Máte covid – nevyšetria vás, nemáte covid – aj tak vás neošetria! Hovoríte si, že to je blbosť? Nie!

Máte covid – nevyšetria vás, nemáte covid – aj tak vás neošetria!

Hovoríte si, že to je blbosť? Nie! Je to paradox tejto doby!

Pred viac ako dvoma týždňami som bola pozitívna.

Nemala som až taký ľahký priebeh, i napriek tomu, že som bola očkovaná. U mňa však došlo ku komplikáciám, lebo som silná alergička a astmatička. Kašeľ, upchatý nos a zvýšená teplota stále pretrvávali, aj napriek tomu, že som brala všetky možné vitamíny, antibiotiká i antihistaminiká. Po týždni a pol, keď mi už vyšiel negatívny antigénový test, som opäť kontaktovala moju všeobecnú lekárku, že mám stále ťažkosti.

Čakala ma len telefonická konzultácia – prešla so mnou liečbu a odporučila ma na oddelenie infektológie na Kramáre. Ona v piatok neordinuje, a keďže do pondelka je ďaleko, mám ísť tam. Upozornila som ju, že ja už nie som pozitívna. Nie, pani doktorka trvala na tom, že patrím na infekčné, a tam ma vyšetria.

No nevyšetria! Nemám covid!

V nedeľu som sa dovolala do call centra polikliniky a vyžiadala si súrne odborné vyšetrenie. Objednali ma na pondelok o 10:30 hod. V pondelok ráno mi o 8:05 volala pani sestrička mojej lekárky, že je chorá, či súhlasím s vyšetrením u iného lekára. Keďže sa mi stav nezlepšoval, súhlasila som s vyšetrením, a o 10:35 som sa dostavila na vyšetrenie k pánovi doktorovi. Zrazu vyšiel z ambulancie a povedal mi, že si mám zobrať telefón a mám byť pripravená, že mi zavolá. Nechápala som…

Pán doktor mi z ambulancie zavolal a rozoberal môj zdravotný stav so mnou cez telefón! Ja som sedela v čakárni s ostatnými pacientmi a on mi telefonoval a rozoberal informácie o mojom zdravotnom stave.

Snažila som sa mu povedať, že ja som už NEGATÍVNA a prišla som na vyšetrenie. Nepomáhalo! On si išiel svoje a ubezpečoval ma, že on má dlhoročné skúsenosti, je odborník a vie mi určiť diagnózu a zhodnotiť môj zdravotný stav aj takto. No NEVIE!

Predpísal mi ďalšie antibiotiká na základe telefonátu so mnou a až na moju žiadosť ma poslal na RTG hrudníka. Povedal mi, že mám ísť dole na recepciu a on mi predpíše lieky a prinesie žiadanku. V totálnom šoku som zvesila a išla poslušne na recepciu.

V nemom úžase som si tam sadla a neverila som tomu, čo sa práve stalo.

To ako je toto možné? Po 20 minútach prišiel „lekár“ a podával mi s natiahnutou rukou žiadanku. Z posledných síl som mu povedala, že nemám LEPRU a vyprosím si takúto komunikáciu, jednanie a vyšetrenie! Nereagoval. Povedala som mu, že sa budem sťažovať. Jednoducho odvrkol, že môžem.

Našťastie sa mi podarilo ešte v tento deň si vybaviť RTG hrudníka a CRP test – všetko bolo negatívne, čiže antibiotiká a liečba, ktorú mi „pán doktor“ predpísal, boli úplne zbytočné, a teda jeho dlhoročné skúsenosti a jeho odborné znalosti asi nie sú až na takej vysokej úrovni, aby dokázal na základe telefonického rozhovoru určiť správnu diagnózu.

Realita dnešnej doby – máte covid – nevyšetria vás, nemáte covid – aj tak vás nevyšetria.

Kde je Hippokratova prísaha?

Kde je ten sľúbený nadštandard v súkromných zariadeniach? Nechcem hádzať všetkých lekárov do jedného vreca, lebo nájdu sa aj úžasní, chápaví a hlavne skúsení odborníci, ktorým som vďačná za ich starostlivosť a odbornosť. Vďaka vám a hanba tým „pseudo lekárom“.

Dáša Luknárová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať