Max Kašparů: Sedliacky rozum a čisté svedomie sú hlavné piliere života. Odpúšťajme si navzájom…

Max Kašparů: Odpustenie ako liek

Ďalší diel rozhovoru s profesorom Max Kašparů venovaný tentokrát dospelým. V pokračovaní rozhovoru sme sa dotkli problémov dospelých v oblasti viery, ale aj psychiky.

Profesora som sa pýtala aj:

  • Vy ste najmä psychiater a kňaz. Veria dnes ešte ľudia v Boha? Resp. vedia v čo veria?
  • Niekde ste spomenuli, že podľa vás je najväčšia hrozba, že človek bude čoraz viac izolovaný sám od seba. Ako to máme chápať? A ako tej vlastnej izolácii zabrániť?
  • Nedávno som sa rozprávala s profesorkou Annou Hogenovou a jedna zo zásadných vecí, ktoré pomenovala je tzv. moderná krutosť. Dnes vám nezotnú hlavu, neskončíte na hranici… ale zosmiešnia vás, zbanalizujú, dajú vám nálepku… Vnímate to podobne a čo ako psychiater by ste ľuďom poradili, aby to ustáli? Prášky?
  • O sebe často hlásate, že ste neprispôsobivý občan. Ešte stále to tak máte? A prečo?
  • Ja vidím, že ľudia sa snažia hlavne na verejnosti všeobecne prezentovať ako veľmi prispôsobiví, aby zapadli. Nie je to ale falošné a nie je to potom aj dôvod, že to psychicky nezvládajú? Tú vlastnú faloš?
  • Sme v dobe, keď na nás útočí niekoľko kríz naraz a navyše, je veľa tém, ktoré sa treba akoby NAUČIŤ a recitovať presné slová. Nedaj Boh sa pomýliť a povedať chúlostivú tému nekorektne. Ako sa z tohto celého teda nezblázniť? Pýtam sa vás ako psychiatra…
  • Mnohým ľuďom sa preriedili ich celoživotné partnerstvá a priateľstvá. Sieť priateľov je však veľmi dôležitá pre spokojný a naplnený život… Ako sa vyrovnať s tým, že mnohým odišli zo života celoživotní kamaráti len kvôli rozdielnym názorom na očkovanie či opatrenia?

Verím, že rozhovor zaujme a aj pomôže.

Sledovať ho môžete priamo tu alebo na YouTube

Budem rada za zdieľanie a tiež o podporu, na Ko-FI https://ko-fi.com/odznovapodcast. Ak nechcete platiť kartou, môžete prispieť aj na účet vo FIO bank : SK45 8330 0000 0022 0165 1060 – do poznámky uveďte, že ide o dar. Ďakujem.

Pripravila: Martina Valachová

 

Mohlo by vás zaujímať