fbpx
Martin Kasarda: Paličkári alebo divní ľudia kráčajúci v parku?
Domov / S knihou v posteli / Martin Kasarda: Paličkári alebo divní ľudia kráčajúci v parku?

Martin Kasarda: Paličkári alebo divní ľudia kráčajúci v parku?

Aj keď nepochybne najzdravší je pohyb na zdravom tele, isto vám vhod padne, ak sa pravidelne budete hýbať aj na čerstvom vzduchu. Obujte si dobré tenisky, vezmite správne paličky a vyberte sa ťukať s nimi do prírody.

Videli ste ich (nás)? Divní ľudia, ktorí kráčajú zrýchlene po parku, lesnej ceste a popri tom za sebou tak nejak čudne ťahajú paličky, ani ich poriadne nezapichávajú. Sú vystretí a, preboha, tvária sa šťastne! Mimozemšťania!

Nordic walking? Áno, počuli ste, chôdza s paličkami. To predsa zvládne každý, veď mnohí chodia aj s francúzskymi barlami. Posmeškov si teda vypočujete dosť, či trénujete v lete na zimné bežky, či nevládzete. A prečo sa stále pri tom usmievate, dnes, na zachmúrenom Slovensku?

Nuž, nordic walking je v prvom rade ten najlepší pohyb, ktorý môžete telu darovať. A začať s ním môžete spokojne aj v päťdesiatke, pretože tento šport si nevyžaduje mladé telo, ale mladého a  odvážneho ducha. To mladé telo si prechádzkami spravíte. Neveríte?

Prečítajte si o jeho histórii, benefitoch pre zdravie, základoch i finesách tohto geniálneho športu. Lucia Okoličányiová to vo svojej knihe Moderný nordic walking zhrnula excelentne. Veľmi dobre pripravená učebnica toho, ako sa správať k svojmu telu a svojej duši.

A viete, prečo je tento pohyb výborný? Lebo tu nejde o preteky, o to, kto bude rýchlejší, ale o pohodu. Počas nordic walking sa dokonca odporúča, ak idete s priateľmi a rozprávate sa pritom. Nie je dôležité, kto vyhrá, pretože sa hýbete pre seba. A keď robíte niečo pre seba, tak sa prosto musíte usmievať. Blázni s paličkami, nám je teda dobre

Keď prídete domov po troch – štyroch kilometroch nordic walkingu, spokojne sa hoďte do perín a prečítajte si o tom, čo ste robili. Vaše telo vás pochváli. Spálili ste veľa kalórií, rozhýbali stuhnuté svaly a omladli ste. Takže aj ten najzdravší pohyb bude potom lepší.

Martin Kasarda

VÍKENDOVÝ REŠTART II.Po 40ke sa menia naše priority, mení sa telo, mení sa aj rozmýšľanie. Ak ste doteraz napríklad necvičili, cítite, že asi by ste mali. Lebo chrbát bolí. A telo sa tiež ťažšie udržiava v kondícii.

Dámy, ktoré zažili náš jarný reštart už vedia, že na našom pobyte sa nudiť nebudú. A máme pre všetkých absolútnu pecku. V sobotu nás na turistike kombinovanej s Nordic Walking bude sprevádzať Róbert Kormaňák. Oravák znalý prostredia Zuberca a Roháčov. Budeme hľadať aj balans v živote. Víkend bude aj o rozhovoroch s odborníkmi na témy ako sa stravovať, či a ako cvičiť - lektorky Nela Sullens a Elena Bernáthová.  Ujsť z reality a naučiť sa vytvoriť si realitu novú, Aj taký bude náš pobyt!

Pridajte sa