Ako si vyrobiť domáci repelent - Martina Oboňová

Návod, ako sa nespáliť na slnku s prírodnými olejom. Je boom MALINOVÉHO oleja na opaľovanie HOAX?

Ako si vyrobiť domáci repelent - Martina OboňováNasledujúce riadky sú určené najmä pre tých, ktorí sa nevedeli dočkať, kedy sa konečne nabažia slnečných lúčov a bronzovej pokožky.

Silu slnka však netreba podceňovať a pre milovníkov prírodných prípravkov tu máme niekoľko podstatných faktov, ktoré si určite treba prečítať.

Kokosový olej na opaľovanie – fakt alebo mýtus?

Ak sa zaujímate o domácu výrobu prírodnej kozmetiky, iste ste zachytili boom ohľadom kokosového oleja, nielen ako výborného výživného a hydratačného pomocníka pre vašu pleť, ale aj účinnú súčasť domácich opaľovacích prostriedkov. Rovnako tak aj mrkvový macerát či malinový olej, ktoré podľa rôznych zdrojov slúžia ako náhrada za opaľovací krém.

Len pár základných info na úvod: stupnica faktora ochrany pred slnkom sa meria podľa schopnosti opaľovacieho prostriedku zabrániť lúčom UVB v poškodzovaní pokožky.

Ochranný faktor 15 odfiltruje približne 93 % všetkých UVB lúčov, faktor 30 až 97 % a faktor 50 dokonca 98 %. Čiže žiadny nechráni na 100 %. A hoci medzi faktormi sú len malé rozdiely v percentách ochrany, pre človeka s citlivou pokožkou môže prostriedok s nižším ochranným faktorom spôsobiť spálenie pokožky.

V zásade ide o to, že ani jeden z prírodných olejov nedosahuje úroveň ochranného faktora vyššieho ako 7 a ani dostatočne neabsorbuje UV žiarenie pri správnych vlnových dĺžkach.

Kokosový olej má štúdiami potvrdenú ochranu len 7,1-7,5. Tu to asi netreba viac rozvádzať – jednoducho vás pred UV lúčmi neochráni.

Malinový olej na opaľovanie

A čo mrkvový olej?

Tu treba rozlišovať dva základné pojmy. Na trhu je možné kúpiť mrkvový macerát a tzv. esenciálny mrkvový olej, resp. olej z mrkvových semien. Práve olej z mrkvových semien má výborné výsledky – ochranný faktor okolo 19. Je to však esencia, dosť drahá a aplikovať je nezriedenú na pokožku je nereálne.

Zato mrkvový macerát je vcelku zaujímavá pomôcka pre rovnomerne opálený vzhľad pokožky. Ide o vylúhovaný koreň v oleji a v zásade obsahuje rovnaké výživné látky ako esencia z mrkvových semien, akurát v menších percentách.

Na opaľovanie ho síce neodporúčam, ale jeho aplikáciou zabezpečíte mladší vzhľad vašej pokožky, pôsobí ako prevencia proti vráskam a, čo je najlepšie, predlžuje opálenie.

Malinový olej – boom v prírodnom opaľovaní?

Najväčšie prekvapenie asi bude poslednými rokmi ospevovaný malinový olej. Nájdete ho v ponuke takmer každého eshopu zameraného na prírodnú kozmetiku, s odporúčaním práve ako účinnej ochrannej zložky do opaľovacích prípravkov.

Žiadny z predajcov oleja sa však neodvoláva na štúdiu, ktorá by spomínané účinky potvrdzovala. Prečo? Pretože zrejme neexistuje (pozn. red.: témou sa podrobne zaoberá spoločnosť Formula Botanica).

Faktom ale je, že malinový olej obsahuje vysoké percento vitamínu E, zároveň je výborný a účinný antioxidant, chráni bunky voči voľným radikálom, čím spomaľuje proces starnutia pokožky. Ochranný faktor však nikde nie je uvedený.

Tip: Prírodné oleje sú výborné podporné doplnky počas letného obdobia a slnenia, ale odporúčam ich používať skôr ako náhradu mlieka po opaľovaní alebo hydratačného krému.

Martina Oboňová

Autorka je blogerka a venuje sa zdraviu z prírody – https://www.facebook.com/ludwigovsvet/

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by sa vám páčiť…

Vyrobte si domáci repelent na 4 spôsoby

Mohlo by vás zaujímať