fbpx
Martin Kasarda: Kto hodil kameňom?

Martin Kasarda: Kto hodil kameňom?

Je máj 1945, sme v Brne a Gerta Schnirch s niekoľkomesačnou Barborou kráča do neznáma. Lebo je Nemka a transport z povojnových Čiech do Rakúska sa nepýta, či sa jej to páči, alebo nie. Kolektívna pomsta.

Kateřina Tučková, autorka dnes preslávených Žítkovských bohýň, sa v románe Vyhnanie Gerty Schnirch rozhodla pichnúť do osieho hniezda česko-nemeckých povojnových vzťahov. „Vďaka“ princípu kolektívnej viny sa nemecká časť obyvateľstva musela z hodiny na hodinu zbaliť a pešo vydať na pochod k rakúskym hraniciam.

Román Vyhnanie Gerty Schnirch, ktorý v českom jazyku vyšiel v roku 2009, vychádza zo skutočných historických udalostí. Na konci mája 1945 bolo asi dvadsaťtisíc obyvateľov Brna nemeckej národnosti donútených vydať sa na pochod. Približne tisícsedemsto z nich neslávne známy „pochod smrti“ z Brna na hranice neprežilo.

Gerta Schnirch je po matke Češka, po otcovi Nemka. Má však smolu, lebo jej otec viac než sympatizoval s Hitlerom a tak jej nálepka Nemky prischla. A to sa v máji 1945 pomstychtivým Čechom rátalo.

V transporte smrti prežije Gerda a jej dcéra epidémie a choroby, aby skončila na nútených prácach na južnej Morave. Postupne sledujeme, ako Gerta znovu získa československé občianstvo, prežíva kolektivizáciu, vracia sa do Brna a sleduje spolu s dcérou búrlivé udalosti druhej polovice dvadsiateho storočia, príchod Rusov, normalizáciu až po zmenu režimu v roku 1989.

Z malej Barbory vyrastie žena, ktorá vlastne nechápe svoju mamu, jej osud, chce prežiť „normálny“ život brnianskeho dievčaťa a ženy. Ale biľag „nemeckého“ na nej zostáva, dejiny sa nezabúdajú, keď sa chce človek pomstiť. Kolektívne, len tak z plezíru.

Kniha Vyhnanie Gerty Schirach Kateřiny Tučkovej je ďalší z dobrých textov o tom, ako veľké dejiny zametajú s ľudskými osudmi.

Martin Kasarda

Víkendový Reštart tela a mysle september 2020

Naše Reštarty sú povestné príjemnou atmosférou a tiež aj osobným prístupom. Tentokrát sme opäť siahli po skvelom Welness hoteli Kontakt vo Vysokých Tatrách, ktorý vám dovolí aj mimo pevného programu…
Pre čitateľov magazínu teraz 20 percentná zľava na tvorivý materiál použitím kupónu zlava40plus