Lucia Lulu Krutá: Madrid je nádherný aj vo februári

Lucia Lulu Krutá: Madrid je nádherný aj vo februári

O týždeň sú jarné prázdniny, decká u tatka, čo podniknem ja? Povedala som si pred pár týždňami. Mohla by som ísť lyžovať. V januári som sa po 20 rokoch postavila na lyže, tak by som mohla trénovať… Potom si uvedomím, že všetko bude zaplavené prázdninujúcimi, tak radšej začnem hľadať letenky. Kde som ešte nebola? Napríklad v Španielsku. Už minulý rok som si robila prieskum či Madrid alebo Barcelona. Keďže sa neriadim futbalom ale tým, čo mi mesto môže ponúknuť, voľba padla na Madrid.

Pozerám letenky, pár dní pred odletom – z Viedne za 45€, to sa dá. Takže teraz nájsť ubytko. Nepotrebujem hotel, kde mi ustelú a dajú raňajky, ale zas sa ani nechcem o izbu a záchod deliť s cudzími. Na Airbnb si nájdem čo mi vyhovuje vybavením, polohou a cenou a už som na výlet pripravená. Na svojich cestách používam aplikáciu Sygic Travel. Nie je už taká super ako bola predtým ako ju kúpil Sygic, ale stále som nenašla nič lepšie. Cez appku spravím orientačný itinerár a už len čakať na deň odletu.

Výhodou letu z Viedne je, že už o deviatej ráno ste v Madride a tak máte celý deň k dispozícii. My sme boli celé tri dni a bolo to tak akurát, aby sme postíhali aspoň to najdôležitejšie.

Free walking tour

V Madride nájdete kopec spoločností, ktoré robia po meste prehliadky. Tie sú na pešo a sú zadarmo. Ale samozrejme sa očakáva, že na konci dáte nejaké “sprepitné”. Je to na vás, nemusíte dať vôbec nič.

Odporúčam objednať sa dopredu. Aj si presne vyberiete, o ktorú tour máte záujem, prečítate si recenzie. Alebo prídete na námestie Puerta del Sol a vyberiete si na mieste (ak nebudú naplnené kapacity). Ja som si vybrala dve tour po meste a jednu tapas tour (o tom neskôr). Prvá tour bola po historickom centre a náš sprievodca bol geniálny! Toľko informácií, toľko pikošiek, toľko tipov nám dal! Proste parádička. Druhá tour bola po novodobejších pamiatkach a sprievodkyňa už nebola taká super ako jej kolega (preto aj dostala nižšie sprepitné), ale aj tak sme sa dozvedeli niečo o meste.

Tapas

Keď sa začne rozprávať o jedle v Španielsku, každý si predstaví najmä Tapas. Tapas je malá porcia jedla španielskej kuchyne. Môže byť pripravený na studeno, či teplo, z mäsa či zeleniny. Množstvo reštaurácií ponúka jedlo ako celú porciu alebo ako tapas. Takže máte možnosť ochutnať viac druhov v menších porciách.

Viete ako vzniklo tapas? Vinári si potrebovali s niečím prekryť fľaše s alkoholom, do ktorých im lietali muchy. Tak nakrájali chlieb na tenké plátky, niekedy ho prekryli aj šunkou či klobásou a takýto “vrchnák” dali na fľašu (tapa je v preklade vrchnák). Niekto raz vyskúšal takýto vrchnák zjesť a zistil, že je to fajn jesť niečo malé, keď sa pije. A tak vzniklo tapas.

V rámci free tour nájdete aj tour zamerané na tapas. Určite odporúčam. Povodia vás po lokálnych podnikoch, kde by ste ako turista pravdepodobne nevstúpili, vyberú vám najlepšie kúsky a ešte pridajú nejaké pikošky. Platíte podľa toho, koľko zjete a vypijete.

Jamón

V každej poriadnej reštaurácii nájdete zavesené prasačie stehno. Z toho sa krájajú kúsky parádnej sušenej šunky. Takéto mäso schne aj 4 roky a nemá žiaden dátum spotreby, nikdy sa nepokazí. V každej domácnosti majú svoju šunku (zadná noha je drahšia, je tam viac mäsa, v prednej je viac kostí) a len “pán domu” môže krájať svoju šunku. Tá sa dáva aj ako svadobný dar. Najlepšia šunka je iberijská – je z čiernych iberijských prasiat.

Churros

Na to som sa tešila najviac! Je to taký “hadík” zo sladkého cesta, vyprážané a podávajú to s horúcou čokoládou, do ktorej sa churros namáčajú.

Sangria

Asi najznámejší drink. Červené víno, brandy, ovocie. Nie všade ju majú, miesto toho ponúknu vermut. Nebojte sa, zoberte si ho, je skvelý.

Madroño

V preklade to znamená jahodový strom. Nie je to ani strom a ani neplodí jahody 🙂 Jeho plody zrejú takmer celý rok a počas tej doby cukor v nich zfermentuje, takže po dozretí obsahujú alkohol. Robia z neho likér a aj marmeládu. Likér podávajú tradične v pohárikoch z waflového cesta.

Doprava

Madrid má užasnú sieť metra. 12 liniek, ktoré vás všade dovezú. My sme si po príchode kúpili cestovné kartičky, ktoré sa dajú dobíjať podľa potreby – 24 hodín, jedna jazda, 10 jázd. Bacha, cestou na letisko potrebujete špeciálny lístok, inak neprejdete cez turniket. Dá sa dobiť priamo pri vstupe.

Ešte tam chodia podzemné rýchlo vlaky a autobusy. A Uber. Vodiči sú veľmi ohľaduplní, zastavia na prechodoch (dokonca aj keď majú zelenú). Po meste sa dajú požičať bicykle, stačí sa zaregistrovať v príslušnej aplikácii.

Parky

Všade kopa zelene! Do 10-15 minút chôdze určite nájdete nejaký park, záhradu alebo kus zelene, kde sa môžete vyvaliť.

Španielske názvy

Španieli sa “neserú” s pomenovaním vecí – kráľovský palác sa volá Kráľovský palác, národné múzeum bolo postavené na lúke, tá sa po španielsky povie prado, takže múzeum sa volá Prado, hlavné námestie je Hlavné námestie, kráľovské divadlo je Kráľovské divadlo. Žiadne špeciálne názvy, proste pomenujú všetko najjednoduchšie ako sa dá 🙂

Ľudia

Ako rozoznáte na ulici Španiela od turistu? Domáci sa motkajú. Idú pomaly, rozťahaní po celom chodníku, nikam sa neponáhľajú (jedine na metro)

Flamenco

Typický španielsky tanec. Kedysi to bol len tanec bez hudby a tancovali ho cigáni. Neskôr, keď bola vymyslená gitara sa k tomu pridala aj hudba. Keď sa Madrid stal hlavným mestom, prišli tam aj cigáni, ktorí so sebou priniesli aj flamenco. To zo začiatku tancovali len po baroch, keď sa tam zabávali a popíjali. Často sa aj pobili. Keďže flamenco sa stávalo medzi ľuďmi obľúbeným, začali sa budovať špeciálne bary, postavili sa pódiá a flamenco sa stalo hlavným programom. Takýchto barov nájdete po meste kopec.

Prevádzky nad 100 rokov

Keď nejaký podnik funguje viac ako 100 rokov a počas tejto doby nezmení podnikateľskú činnosť a názov, má nárok na polovičné dane a potom si môže dovoliť mať nižšie ceny. Takéto prevádzky sú označené kovovou tabuľkou na chodníku pred vstupom.

Puerta del Sol

Srdce mesta. Tu začínajú walking tours, tu sa stretávajú ľudia. Nájdete tu sochu medveďa s jahodovým stromom (madroño) – symbol mesta. Námestiu dominuje socha kráľa Carlosa III., ktorého prezývali najlepší kráľ. Jeho reformy krajine pomohli a posunuli ju vpred. Tiež tu nájdete legendárnu reklamu na víno – Tío Pepe, ktorá je chránená zákonom a je to jedna z ikon mesta.

Na námestí je aj bývalá budova hlavnej pošty (teraz je to radnica), vo veži má zvon, ktorý na Nový rok 12krát zazvoní a pri každom údere zvonu si musia dať oslavujúci do úst bobuľku hrozna a niečo si želať. Pred ňou sa nachádza nultý kilometer, od tohto miesta sa číslujú všetky španielske cesty a diaľnice.

Architektúra

V Madride sa snažia zachovávať si svoj kolorit a históriu. Pokiaľ si majiteľ chce rekonštruovať budovu, musí zachovať jej fasádu, vnútri to môže komplet prerobiť, ale vonku to musí vyzerať rovnako. Pokiaľ by sa rozhodli zmeniť aj fasádu, budú platiť vyššie dane.

Ulice sú označené krásnymi tabuľkami, častokrát pomaľované, či inak vyzdobené.

Futbal

V Madride sú dva veľké futbalové kluby – Real a Atletico. Môžete sa ísť pozrieť na štadióny, robia sa tam prehliadky (pokiaľ nie je zápas).

Hlavná železničná stanica

Tu netreba ani slov, stačí fotka. Úžasné miesto!

Lucia Lulu Krutá – na INSTA @lulu_z_honolulu

 

Mohlo by vás zaujímať