Max Kašparů: Deti sú neurotizované. Žije sa povrchne. Východisko? Hlboký rozhovor a záujem o dieťa

Max Kašparů: Deti sú neurotizované. Žije sa povrchne. Východisko? Hlboký rozhovor/Záujem o dieťa

Teším sa, že moje pozvanie do podcastu ODznova prijal pred časom profesor, psychiater a kňaz Max Kašparů. Bol pracovne na Slovensku a točili sme priamo v hotelovej izbe. Rozhovor si do dnešného dňa na YouTube a audio platformách pozrelo/vypočulo viac ako 100 000 ľudí. To mi naznačuje, že téma je hrozivo aktuálna. Pripomeňme si tému a profesorove odpovede. Na konci textu nájdete video, ktoré stačí spustiť tlačítkom play. Mimochodom, Max bude aj rečníkom na Festivale ODznova v pravdivosti v Bratislave 28.10.2023. Lístky sú dostupné tu: https://tickpo.zoznam.sk/sk/listky/festival-odznova-v-pravdivosti-34629/

Pýtala som sa ho aj:

  • Zbláznil sa svet? Prečo je dnes toľko problémov v oblasti psychiky u detí?
  • Aká je úloha nás dospelých pri výchove detí v čase, keď na nich útočia rôzne informácie zo všetkých strán?
  • Majú dnešné deti príliš veľa slobody a možností? Až sa v tom strácajú?
  • Je možné stanoviť hranice ochrany dieťaťa zo strany rodiča pred negatívnymi, traumatizujúcimi vplyvmi súčasného života? Ak áno, kde sú tie hranice, aby dieťa napokon nebolo ešte viac traumatizované realitou?
  • Čo považujete za najviac nebezpečné spomedzi rôznych agend a vplyvov, ak to tak môžem nazvať, ktoré máme aktuálne na stole a týkajú sa detí?
  • Jednou z najdiskutovanejších tém dneška je správne pochopenie ľudí a komunity LGBTI. Aby sa cítili prijatí. Ale ďalšia diváčka mi napísala otázku k vášmu postoju ku gejom a lesbám. Doslova sa pýta: Už nejakých „liečil“ vyháňaním diabla z nich? Ak áno, ako to prebiehalo a podarilo sa?  Čítala som, pri všetkej úcte voči pánovi Kašparů, že ich považuje, na rozdiel od lekárskej vedy, za chorých.“ Koniec otázky…  Mne sa nepodarilo nájsť zdroj k takémuto vášmu postoju. Počula som ale, že rozporujete 75 gendrov. Môžeme sa pri tejto téme pristaviť?
  • Nesúvisí náš pohlaď na nadmieru šikany medzi deťmi s tým, že si minulosť idealizujeme alebo zle pamätáme?
  • Ako podnietiť dospelých k uvedomeniu, že deti vychovávajú svojim príkladom? A, ak vychovávajú svojim príkladom a máme toľko problémov u detí, tak čo robia rodičia alebo škola zle?
  • Viete poradiť pár trikov a tipov ako na to, aby čím ďalej, tým menej detí, tínedžerov a mladých dospelých končilo u odborníkov?

Rozhovor sme zobrali komplexne.

Príjemné sledovanie priamo tu. Ak budete sledovať na YouTube, budeme radi za komentár a zdieľanie…

Pripravila a moderuje: Martina Valachová

Chcem poďakovať všetkým, ktorí podporujú tvorbu podcastu a obsahu 40plus.sk.

👉Aj vy sa môžete pridať tu: https://ko-fi.com/odznovapodcast/tiers

Mohlo by vás zaujímať