fbpx
Martin Kasarda: Láska je duševná porucha

Martin Kasarda: Láska je duševná porucha

Milovali ste niekoho celou svojou dušou, tak, že ste nevedeli spať, obsedantne mysleli len na neho a boli ste ochotní urobiť všetko preto, aby ste tú osobu získali, aj keby sa pritom more na púšť zmenilo?

Frank Tallis je britský psychológ a tiež autor detektívok odohrávajúcich sa v secesnej Viedni na prelome 20. storočia, v ktorých hrá dôležitú úlohu psychoanalýza. Jeho najčerstvejšia novinka v slovenčine – Nevyliečiteľný romantik (a ďalšie znepokojivé odhalenia) je súborom príbehov z ambulancie psychoterapeuta.

A hlavná téma? Láska.

Láska ako psychická porucha, aby sme boli presnejší, psychické poruchy, na začiatku ktorých bola láska.

Chorobná žiarlivosť, ktorá prerástla do obťažovania, sledovania a hysterických prejavov. Či neuveriteľná potreba neustáleho sexu a telesnej lásky. Strata zmyslu života, keď po niekoľko desaťročnom partnerskom vzťahu jeden umrie. Alebo falošné obsedantné zamilovanie sa do cudzej osoby sprevádzané až takým obťažovaním, že sa ten druhý musí odsťahovať do Austrálie. Alebo príbeh o láske a fanatizme, v ktorom sa zapálený kresťanský aktivista hlásajúci vieru zmení na násilníka.

Život (a Tallis) píše priam až neuveriteľné príbehy o našej potrebe milovať a nechať sa milovať druhými.

Láska vie byť nielen krásna, ale aj deštruktívna, nivočiaca životy.

Keď budete čítať Nevyliečiteľného romantika, spomeniete si aj vy nepochybne na známych zo svojho okolia, ktorí si svojim peklom lásky niekedy prešli. A aj keď Tallis obhajuje pekné vzťahy, aj tak s vám bude zdať, že láska je čudná psychická porucha.

Tallis ako správny psychoterapeut pristupuje k témam nežne, s pochopením, láskavým humorom a dobrou vierou, že byť normálny je nesmierne ťažká, až nesplniteľná úloha. Hlavne ak ste sa nakazili vírusom lásky.

Ideálna májová knihy pre tých, ktorí si chcú pomeditovať nad zmyslom života. S touto terapiou lásky len tak ľahko spod periny nevyleziete.

Martin Kasarda

Kniha vyšla vo vydavateľstve: INAQUE

Preklad: Lucia Halova

Mohlo by vás zaujímať