fbpx
Martin Kasarda: Paličkári alebo divní ľudia kráčajúci v parku?

Martin Kasarda: Paličkári alebo divní ľudia kráčajúci v parku?

Aj keď nepochybne najzdravší je pohyb na zdravom tele, isto vám vhod padne, ak sa pravidelne budete hýbať aj na čerstvom vzduchu. Obujte si dobré tenisky, vezmite správne paličky a vyberte sa ťukať s nimi do prírody.

Videli ste ich (nás)? Divní ľudia, ktorí kráčajú zrýchlene po parku, lesnej ceste a popri tom za sebou tak nejak čudne ťahajú paličky, ani ich poriadne nezapichávajú. Sú vystretí a, preboha, tvária sa šťastne! Mimozemšťania!

Nordic walking? Áno, počuli ste, chôdza s paličkami. To predsa zvládne každý, veď mnohí chodia aj s francúzskymi barlami. Posmeškov si teda vypočujete dosť, či trénujete v lete na zimné bežky, či nevládzete. A prečo sa stále pri tom usmievate, dnes, na zachmúrenom Slovensku?

Nuž, nordic walking je v prvom rade ten najlepší pohyb, ktorý môžete telu darovať. A začať s ním môžete spokojne aj v päťdesiatke, pretože tento šport si nevyžaduje mladé telo, ale mladého a  odvážneho ducha. To mladé telo si prechádzkami spravíte. Neveríte?

Prečítajte si o jeho histórii, benefitoch pre zdravie, základoch i finesách tohto geniálneho športu. Lucia Okoličányiová to vo svojej knihe Moderný nordic walking zhrnula excelentne. Veľmi dobre pripravená učebnica toho, ako sa správať k svojmu telu a svojej duši.

A viete, prečo je tento pohyb výborný? Lebo tu nejde o preteky, o to, kto bude rýchlejší, ale o pohodu. Počas nordic walking sa dokonca odporúča, ak idete s priateľmi a rozprávate sa pritom. Nie je dôležité, kto vyhrá, pretože sa hýbete pre seba. A keď robíte niečo pre seba, tak sa prosto musíte usmievať. Blázni s paličkami, nám je teda dobre

Keď prídete domov po troch – štyroch kilometroch nordic walkingu, spokojne sa hoďte do perín a prečítajte si o tom, čo ste robili. Vaše telo vás pochváli. Spálili ste veľa kalórií, rozhýbali stuhnuté svaly a omladli ste. Takže aj ten najzdravší pohyb bude potom lepší.

Martin Kasarda

Mohlo by vás zaujímať