Máš nadváhu v génoch? Dlho som počúvala, že som postavou po tatkovi. Aj rici, aj cici. Že štíhla nebudem!

Máš nadváhu v génochMáš nadváhu v génoch? Dlho som počúvala, že som postavou po tatkovi. Aj rici, aj cici. Že štíhla nebudem!

Celý život som držala nejakú diétu, hádam od puberty. Nikdy som nebola tučná, moja najvyššia váha bola okrem tehotenstva asi 69 kíl. A aj to bolo v časoch osobnej životnej tragédie. Bežne som sa pohybovala váhovo asi 56 – 64 kíl, záležalo od toho, či mi chutilo viac, či menej. Dlho som počúvala: Máš nadváhu v génoch. Že som postavou po tatkovej strane, čo znamenalo aj rici, aj cici.

Akosi som si vsugerovala, že štíhla byť nemôžem…

Pri výške trpaslíka 163 cm asi ani 69 kíl nie je nejaká dráma, ale… No, jednoducho, chcela som to zmeniť. Cvičenie v posilňovni nie je nič pre mňa, radšej mám dlhú chôdzu pešo. Skrátka, nie som športový typ.

Nedávno na mňa vyskočila reklama na nejakú kliniku s certifikovanými výživovými poradcami, tak reku vyskúšam, keďže bola možnosť priamo v našom meste. Tak dobre som sa už dlho nepobavila. Pani bola od začiatku veľmi nepríjemná. Chovala sa ku mne, ako keby som bola 100-kilová. Dozvedela som sa, že mám veľkú nadváhu a skoro už obezitu. Som tučná s veľkým bruchom. No proste samé lahôdky.

Potom ma pani odborníčka vážila…

Odvážila ma spôsobom, že som bola za závesom a ona niečo montovala na váhe. Ale najprv zisťovala, či viem svoju aktuálnu váhu. Potom zavalila o 7 kíl viac, ako bežne mám, a oznámila mi, že sama schudnúť určite nezvládnem. Teda, rozumej, bez jej pomoci.

Tá pani ani nevie, ako mi veľmi pomohla tou vetou!

Som od prírody dosť tvrdohlavá a rada idem za tým, čo chcem. Ok, milá pani, môžeme sa staviť, že to zvládnem aj bez vás a aj bez dotovania vašich nezmyselných rád. Začala som hneď druhý deň zo stravou low carb, ktorú som už pred rokom mala nastavenú. Tento spôsob stravovania mi veľmi vyhovuje, lebo nemám potrebu počas dňa vyžierať hlúposti a pre mňa je dlhodobo udržateľný.

Po mesiaci zisťujem, že napriek tomu, že jem veľa a hlavne zdravo a jednoducho, mám o 6 kíl menej.

Bez hanby priznávam, že mám určite krízu stredného veku, lebo som začala aj s tvárovou jogou.

Týmto príspevkom som sa, dúfam nikoho nedotkla, chcela som len napísať moje postrehy, ako dokáže pár viet človeka naštartovať negatívne (mama), ale aj pozitívne („milá“ pani poradkyňa).

Verím, že všetky by sme sa mali cítiť dobre vo vlastnom tele. A áno, aj ja sa budem celkom isto cítiť výborne, ale všetko postupne. V dobe, kedy na nás vyskakujú samé vyretušované chudé dievčatá, sa ani nedivím, že je zrazu toľko zakomplexovaných dievčat, ale aj kompetentných kvázi odborníkov s predraženými preparátmi, ktoré určite zaručia štíhlu postavu, ale aj peňaženku.

Máš nadváhu v génoch?

Čakám, že budú isto pripomienky o pozitívnom myslení a podobné múdrosti. Sú aj krásne silné ženy, napr. plus size modelky, tie si s radosťou pozriem aj ja. Každá, samozrejme, ako sa cíti. Verte, že ja som totálne zmenila svoje myslenie už dosť dávno, akurát s postavou momentálne spokojná nie som, a preto s ňou niečo robím. Ako bonus mám dobrý spánok a upravený tlak, rovnako zmizla chuť na sladkosti.

Majte sa pekne, a chlapi, viac hovorte svojim ženám, že sú krásne.

Predsa len pozitívny prístup je zdravší pre ženu a aj váš vzťah.

Zuzana Stanek

Korektúra: Katarína Málková

Máte obezitu a nadváhu „v rodine“?

Tvrdenie, že za mnohé choroby môže predispozícia v rodine býva niekedy interpretované zle. Platí to aj pre nábeh na obezitu či nadváhu. Hovorí MUDr. Honza Vojáček.

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať