fbpx
Melánia Durdovanská: Ako si ma bicykel našiel

Melánia Durdovanská: Ako si ma bicykel našiel

Nepochádzam zo športovej rodiny, nikto z mojich rodičov sa nikdy žiadnemu športu nevenoval. To, že človek môže vykonávať nejaký šport som si uvedomila, až keď som sa vydala. Manžel hral aktívne volejbal, hokej, lyžoval a aj bicykloval. K športu viedol i nášho syna. Ja som bola len pasívny divák pri nákupe športových potrieb a oblečenia. Moja úloha bola postávať na svahu, keď lyžovali, čakať v bufete na štadióne, alebo doma pri knihe.

Dodnes neviem čo ma osvietilo, keď sa ma manžel spýtal či nechcem lyžovať. Odpovedala som, že na túto otázku čakám dlhé roky. Asi to bol v mojom živote taký prvý impulz, pretože v tom roku som zvládla nielen lyže, ale stala som sa aj držiteľkou vodičského oprávnenia. 

Pre niekoho úplne samozrejmé veci, ale pre mňa práve toto bolo impulzom, aby som sa zamyslela nad sebou a svojím životom. Vysvetlenie spočíva v tom, že v tomto období som mala veľkú nadváhu, rozhýbanie tela (ale aj myslenia) pre mňa znamenalo, že sa môžem k sebe správať aj inak.

Naštudovala som dostupnú literatúru a začala nový život

V priebehu 20 rokov som zhodila 35 kg, čo dokazuje, že to nebol hurá systém, ale cesta za premysleným cieľom. Vysvetľuje to aj fakt, že som v znamení „panny“ a tie sú známe svojou usilovnosťou, organizátorstvom a neustálou snahou docieliť dokonalosť. 

Postupne sa pohyb stal pre mňa určitým spôsobom závislosti. Pravidelne som navštevovala hodiny bodystylingu, step aerobiku, a kalanetiky.

Spoločný menovateľ bicykel

Človek prechádza jednotlivými etapami života, naberá skúsenosti, vyberá si ľudí, s ktorými si má čo povedať a chce s nimi stráviť viac času.

Obzerala som sa okolo seba a zistila, že postupne sa v mojej blízkosti socializuje skupinka, ktorá rada trávi spolu chvíle, kde zabudne na svoje starosti, kde nechce riešiť ťažké okamihy života, chce aktívne prežiť voľný čas a má jedno spoločné – bicykel. 

Bola to moja myšlienka sformovať skupinu ľudí, ktorých by spájal spoločný záujem, ale ešte to chcelo nejakú nadstavbu. Keď už budeme spolu bicyklovať a tráviť spoločne čas nech to má aj nejaký význam.

Malokarpatský amatérsky cykloturistický oddiel

Pochádzam z Pezinka, mesta v Malých Karpatoch, ktoré má dve priority – psychiatrickú liečebňu a vinohrady. Vychádzala som z tej prívetivejšej priority a to malebnosti Malých Karpát, vinohradov a výroby vína.  

Bolo rozhodnuté! Založíme združenie Malokarpatský amatérsky cykloturistický oddiel M.A.C.O. Stalo sa tak v decembri 2011. Za cieľ sme si dali propagovať malokarpatský región na Slovensku a aj za hranicami, podporovať šport a zdravý spôsob života a podporovať verejnoprospešné činnosti zamerané na rozvoj cyklistiky a turistiky.

Dobrodružstvo, relax a niekedy aj adrenalín

Hnacím motorom združenia som ja s manželom, vymýšľame víkendové programy, ale aj rôzne dovolenkové aktivity. Každým rokom sa sformuje skupina cyklistov, ktorá absolvuje dovolenku len na bicykloch s cyklobaglami, kde má uložený celý dovolenkový majetok. Je to dobrodružstvo, relax a niekedy aj adrenalín. 

Takto sme prešli rôzne časti Rakúska, Slovinska, Maďarska, Česka, Poľska, Nemecka, Talianska a Korziky. Všade bolo čo obdivovať a niekedy aj závidieť. Hlavne tie pekné a upravené cyklotrasy. Ja však nedám dopustiť ani na naše nádherné Slovensko. 

Cyklistické chodníky sú ešte v mnohých oblastiach raritou, ale prehliadka východného Slovenska na bicykli bola veľkým zážitkom.

Na propagáciu malokarpatského regiónu nám bola v roku 2015 poskytnutá dotácia zo Západoslovenskej energetiky, konkrétne na Múrsku cyklocestu (Rakúsko, Slovinsko, Maďarskú) a cyklocestu v oblasti Badacsóni (Maďarsko).

Okrem cyklistických aktivít sa venujeme aj iným činnostiam, napr. čisteniu lesa, alebo osvete. V roku 2017 nám bola poskytnutá finančná dotácia na zorganizovania seminára o prvej pomoci.

Teším sa, že okruh mojich známych a priateľov sú ľudia po 50tke, ktorí sú stále aktívni, majú nápady a vedia sa tešiť zo života.

Melánka Durdovanská

Mohlo by vás zaujať…

Mohlo by vás zaujímať