fbpx
Martin Kasarda: Kto hodil kameňom?
Domov / S knihou v posteli / Martin Kasarda: Kto hodil kameňom?

Martin Kasarda: Kto hodil kameňom?

Je máj 1945, sme v Brne a Gerta Schnirch s niekoľkomesačnou Barborou kráča do neznáma. Lebo je Nemka a transport z povojnových Čiech do Rakúska sa nepýta, či sa jej to páči, alebo nie. Kolektívna pomsta.

Kateřina Tučková, autorka dnes preslávených Žítkovských bohýň, sa v románe Vyhnanie Gerty Schnirch rozhodla pichnúť do osieho hniezda česko-nemeckých povojnových vzťahov. „Vďaka“ princípu kolektívnej viny sa nemecká časť obyvateľstva musela z hodiny na hodinu zbaliť a pešo vydať na pochod k rakúskym hraniciam.

Román Vyhnanie Gerty Schnirch, ktorý v českom jazyku vyšiel v roku 2009, vychádza zo skutočných historických udalostí. Na konci mája 1945 bolo asi dvadsaťtisíc obyvateľov Brna nemeckej národnosti donútených vydať sa na pochod. Približne tisícsedemsto z nich neslávne známy „pochod smrti“ z Brna na hranice neprežilo.

Gerta Schnirch je po matke Češka, po otcovi Nemka. Má však smolu, lebo jej otec viac než sympatizoval s Hitlerom a tak jej nálepka Nemky prischla. A to sa v máji 1945 pomstychtivým Čechom rátalo.

V transporte smrti prežije Gerda a jej dcéra epidémie a choroby, aby skončila na nútených prácach na južnej Morave. Postupne sledujeme, ako Gerta znovu získa československé občianstvo, prežíva kolektivizáciu, vracia sa do Brna a sleduje spolu s dcérou búrlivé udalosti druhej polovice dvadsiateho storočia, príchod Rusov, normalizáciu až po zmenu režimu v roku 1989.

Z malej Barbory vyrastie žena, ktorá vlastne nechápe svoju mamu, jej osud, chce prežiť „normálny“ život brnianskeho dievčaťa a ženy. Ale biľag „nemeckého“ na nej zostáva, dejiny sa nezabúdajú, keď sa chce človek pomstiť. Kolektívne, len tak z plezíru.

Kniha Vyhnanie Gerty Schirach Kateřiny Tučkovej je ďalší z dobrých textov o tom, ako veľké dejiny zametajú s ľudskými osudmi.

Martin Kasarda

VÍKENDOVÝ REŠTART II.Po 40ke sa menia naše priority, mení sa telo, mení sa aj rozmýšľanie. Ak ste doteraz napríklad necvičili, cítite, že asi by ste mali. Lebo chrbát bolí. A telo sa tiež ťažšie udržiava v kondícii.

Dámy, ktoré zažili náš jarný reštart už vedia, že na našom pobyte sa nudiť nebudú. A máme pre všetkých absolútnu pecku. V sobotu nás na turistike kombinovanej s Nordic Walking bude sprevádzať Róbert Kormaňák. Oravák znalý prostredia Zuberca a Roháčov. Budeme hľadať aj balans v živote. Víkend bude aj o rozhovoroch s odborníkmi na témy ako sa stravovať, či a ako cvičiť - lektorky Nela Sullens a Elena Bernáthová.  Ujsť z reality a naučiť sa vytvoriť si realitu novú, Aj taký bude náš pobyt!

Pridajte sa