Markíza redaktorom odkazuje, že pokojne môžu dať výpoveď. Ozvali sa aj seriálové hviezdy.

Markíza redaktorom odkazuje, že pokojne môžu dať výpoveď. Ozvali sa aj seriálové hviezdy.

 „Napriek našej snahe o opätovné stretnutie sme z druhej strany nateraz neobdržali odpoveď. Považujeme to za signál, že protistrana nemá skutočný záujem dosiahnuť dohodu. Rozhodli sme sa preto ukončiť rokovania so zástupcami štrajkového výboru,“ 

Do rozpravy o spravodajstve sa následne prihlásili aj herecké hviezdy z najsledovanejších seriálov Markízy.

„Stojíme za našimi kolegami – zamestnancami, spolu pracovníkmi a redakciou spravodajstva Televízie Markíza. Ani nám, tváram zo zábavných formátov, nie je jedno, ako sa situácia v spravodajstve vyvíja. Ctíme si slobodnú žurnalistiku, ktorá je kľúčovým demokratickm pilierom v celom civilizovanom svete,“ píše sa v stanovisku, ktoré signatári zverejnili v stredu popoludní na sociálnych sieťach.

Hviezdne osadenstvo píše…

„Objektívnosť neznamená nekritickosť voči tým, ktorí majú štát v rukách, ani voči ich oponentom. Objektívnosť neznamená informovať v rovnakej miere o každej strane. Objektívnosť sa odvíja od faktov a argumentov a tie nefigurujú v každom čase na všetkých stranách v rovnakej miere. Markíza stála pri všetkých dôležitých okamihoch vývoja našej spoločnosti a vedela tieto fakty vecne pomenovať. Obávame sa preto, že by jeden z kľúčových nástrojov našej demokracie mohol byť vážne ohrozený,“ pokračujú herci. „Prácu v TV Markíza sme si vždy veľmi vážili a veríme, že naša televízia si bude chcieť svoju spoločenskú úlohu, v ktorej vždy bola pevná, plniť aj naďalej.“




Vyhlásenie podpísalo hviezdne osadenstvo, ktoré sme videli napríklad v tanečnej šou Let´s Dance, ale aj umelci z najsledovanejšieho slovenského seriálu Dunaj, k vašim službám. Súhlasili s ním: Petra Dubayová, Emil Horváth, Jakub Jablonský, Kristína Kanátová, Juraj Kemka, Jana Kovalčíková, Maroš Kramár, Evelyn Kramerová, Zuzana Kubovčíková Šebová, Michaela Majerníková, Jana Majeská, Marek Majeský, Gabriela Marcinková, Zuzana Marianková, Štefan Martinovič, Tomáš Maštalír, Kamil Mikulčík, Tatiana Pauhofová, Petra Polnišová, Marek Rozkoš, Kristína Svarinská. Svoj podpis pridala aj Adela Vinczeová, ktorej manžel Viktor je v markizáckych odboroch.

Vedenie má iné argumenty

Štrajkujúci zamestnanci podľa vedenia TV Markíza však nepreukázali, že im úprimne ide o dosiahnutie konsenzu a upokojenie situácie. Dokonca vraj deklarujú zámer privlastniť si časť právomocí vysielateľa. Vedenie pritom zdôrazňuje, že tieto právomoci sú nedeliteľné a vyplývajú z povinností vysielateľa stanovených zákonmi Slovenskej republiky. Taktiež deklaruje, že bude vždy presadzovať objektivitu, nestrannosť, žurnalistiku založenú na faktoch a bude stáť na strane demokratických hodnôt. Navrhli preto zriadenie pracovnej skupiny zloženej zo zástupcov redakcie spravodajstva, ktorá by sa zaoberala redakčnými otázkami. No a taktiež sú „s okamžitou platnosťou pripravení prijať žiadosti o skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnancov a zamestnankýň, ktorí nedokážu akceptovať etický rámec a profesionálne štandardy redakčných smerníc CME“.

Nepochopili situáciu?

Vedenie Markízy sa po vypuknutí kauzy Kovačič vyjadrilo k požiadavkám, ktoré im adresovala zhruba stovka zamestnancov. Tí chceli, aby sa zaviazali, že relácia Na telo bude pokračovať aj po lete a bude ju opäť moderovať Michal Kovačič. Televízia dnes takéto ultimáta rázne odmietla. „V žiadnom prípade nemôžeme a ani nemienime ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok,“ uvádza riaditeľ Markízy Peter Gažík s tým, že zverejnené požiadavky považuje za absolútne nepochopenie situácie.

Pre konanie Kovačiča neexistuje žiadne ospravedlnenie

„Pre konanie moderátora relácie Na telo neexistuje žiadne ospravedlnenie. Zneužitie živého vysielania zamestnancom televízie, ktorý dostal od vysielateľa dôveru, je najhrubším porušením povinností, akých sa môže dopustiť. TV Markíza je presvedčená, že žiadne médium nemôže takéto konanie tolerovať,“ uzavrel Gažík. Čo bude s reláciou Na telo, sa rozhodne počas vzniknutej vysielacej prestávky, kedy sa bude pracovať na jej budúcej koncepcii.

Mimoriadne obľúbená diskusná relácia Na telo už niekoľko týždňov bojovala s nepriazňou vládnych politikov. Situáciu musela riešiť takzvaným prázdnym kreslom. Uplynulú nedeľu ju moderátor ukončil veľmi prekvapivým spôsobom. Po tom, ako sa rozlúčil s prítomnými hosťami, ktorými boli kandidáti na europoslancov, sa otočil do kamery a zahlásil: „Na záver vám musím povedať ešte jednu dôležitú vec. Boj o podobu spravodajstva TV Markíza prebieha už celé mesiace. Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia. Pokusy o cenzúru v diskusiách začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom čelia aj Televízne noviny.“

Celý článok vyšiel aj na portáli Plus 7 dní

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať