„Ľudia, ktorí sa zasadzujú za cenzúru si neuvedomujú, že sa to veľmi ľahko môže otočiť voči nim…“

Majk Spirit: Snahu o cenzúru do istej miery chápem. Ale…

V našom nedávnom rozhovore som sa Majka Spirita pýtala aj na cenzúru. A aj na to, čo si o nej myslí…

„Nikto by nemal byť majiteľom pravdy. Môže to chcieť, ale nemalo by to byť možné. Ja som proti cenzúre.“ Hovorí Majk Spirit a pokračuje…

„Použijem extrémnu metaforu: Keď niekomu vyrežeš jazyk, tak tým nedokazuješ, že on nemá pravdu, ale, že ty sa bojíš toho, čo hovorí…“

„Toto mi napadne vždy, keď počujem o cenzúre. To nie je cesta pre slobodný svet. Rozumiem, že sa mocní snažia cenzúrou dosiahnuť akúsi jednotu ľudí. Aby názory, ktoré sú nepohodlné a rozdeľujú alebo ZLE aktivujú ľudí, zmizli a stratili sa. A aby sa ľudia akosi zjednotili okolo jedného kvázi správneho názoru a agendy.

Do istej miery tú snahu chápem… Lebo tá jednota tvorí akoby mier… že prestane existovať konflikt… To je super, keď nie je konflikt – je mier… Je to ale mier bez slobody. Je falošný. Povedal by som, že je to také bezpečie otrokov. Aj otroci sú v bezpečí, keď robia to, čo sa od nich vyžaduje.

Bez 100% slobody slova sa nikdy nedá dosiahnuť ideálny svet. Mali by sme hľadať cestu k slobode slova…“

„Ľudia, ktorí sa zasadzujú za cenzúru si neuvedomujú, že sa to veľmi ľahko môže otočiť voči nim…“

Celý rozhovor, nielen o cenzúre, ale aj o živote a vnímaní vojny na Ukrajine očami muža, ktorý si zobral za manželku Ukrajinku, nájdete tu:

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať