Ľudské práva sú aj ženské práva

„Budú nás, ženy páliť?“ „Ako ktoré.“ „Fakt? A ktoré áno?“ „Posúdia komisie.“

Bol Nový rok 2020. Šampanské, bozky, vrúcne objatia, úsmevy, čas predsavzatí a nádeje. Nový rok 2020, ktorý so sebou niesol nádej, za ktorou sme šli. Chceli sme zmenu. Verili sme, že Slovensko môže byť slušné a spravodlivejšie. Že môžeme zmeniť veľa, vystriedať svine…

14. január 2020 – Keď si uvaríte kávu a nechutí, keď si pustíte obľúbenú hudbu a vzápätí ju vypnete, pretože vnímate a vidíte, čo sa deje. Ako niekto preráža úplné dno.

Zvádzame každodenné boje, hej, my debili v okuliaroch, ako nás nazvali sympatizanti ĽSNS. Zvádzame ich proti diskriminácii založenej na sexuálnych, etnických a rodových stereotypoch, ale predovšetkým preto, aby sa tu konečne skončilo to prekliatie nazvané SMER. Majú strach. Jasné, že majú a jasné, že budú robiť všetko pre to, aby sa to nezmenilo, ale ja verím, že na Slovensku žije veľa slušných ľudí. Verím, že všetci slušní ľudia pôjdu voliť a že Ján s Martinou, neodišli na večnosť zbytočne…

Strih

  1. júl 2020 – 17 poslancov koalície OĽANO a 1 poslanec Sme rodina hlasujú za opozičný návrh ĽSNS, ktorí predložili zákon o interrupciách.
  2. január 2020 – Ženy právo voliť v Československej republike dostali v roku 1920. Vôbec to nebolo iba tak, že lusknutím prsta. Presne pred 100 rokmi! Ženy vždy videli, vedeli, cítili a chceli. Politika by nemala stavať mužov a ženy proti sebe, mala by ale vychádzať z reálnych potrieb ľudí.

Strih

  1. júl 2020 – 17 poslancov koalície OĽANO a 1 poslanec Sme rodina hlasujú za opozičný návrh ĽSNS, ktorí predložili zákon o interrupciách.
  2. január 2020 – Celosvetová kampaň WE REMEMBER – PAMÄTÁME SI. Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Na Slovensku sa už dlhodobo deje niečo, čo sa nesmie prebúdzať v štáte, ktorý je demokratický. Propaganda založená na nenávisti. Populistické strany a aj niektorí občania sú spokojní so spoločným nepriateľom a jedinou ich snahou je živiť strach do obludných rozmerov prostredníctvom billboardov, reklamných blokov a letákov. Strach a nenávisť. Útoky na slobodu, útoky na mimovládne organizácie, útoky na liberálov a na druhej strane veľké múdre hlavy ĽSNS. Nehlasujte za strany, ktoré podporujú nenávisť. Podporte stranu, ktorá pracuje s rozumom, rozvahou, pozitívnymi riešeniami a ak si neželáme, aby sa v nadchádzajúcich rokoch alebo dokonca desaťročiach diali bitky vždy proti niekomu, musíme sa voči nim ohradiť a stanoviť hranice. Pretože tradičnú rodinu neohrozujú homosexuáli, ale ohrozuje ju alkohol, ohrozuje ju nedostatok pracovných miest. Tradičné hodnoty neohrozujú utečenci, interrupcie, ale ohrozujú ich tí, ktorí neváhajú vziať čokoľvek a tĺcť len preto, že majú zlý deň a potrebujú zo seba dostať nahromadenú energiu.
  3. júl 2020 – 17 poslancov koalície OĽANO a 1 poslanec Sme rodina hlasujú za opozičný návrh ĽSNS, ktorí predložili zákon o interrupciách.
  4. február 2020 – O 10 dní sú parlamentné voľby a mnohí ich očakávame s napätím. Čas plynie a dôležité je, aby sme aj verejný priestor vnímali ako vlastný. Za priestor, ktorý jenašou súčasťou. 29. 2. 2020 môže byť dňom nádeje, aby všetko svinstvo, ktorého sme boli súčasťou, zmizlo. Nie lusknutím prsta, ale máme šancu byť slušnou krajinou. My vlastne nesieme na pleciach to, ako tento štát vyzerá a preto choďte voliť a voľte ľudí, ktorým by ste dali aj kľúče od svojho domu. Tých, o ktorých viete, že by ste ich pustili aj do súkromného priestoru. O ktorých viete, že sú čestní, féroví, nekradnú a neklamú.
  5. júl 2020 – 17 poslancov koalície OĽANO a 1 poslanec Sme rodina hlasujú za opozičný návrh ĽSNS, ktorí predložili zákon o interrupciách.

Stretli sme sa na káve.
„Budú nás, ženy páliť?“
„Ako ktoré.“
„Fakt? A ktoré áno?“
„Posúdia komisie.“

Strih

Ministerstvo zdravotníctva nepovažuje interrupcie za nevyhnutné zákroky a počas epidémie ich neodporúča vykonávať, hoci je to protiústavné. (Marek Krajčí)

Strih

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny necháva odborné stanoviská k otázkam rodovej rovnosti kontrolovať Konferencii biskupov Slovenska. (Milan Krajniak)

Strih

V médiách beží relácia Do kríža (Jaroslav Daniška), kde o interrupciách debatujú štyria muži.

Strih

Umelé oplodnenie nespadá do liečby neplodnosti, je to naplnenie istého chcenia rodičov. Je iks párov, ktoré sa zmieria s tým, že dieťa mať nebudú. (Anna Záborská)

Strih

Predložím zákaz interrupcií. (Richard Vašečka)

Strih

To nie je tvoje telo, na ktoré ty máš právo. (Štefan Kuffa)

Strih

„17 poslancov koalície OĽANO a 1 poslanec Sme rodina hlasujú za opozičný návrh ĽSNS, ktorí predložili zákon o interrupciách.“

Smutná realita 21. storočia, ktorú platíme všetci. Nielen muži! Aj my ženy platíme tieto divné kreatúry, ktoré sú presvedčené, že nemáme vlastné telá a nemáme ani rozum. Sú presvedčené, že potrebujeme ich, Bohom vyvolených, aby sa rozhodli namiesto nás. Aby rozhodli o tom, čo je pre nás najlepšie, bez ohľadu na to, koľko máme rokov, kde, ako a s kým žijeme, bez ohľadu na čokoľvek.

Ale! My ženy máme práva. Ľudské práva sú aj ženské práva a máme aj slobodnú vôľu.

„Čo by si im odkázala?“

„Viete, niektoré deti trpia aj hladom. Okolo 100 tisíc domácnosti v 21. storočí nemá doma ani práčku. Nie automatickú, ani tú obyčajnú ROMO. Odkázala by som im, že existuje mnoho detí, na ktorých otcovia zabudli. Že existuje mnoho žien, ktoré sa kvôli deťom, aby im zabezpečili dôstojný život, musia s tým, ktorí ich oplodnil, biť o každý jeden cent. Že ženy, ktoré idú rodiť, musia vláčiť so sebou výbavu do nemocnice pre seba aj pre dieťa za stovky eur. Od hygienických vložiek, po holiaci strojček, po plienky, utierky na zadoček, všetko!

Že sú ženy, ktoré k antibiotikám nekúpia pre deti probiotiká, pretože sú drahé, aj keď ich dieťa potrebuje. Nemôžu si ich dovoliť, pretože muž, ktorý si medzitým našiel milenku, sa rozhodol, že si má poradiť sama. Že sú deti, ktoré nemohli mať počas celej koronakrízy kontakt so svojimi spolužiakmi a učiteľmi, pretože žiadny mobil, počítač, ani internet nemajú. Odkázala by som im, aby nám ženám dali pokoj. Aby sa zaoberali:

Rómskou otázkou, ktorú tridsať rokov neriešil nikto.
Zdravotníctvom, ktoré je v hroznom stave.

Seniormi, ktorí prežívajú z mesiaca na mesiac.
Korupciou v kostoloch, kde farár pýta 20 Eur za krst, že milodar.
Aby sa zaoberali tým, čím majú, a nám ženám dali pokoj! Svätý!“

Strih

„Nedá sa urobiť nejaký protest, kým tie zákony fakt neschvália?“
„No, nedá, iba do 100 ľudí je možné zhromaždenie.“
„A čo, keď zneužijú koronu a nedovolia zhromaždenia, kým si neschvália to, čo majú v chorých hlavách?“
„Myslíš do októbra, kým nezakážu aj Helloween?“
„Napríklad. Čo potom?“
„Nič, upália ťa.“

Ľudské práva sú aj ženské práva

18.júl 2020 – Čakám, či raz pochopíme, že riešením pre Slovensko nie je demontovanie, ale posilňovanie, kvalitní lídri, ktorí sú odborníci s kvalitným programom. Nie populisti, nie klamári, nie podvodníci. Sebavedomí, čestní makači, ktorí nielen hovoria, ale aj konajú podľa toho, čo hovoria. Vy, milí politici, vytvárate obraz taký, že táto krajina nie je pre slušných ľudí. My sme žiadali férovú krajinu. Slušnosť a spravodlivosť. A vy ste nám to sľúbili.

Žiaľ, vidíme, že vám je to jedno. Že slušnosťou a férovosťou pohŕdate. A zľahčujete to, čo ste tak urputne kritizovali. Ani ženy, ani muži, ani deti. Nikto z nás, nie sú vašimi rukojemníkmi. Muži hlasujú o interrupciách, ktoré sa týkajú žien? Prečo majú problém tí muži prevziať politickú a chlapskú zodpovednosť za činy svojich straníckych kolegov…? Aha, lebo to sa ich už bytostne týka.

Iba pokora, ľudskosť a pracovitosť sú hodnoty, s ktorými môžete hrať svoje politické hry. Tieto hodnoty majú byť príkladom od vás. Príkladom pre všetkých ľudí, a tak buďte politikmi a predovšetkým buďte chlapmi! Inak ste nám ženám iba na smiech…

Na záver ďakujem a veľmi si vážim tých, ktorí za nezmyselný návrh z dielne OĽANO a ĽSNS, ktorí sa týkal interrupcií, nezahlasovali. Škoda, že je vás tak málo.

Linda Chopin

Autorka je spisovateľka

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať