fbpx

Martin Kasarda: Hľadanie stratenej mladosti

Na konci lásky, na začiatku smrti. Arthur Less tak nejak vníma svoj stratený život. Na krku päťdesiat, čo v prípade kultúry milujúcej skôr zdatnosť a mladosť nie je víťazstvo. Za sebou jedna veľká láska a niekoľko mileneckých vzťahov. To všetko s mužmi, pretože Artur Less je gay. A spisovateľ, ktorému na besedu prídu traja ľudia. Teda nie veľmi úspešný.

Americký spisovateľ Andrew Sen Greer dostal za knihu Less minulý rok Pulitzerovu cenu. Dostal sa tak do dobrej spoločnosti – Hemnigway, Faulkner, Updike, Bellow. Cenu, o ktorej hrdina jeho románu môže len snívať.

Na začiatku románu stretávame Arthura Lessa v depresii z toho, že má päťdesiat, sláva ho obišla a práve dostal pozvánku na svadbu svojho bývalého priateľa, s ktorým žil deväť rokov. Svadby sa nechce zúčastniť a tak príjme pozvánky na všetky možné kongresy a stáže, čo znamená cestu po svete, ktorú mu zaplatia rôzne granty a univerzity. Chce ujsť pred svojim ja? Spoznať sa nanovo? Nájde zmysel svojho života? Lásku? Pokoj?

Čo už môže stratiť ten, čo nemá nič?

Začína sa satirická cesta, na ktorej Less nestratí len kufor, ale aj predstavu o samom sebe, dôstojnosť, ilúzie. A nájde? Na cestách by človek mal nájsť samého seba, ale zvyčajne inak, ako si myslel.

Aj keď to vyzerá vážne, ako nejaká filozofická kniha, nie je to tak. Less je vtipný, ironický román o päťdesiatke, pomste osudu a bizarnostiach tohto sveta, ktoré stretnú stárnuceho muža od Mexika cez Európu až po Japonsko. A sú to situácie, ktoré sa dejú nám všetkým v istom veku. Odrazu sa musíme zmieriť s tým, že vek už na dvere neklope, už si ich otvoril. A perspektíva sa zmenila.

Ak občas premýšľate nad tým, či má tento život zmysel, tak si vezmite teplú perinu a začnite čítať so šálkou čaju. Najlepšie osamote, respektíve v spoločnosti s Arthurom Lessom. A pripravte sa na dlhú, často vtipnú, občas trpkú, trochu smutnú, ale stále nádejnú noc. Nešťastie tých druhých môže občas povznášať.

Martin Kasarda

Mohlo by vás zaujímať