fbpx
Martin Kasarda: Tiene a postavy paralelného Londýna

Martin Kasarda: Tiene a postavy paralelného Londýna

Upršaný víkend? Poďte do sveta podzemného Londýna. Neil Gaiman a jeho bizarná fantasy Nikdekoľvek vás bude rovnako dobre baviť, ako strašiť. Jedna z najlepších kníh, ktorú zhltnete ako anglické raňajky.

Kto bol v Londýne, ten vie, že je to podivné mesto. Nie preto, že tam jazdia vľavo a všetci policajti úctivo používajú slová ako prosím a ďakujem. Ani preto, že si aj v tej najposlednejšej krčme môžete spokojne dať čaj a nikto sa nečuduje vašej výstrednosti.

Mesto zahľadené do seba

Londýn je prosto mesto, ktoré je zahľadené do seba, nevšimlo si (lebo nemuselo), že je aj iný svet, ako ten jediný naozajstný londýnsky. A zároveň je to mesto, ktoré je plné spoločenských rituálov i mágie, extrémne bohatých i tých, čo žijú za okrajom spoločnosti. Mesto, kde smrť je rovnako pravdepodobná, ako to, že sa labyrintom metra dostanete aj do miest, ktoré v Londýne neexistujú.

Alebo ste si doteraz mysleli, že neexistujú.

Cestou na večeru

Pre hlavnú postavu Richarda je Londýn spočiatku splnený sen – prichádza kdesi zo severu, finančný analytik, ktorý žije svoj suchopárny život, šťastne vo vzťahu s otravnou, ale bohatou budúcou snúbenicou. Lenže cestou na večeru do drahej reštaurácie vypadne z akýchsi čudných dverí na ulicu dievča, zjavne zranené. Richard sa vzoprie svojej priateľke a zranenej dievčine chce pomôcť.

Lenže zranená dievčina nie je z toho viditeľného Londýna. Toto je začiatok zápletky, ktorá Richarda vtiahne do paralelného sveta londýnskeho podzemia, katakomb, fantastických priestorov, iného metra, vládcov, bánd, vrahov, zabijakov, šašov. V tom hornom Londýne netušia, čo za nový svet majú pod nohami.

Zo zranenej dievčiny s podivným menom Dvierka sa vykľuje akási hľadaná najstaršia dcéra zabitého architekta paralelných priestorov, ktorú naháňajú niekoľko storoční nájomná vrahovia s typicky britským nonšalantným aristokratickým nadhľadom.

Prezrádzať, čo všetko sa v knihe udeje, je nemožné a nepochybne aj nefér voči čitateľovi, jednoducho preto, že ohňostroj fantázie sa Neilovi Gaimanovi podarilo odpáliť dokonale. Ak máte radi karnevaly, blšie trhy, príšery, silné hrdinky, zmätených kráľov podsvetia a vrahov – džentlmenov, skočte s knihou Nikdekoľvek do postele. Ale dobre zamknite, aby vás nenavštívili podivné bytosti z temného kráľovstva pod našimi nohami.

Martin Kasarda

Mohlo by vás zaujať…

Mohlo by vás zaujímať