fbpx

Horšie, ako náhla smrť, je pomalé umieranie. Platí to v živote aj v podnikaní. Ale dá sa to zmeniť…

Mastermind skupina - jej význam a zameranieHoršie, ako náhla smrť, je pomalé umieranie. Platí to aj v podnikaní. Dá sa to zmeniť?

Tento článok nie je pre každého. Môže pomôcť štyrom konkrétnym ľuďom. Ak sa v tom nespoznáte, ale napadne vám, komu by to mohlo pomôcť, prepošlite tento text vašim priateľom. Možno budete stáť pri zrode nového Baťu. Poďme na to…

Henrieta Hudecová už niekoľko rokov pomáha manažérom, ako nájsť ihlu v kope sena, prípadne, ako sa pozrieť na svoje podnikanie z výšky – pohľadom orla. Aktuálne sa rozhodla, že je čas podporiť malých a stredných podnikateľov alebo živnostníkov. Čo si budeme hovoriť, tým veľkým to aj vďaka dobe ide akosi samo…

Preto som sa rozhodla Heňu vyspovedať a zistiť pre vás, či by toto nebola cesta, ako von z toho, keď vám stagnuje podnikanie (a je jedno kvôli čomu)…

Heňa, keď ťa oslovím, že potrebujem pomôcť, lebo môj biznis postál, zacyklila som sa, nevidím ďalšie možnosti, mám pocit zlyhania alebo neúspechu… čo môžem od teba čakať?

Produktívny program na zrýchlenie a posilnenie progresu biznisu, ktorý ponúka, ako vyťažiť zo straty výhru. Jeho ťažisko spočíva v reflektovaní toho, s čím sa práve boríte/zápasíte. Nie z pohľadu vyplakania sa, ale hľadania možností riešenia. V debatách viete získať nové perspektívy či nadhľad nad tým, čím sa pracovne zaoberáte a aké výzvy pred vami stoja – tie, ktoré vidíte, aj tie, ktoré nevidíte. Vytváram priestor podpory a posunu pre majiteľov biznisov, ktorí majú chuť fungovať „inak“, a nielen túžia, ale aj skutočne chcú veci meniť. Aj seba.

V bezpečí malej skupiny (max. 5 členov) vám pomôžem hľadať a vytvoriť si konkrétne riešenia a odpovede na svoje potreby. A to aj vďaka tomu, že budem pútať vašu pozornosť na to, čomu ste doteraz pozornosť nevenovali, čo ste možno nevideli.

Keď tomu dobre rozumiem, je to niečo ako mastermind skupina s benefitmi. Prečo sa mi oplatí byť súčasťou?

Máš možnosť zdieľať svoje myšlienky a postoje, máš priestor nebyť so svojimi „starosťami“ sama a tiež získavaš predstavu, ako sa posúvať aj vďaka inšpirácii od ostatných členov skupiny. Aj toto môže byť benefitom pre tvoje aktuálne podnikanie. Nech ti čokoľvek nedovoľuje pokojne spať, môžeš o tom hovoriť bez toho, že by to bolo hodnotené alebo znevažované.

Princípom fungovania skupiny je rešpekt a empatické naladenie sa na každého jej člena. Členovia môžu získať inú perspektívu a tipy na riadenie svojho biznisu, zamestnancov, klientov či seba samého. Evolučný prístup k zmene, ktorý účastníkom sprostredkúvam, je nápomocný pri rozhodovaní sa, aký postoj zaujať pri hľadaní riešení pre prospešnú/produktívnu/udržateľnú/inovatívnu budúcnosť.

Súčasťou je aj kontext aktuálneho celospoločenského diania a extrémnej rýchlosti zmien, nepredikovateľnosti a častých disrupcií. Budeme sa zaoberať aj novou realitou na strane zákazníkov, zamestnancov, dodávateľov, cez oči „stakeholderov“ zapojených do vášho biznisu.

Čo musím urobiť, aby som sa do tvojej podpornej, rozvíjajúcej, inšpirujúcej a akcelerujúcej skupinky dostala?

Podnikateľ nemusí spĺňať žiadne podmienky, pre mňa je rozhodujúci iba jeho príbeh a záujem. Napíšte mi email čím skôr ( mailto:henrieta@vsetkozacinavhlave.sk ). Chcem počuť ten váš príbeh. Na prvom stretnutí vám rada odpoviem na akékoľvek vaše otázky a nájdeme to vaše „ČO“, na ktorom chcete pracovať. Keby vás to neoslovilo, nájdete si pre seba iný, vhodnejší prístup.

Novú skupinu chcem spustiť v utorok 1. 3. 2022, a teda dovtedy je potrebné si ma „oťuknúť“ na individuálnej kávičke, buď osobne (v BA), alebo virtuálne. Ešte je priestor prihlásiť sa do nej.

Než skupinu naplním, ponúkam 1 prípadne podľa potreby 2 individuálne konzultácie (hybrid online a podľa možností aj osobne), aby sa potenciálni záujemcovia presvedčili o tom, čo môžu získať. Využívam na to „diagnostické techniky“, ktoré slúžia na hľadanie dôležitého a získanie novej optiky. Úspech je závislý od oboch strán, preto veci potrebujú plynúť hladko. Je pre mňa dôležité vyskladať hodnotovo zladenú skupinu, kde vznikne atmosféra dôvery a diverzity, čo vytvára dobré predpoklady na profitovanie každého člena.

Skupinové stretnutia trvajú 2 hodiny vo frekvencii každé tri-štyri týždne, vždy v utorok dopoludnia.

Väčšina podnikateľov denne hasí problémy a potom nestíhajú viesť ani ľudí, ani seba. Ako sa s tým dá pracovať?

Výborná správa je, že sa s tým pracovať dá, ale iba ak skutočne chceme a otvoríme svoju myseľ pre niečo nové a možno nepoznané a atypické.

Ťažisko spočíva v osobnej motivácii, odhodlaní a chuti pustiť sa do úvah o zmene. Potom môže nasledovať dobrá príprava, dizajn a implementácia. Než k tomu dôjde, je potrebné pozrieť sa hlbšie do svojich hláv a aj pod povrch hladiny mora. Tam je kľúčových 90 % ľadovca, ktorý je osobným pilierom pre úspech.

Každá zmena má svoje fázy, ktoré majú svoju dôležitosť a stojí zato sa im náležite venovať. Inak platíme svoju daň.

Dvadsať rokov som vo vzťahovom biznise a potvrdzuje sa mi, že spoluprácou so zodpovedným a podporujúcim biznis partnerom dôjdeme ďalej v naplnení vízie alebo prekráčame do cieľa skôr. Rada sprevádzam ľudí aspoň pred bránu ich biznis zámeru. Veľká zodpovednosť je ale na nich samotných. Toto považujem za fér avizovať dopredu.

Počas 5 modulov tohto programu ponúkam podporu a win-win partnerstvo, vytvorím priestor na zmenu, podržím v náročných fázach, oslávime rýchle víťazstvá a naruším cyklenie sa v začarovanom kruhu či starých koľajach.

Stretávaš sa často s presvedčením ľudí, že sa veci nedajú meniť?

Samozrejme. Myslím si, že bariérou osobného rastu a zároveň aj podnikania sme my sami. Je to ale komplexnejšie. Sú za tým napríklad naše skúsenosti, zážitky, výchova, prostredie, priradenie vlastnej interpretácie tomu, čo vidíme a počujeme, vedomé a nevedomé presvedčenia atď. Týmto limitujeme sami seba. Moje nastavenie je opačné, proaktívne. Verím, že všetko je možné. Zdroje a možnosti sú extra-široké a veľakrát na dosah.

Zámerom programu je aj to, aby ste sa zbavili starých, zabehaných a dnes nefunkčných koľají myslenia a postojov. Svet okolo sa veľmi zmenil a mení. Transformácia sa deje na všetkých úrovniach., t. j. aj váš biznis potrebuje nabehnúť na takú vlnu, ktorá mu umožní dostatočnú adaptabilitu na vonkajší svet. Veľa ľudí je zbytočne v hneve, odpore a strachu z tohto celého. Čo je pochopiteľné, vzhľadom na bezmocnosť, ktorú cítia. S tou sa dá aktívne a cieľavedome pracovať.

Ako vie k tomu prispieť tvoj program? A ako sa budú veci dariť vďaka tomu, čo ponúkaš?

Program zahŕňa prácu na sebapoznaní, iniciuje zapojenie a zaangažovanie zamestnancov do procesu zlepšovania a zmeny. Vytvára to predpoklad na získanie silnejších prepojení medzi ľuďmi, využitie ich zručností, posun ich postoja a motivácie a možno aj ich lepšie pochopenie. Prináša aj zručnosti, na ktorých sa dá udržateľnosť podnikania stavať.

Zároveň posilňuje odvahu a otvorenosť. Úspech závisí od ochoty a odvahy majiteľa biznisu zdieľať svoje výzvy, experimentovať s novými možnosťami a tiež miery prototypovania, experimentovania a implementovania riešení do podnikania. V „hre“ je určite aj cieľavedomosť, odolnosť a schopnosť vytrvať.

Je ťažká doba. Ľudia nemajú peňazí nazvyš. Najmä tí malí a strední. Kto si môže tento program dovoliť a koľko to bude stáť?

Dovoliť si ho môže každý, kto verí, že má zmysel investovať do zrýchlenia progresu a prosperity firmy, ktorú vybudovali. V dnešnej situácii je náročné zadefinovať si, na čom majitelia postavia svoju budúcnosť. Výšku tejto investície považujem za férovú pre obe strany.

Program začína individuálnym stretnutím (venujem ho každému záujemcovi zDARma), kde si povieme viac k obsahu aj k cene. Program obsahuje 5 modulov práce v miniskupine (max. 5 majiteľov biznisu z prostredia malých a stredných podnikov). Medzi každým modulom ponúkam možnosť individuálnej konzultácie, každý tak získa aj 5 individuálnych stretnutí. Na americký spôsob ponúkam aj bonusy.  Mám rada win-win aj vo finančnom ohodnotení a som pripravená obchodovať a aj experimentovať.

Pri takýchto investíciách chcú ľudia nejakú garanciu, že sa to vyplatí.

Nejdem cestou nablýskanej marketingovej kampane a lacných sľubov. Viem dať garanciu na proces, ktorý vychádza z najnovších výskumov o tom, ako zmenu nielen urobiť, ale aj udržať si takéto nastavenie a vnímať svoj biznis, ľudí atď., inak.

Moje skúsenosti a profesionalizácia, ktorou sa intenzívne posledné roky zaoberám, stavili na dôveru ako hodnotu, ktorá je pre mňa zásadná. Dôverujem ľudskému potenciálu a schopnosti presadiť zmenu. Dôverujem aj sebe v tomto procese, lebo viem, s čím mám dočinenia.

Viac ako 10 rokov som počúvala, čím žijú top manažéri nadnárodných, lokálnych, ale aj menších SME firiem. Fascinoval ma ich firemný svet. Ja som z pozície bankárky pre nich hľadala finančné riešenia, aby dosahovali spokojnosť, rast a dokonca som nejakú dobu aj svojím podpisom schvaľovala úvery. Za každým rozhovorom však bol pre mňa v prvom rade človek. Osobnosť. A jej silný príbeh. Človek, ktorý svojim líderstvom zadáva tempo úspechu firmy, formuje jej kultúru, hodnoty a bezpečie.

Vďaka bohatej zbierke príbehov som sa ocitla v situáciách, ktoré formovali moje presvedčenie, zručnosti a postoje, o ktoré sa dokážem oprieť. Rozvinula sa moja „superzručnosť“, ako o tom hovorí moja mentorka, že dokážem posúvať ľudí k novým kvalitám a optike v ich živote.

Henrietu v prípade záujmu o viac informácií kontaktujte tu: henrieta@vsetkozacinavhlave.sk

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať