.

Kolagén si dodávam sem-tam umelo, na trhu je toho habakuk, stačí si intuitívne vybrať. Mne vždy pomôže, vyzerám mladšie, a aj tie kĺby sa cítia lepšie, aj keď ten kolagén pijem kvôli pokožke. Však som stále žena a netúžim vyzerať ako ten pokrčený psík.

A pre istotu užívam vápnik. Nie samotný, vápnik potrebuje ďalšie aditíva, aby sa zabudoval do kostí. Nemienim byť totižto babka džokejka s nohami do O. A s paličkami v rukách.

A čo sa týka pneumatiky okolo bruška?

No to je ťažký oriešok. Telo sa vždy bráni a drží tuk pre obdobie nedostatku. Tak ho drží v špajze v tej pneumatike. A keď už ho minie všade, až potom začne spaľovať ten špajzový. No, ale my, ženy, chceme minúť ten špajzový ako prvý!

Pôjde to ťažko, nebudem klamať.

Netreba to vzdávať a cvičiť.

A sú aj čaje a bylinky na tuky. Mne to pomáha. Pneumatiku nemám.

Tak na dnes, myslím, stačilo. 

Ďakujem vám všetkým, ktorí ste dočítali až sem. Ak sú medzi vami takí, ktorí majú pocit, že nedostali všetky odpovede, môžete mi napísať, dole je link. Alebo si vyhľadajte informácie o prerušovanom  pôste. Niektorí do neho nemôžu vhupnúť hneď, lebo majú diagnózy, ktoré ho neodporúčajú.

https://www.facebook.com/groups/kochajsa

Magdaléna Ruttkayová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať