fbpx
Martin Kasarda: Svätý Ziggy Stardust

Martin Kasarda: Svätý Ziggy Stardust

David Bowie už tri roky býva v muzikantskom raji. Ale jeho muzika, občas radostná, často osamelá, depresívna, tanečná i meditatívna, ale hlavne osobitná, je tu stále s nami.

Svet populárnej kultúry by bol iný, keby ho nebolo. Bol jeden z prvých, kto sa nehanbil a neskrýval svoju bisexuálnosť. Bol jedným z tých, ktorí sa pohybovali medzi Iggy Popom, Andy Warholom či johnom Lenonom s nonšalanciou génia, ktorý na čokoľvek siahol, premenil na umenie. A trochu aj na peniaze. Ale zaslúžene.

Ak sa vám veľmi nechce čítať, ale hlavne nasávať atmosféru Bowieho života, máte teraz k tomu možnosť viac než výnimočnú. Bowie – Ilustrovaný životopis pripravila španielska autorsko-ilustrátorská dvojice Fran Ruiz – Mariá Hesseová.

Maestro rozpráva o svojom živote, hudbe, rodine, kokaíne, kamarátoch, manželkách, milenkácha  milencoch. Text s príjemne uletenými obrázkami pôsobí priam ako surrealistický artefakt a pritom si zachováva Bowieho ducha. Je nonšalantný, aristokratický, dekadentný, chladný, ale pritom smutný z toho, že ten čas jednoducho preteká pomedzi prsty.

Nečakajte vyčerpávajúce fakty, na to si musíte nájsť iné životopisné knihy. To, čo na vás v tejto knihe čaká je sex, drogy a rock and roll v kondenzovanej podobe, ale aj príbeh o tom, ako sa divoké šesťdesiate a zahmlené sedemdesiate roky postupne premenili na dobre fungujúci kultúrny priemysel. A David Bowie sa z temer psychotického outsidera zmenil na neprehliadnuteľnú charizmatickú ikonu.

Keď si s Bowiem ľahnete pod perinu, nezabudnite si pustiť niektoré z jeho piesní, najlepšie tie, ktoré sa v knihe priamo spomínajú. Zážitok.

Martin Kasarda

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať