fbpx
Manžel ju oklamal fiktívnym manželstvom.

Manžel ju oklamal fiktívnym manželstvom.

Renata Sarvašová si prežila svoje. V bujarých časoch po páde železnej opony skrachovali v podnikaní. Renata verí, že jej príbeh pomôže ženám, ktoré sa nie vlastnou vinou ocitli v podobnej  životnej situácii a ukáže im, že dôležité je nikdy sa nevzdávať. Aj keď ju oklame vlastný muž, zinscenujú rozvod a on sa „formálne“ ožení do Ameriky… Manžel ju oklamal fiktívnym manželstvom. Skutočný príbeh, z ktorého mrazí!

Renata, ste učiteľka v materskej škôlke. Prečo sa Renata, ktorá robí v škôlke rozhodla vydať knihu?

Vždy som túžila povedať svetu o mojich často až bizarných zážitkoch. Písaním som si okrem toho spravila terapiu na vyrovnanie sa s minulosťou. Zároveň však vnímam, že každý z nás je obrovskou inšpiráciou pre svoje okolie a naše príbehy, aj tie neľahké, nám slúžia na to, aby sme niečo v živote pochopili, posunuli sa a potom svoje poznanie odovzdali ďalej.

Prežila som veľa neobyčajných momentov a bola by škoda nechať si ich pre seba. Napríklad, keď sme krachovali a môj manžel prišiel s nápadom, že sa formálne rozvedieme a on sa ožení „akože“ v Amerike. A všetko bude fajn. Raj na zemi nastane! NENASTAL… On si užíval a plnil sny a ja neskôr aj s deťmi sme splácali dlhy.

Manžel ju oklamal fiktívnym manželstvom Zelena Karta

Napriek všetkému som sa nevzdala a dôkazom toho je práve moja kniha. Je to môj splnený sen.

Čím je príbeh najviac zaujímavý?

Asi tým, že je neuveriteľný a pritom skutočný. Nič v mojom príbehu nie je vymyslené. Všetko je poctivo prežité. Príbehy, ktoré píše život sú vždy tie najlepšie. Ako sa hovorí : ,,To proste nevymyslíš…“ Príbeh by mohol fungovať ako príručka toho, čo je človek ochotný urobiť pre to, aby sa mal v živote lepšie. Pre niekoho vtedy neexistujú žiadne hranice. Nezabránia mu ani vzdialenosť, zákon, či morálne presvedčenia.

Moja kniha samozrejme nie je návod, skôr varovanie, že pri plnení svojich snov musíme brať ohľad aj na svoje okolie. Lebo všetko čo robíme, má  dôsledky. Jediné rozhodnutie  dokáže zmeniť šmahom ruky osudy všetkých ľudí vo vašom okolí.

Manžel ju oklamal fiktívnym manželstvom Zelena Karta

Aby som bola konkrétna…

Po Nežnej revolúcii sme plní eufórie z nových možností začali podnikať. Zo začiatku sa nám veľmi darilo, ale keď nám prišli do cesty mnohé prekážky a začali nás valcovať dlžoby, išli sme zachraňovať existenciu našej rodiny.

Dokonca sme za úver ručili nehnuteľnosťou nášho zamestnanca. Môj manžel prišiel s nezvyčajným návrhom, oženiť sa za Zelenú kartu v Amerike. Znamenalo to, že sme sa museli rozviesť, on sa „akože“ oženil v Amerike, kde nám mal pripraviť podmienky.

Namiesto toho si však užíval život a v princípe odstrihol celú minulosť. Na mne ostala ťažoba dlhov z podnikania a deti.

Čo všetko ste museli urobiť aby ste uživili a vychovali deti?

Priznám sa, že často som prekračovala svoje limity, aby som zachránila holú existenciu a strechu nad hlavou sebe a svojim deťom. Opúšťala som ich nedobrovoľne a odchádzala od nich s plačom za prácou do sveta, s nevôľou kupovala najlacnejší toaleťák a potraviny so škrekľavými nálepkami – 50%

Mala som vtedy dve možnosti. Opustiť sa a padnúť na dno. Alebo sa zmobilizovať a napriek odlúčeniu a riziku, ktoré so sebou nieslo, pristúpiť na návrh manžela a súhlasiť a veriť, že vybuduje pre nás raj na zemi.

A kým sa tak stane, aktívne zachraňovať sama čo sa dalo. Ale to bol len začiatok. Nestačilo to a ja som sa tiež vybrala za “veľkú mláku” zachraňovať holú existenciu rodiny.

 

Aká cesta vedie do raja a čo všetko nás na tej ceste postretlo sa dozviete v mojej knihe inšpirovanej skutočným príbehom.

Vzhľadom na citlivé pasáže v knihe, ktoré opisujem veľmi otvorene a bez servítky, sa ma moja dcéra opýtala, či mám odvahu vydať ju pod vlastným menom.

Ako správna slovenská žena som mnoho vecí skryla pod sukňu a dlho mi trvalo, kým mi niektoré veci došli. Mnohé z toho som spracovala až teraz, keď som o tom napísala knihu.

Malá hŕstka ľudí, ktorá ju čítala, si v nej našla to svoje a dostala som výbornú spätnú väzbu. To ma utvrdilo, že ju malo zmysel vydať a dokonca na podnet Soni Borušovičovej píšem jej pokračovanie. Takže ako to všetko dopadne sa čitatelia dozvedia v jej pokračovaní. Celý príbeh je plný neočakávaných a neplánovaných zvratov.

Môže človek bez skúseností vydať knihu? Dá sa to?

No vidíte, dá sa to. Som toho dôkazom. Aj keď na tú moju, bolo treba dozrieť a nabrať odvahu.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=33&v=-5nTU9VIFTQ

Keď som svoj príbeh začala písať perom na papier, ako to už v dnešnej dobe robí málokto, vôbec som netušila aký zdĺhavý proces ma ešte čaká, kým ju vydám. Prešla mnohými rukami. 

Keď som ju konečne prepísala do digitálnej verzie, s jej prvou korektúrou mi nezištne pomáhala spisovateľka Adriana Macháčová. Neskôr mi s opismi pomohla priateľka poetka Soňa Sun Sajenková a vo finále sa jej ujala Soňa Borušovičová z Literárneho domu. Tá bola z knihy nadšená a to ma iba utvrdilo v tom, že je najvyšší čas, aby uzrela svetlo sveta.

Vďaka dobrým ľuďom a ich pomoci pri zrode sa tento môj sen stáva skutočnosťou. 30 rokov po Nežnej revolúcii, po ktorej sa príbeh odohral a vlastne táto udalosť celému príbehu dala základ. Túto svoju osobnú spoveď som sa rozhodla vydať na vlastnú päsť sama, s pomocou a cennými radami Polygrafického centra.

Aktuálne beží projekt na podporu mojej knihy aj na startlab.sk.  

Zelena Karta Renata Sarvasova

Poviem to otvorene – nie som marketér…

…dní do konca zbierky je málo, ale ja stále verím, že ľudia – a nielen ženy – budú chcieť knihu doma. Pretože im poradí ako sa vyhnúť aj tomu, aby sa z nich nestali otroci, ktorí pomáhajú k plneniu sna ich bývalých „partnerov!“

Takže v podstate ju vydávam ja a zároveň všetci čitatelia a ľudia, ktorí sa rozhodli podporiť ma. Verím, že čitateľov poteší pod vianočným stromčekom.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová