Martin Kasarda. Už sme tu?

Martin Kasarda. Už sme tu?

Našej planéte dochádza s najagresívnejším tvorom trpezlivosť. Zohrieva sa a môžeme to brať ako alergickú reakciou na to, čo jej už niekoľko storočí robíme.

A pritom je naša planéta tak krásna. Keď si budete čítať v knihe A. Fothergilla a K. Scholey Naša planéta (Ikar, 2019), budete konfrontovaní s nádhernými obrázkami a hrozivými informáciami v texte. O tom, ako ubližujeme našej planéte.

Táto kniha nie je rozprávka o krásach prírody, ale varovanie. Samotná publikácia vznikla ako sprievodca k dokumentárnemu seriálu spoločnosti NETFLIX, ktorý si dal za cieľ zmapovať najúžasnejšie biotopy našej planéty. A tak akosi sa k tomu pridali aj informácie o strašidelných zmenách životného prostredia.

Vyzerá to, že z pohľadu dejín vesmíru prežívame naše posledné minúty. Život na tejto našej planéte vskutku visí na vlásku. Ale dobrá správa je že naša Zem má úžasné samoopravovacie mechanizmy. Len jej trošku, my ľudia, prekážame. Sme ako peľové zrniečka, ktoré – ak je ich veľa – môžu spôsobiť alergickú reakciu. A keď si Zem kýchne…

Budúcnosť našej prítomnosti na planéte len od nás, píšu autori a potom postupne predstavujú jednotlivé biotopy od zamrznutých arktických plání až po horúce púšte. A všade poukazujú na to, čo spôsobuje činnosť človeka.

„Sme v kritickom bode, v okamihu, keď sme spoznali nebezpečný stav nášho sveta.“

A čo máme preto urobiť, pýtate sa? Rozhodovať sa správne a podporovať všetko, čo smeruje k lepšej ekologickej čistote –  od separácie odpadov po voľbu zodpovedných politikov.

Autori varujú, ale zároveň nezabúdajú dodať: ak sa budeme správať zodpovedne dnes – nie zajtra, ale dnes – máme šancu. Ale musí sa nám podariť uvedomiť si, že degradácia životného prostredia nie je zlúčiteľná s našou existenciou.

Takže tentoraz sa šuchnite s knihou nie do postele, ale do prírody a okrem obrázkov nechajte na seba pôsobiť aj čerstvý vzduch, bzukot hmyzu, spev vtákov a užívajte si, kým je čo.

Martin Kasarda

Mohlo by vás zaujímať